Mi a teendő, ha rák a diagnózis? Jelentősen növelhető a túlélés esélye
Egyre nagyobb eséllyel gyógyítható a rák, de az idő még mindig kritikus tényező.
A rákgyógyítás gyors fejlődéséről, a kutatások eredményeiről és az új gyógyszerekről sok hírt hallhat az ember, az innovációk sokak számára mégis elérhetetlennek tűnnek. Pedig a diagnózis után életmentő, ha a beteg tud a lehetőségeiről, és nem halogatja a kezelést.
A rákbetegek kilátásai egyre jobbak, már a személyre szabott kezelések is elérhetők, ám az idő kritikus tényező, a diagnózist követően minden egyes hónap csökkenti a gyógyulási esélyeket.
Rák a röntgenfelvételen
Miután a pozitív szűrővizsgálati eredményt megkapta az ember, nem szabad sokáig tétlenkedni. Fontos tudni, hogy egy pozitív székletvérteszt esetén például egy hónapon belül szükséges lenne vastagbéltükrözés a kutatók szerint, és minden hónap 3%-kal növeli a súlyosabb stádiumú daganat kialakulási kockázatát.
A rettegett rákdiagnózist követően, bármilyen nehéznek tűnik is a helyzet, ugyancsak életet menthet, ha a beteg időben hozzájut a megfelelő gyógyszerhez.
A diagnózis után sok kérdés felmerül az emberben. Gyógyítható a betegség? Mi a legjobb kezelési mód? Fájni fog a kezelés? Meddig fog tartani? Kórházban kell maradni? Képes lesz-e az ember a munkavégzésre? Mennyibe fog kerülni a kezelés?
Útmutató rákbetegeknek
Egy rákbetegség rengeteg változást hoz a betegek és családjaik életébe. Edward T. Creagan, M.D, a Mayo Clinic rákspecialistája egy rövid útmutatót állított össze számukra a diagnózis utáni időszak első lépéseiről.
A legelső teendő megismerni a diagnózis részleteit: a rák nevét, méretét, helyét, kiindulópontját és terjedését, valamint a növekedés gyorsaságát. Tájékozódni kell a rendelkezésre álló kezelési lehetőségekről, azok várható hatásairól és mellékhatásairól.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A rák egy személyes krízis, jó, ha van egy kísérő az orvosnál, aki segít az információk megértésében és a kérdések tisztázásában, akivel a beteg megoszthatja az érzéseit, támogatást ad, és megbízik benne. A család támogató szerepe a kezelések alatt is kulcsfontosságú, az egyéni korlátok ismeretében tudni kell segítséget kérni, és a prioritásokat átgondolni.
Ráktípustól és stádiumtól is függ, hogy a kezelésről mikor kell onkológus szakorvossal konzultálni. De bármi hangzik el, javasolt lehet egy második vélemény kikérése is, egy másik intézmény másik onkológusától.
Megbízható orvos
A gyógyuláshoz vezető út első lépése megtalálni a megfelelő orvost. Egy jó orvos figyel a páciensre, meghallgatja a kérdéseit, érthetően elmagyarázza a lehetőségeket és a prognózist. Megérti a betegét, kapcsolatuk alá-fölérendeltség helyett partnerségen alapul, a beteg megbízik benne.
A kezelési lehetőségek sokat változtak az idővel, a drasztikus műtétek, a kemoterápia és a sugárkezelés mellett már sok új terápia elérhető a betegek számára. A típustól és a daganatot elindító génhibától is függhet, milyen kezelésre hogyan reagál a rák.
A legmodernebb, mindenki számára elérhető vizsgálati mód a precíziós molekuláris diagnosztika, mellyel a betegség kialakulásában felelős géneket keresik meg. Ezzel sokkal célirányosabban meghatározható, hogy milyen kezelési mód lehet a legeredményesebb az adott beteg esetében. Egyelőre ötven-hatvan gyógyszer elérhető a világon, és már több száz tesztelés alatt van, ami biztató a rákgyógyítás jövőjére nézve.
Gyógyulás a rákból: Katalinnak 3 hónapot adott az orvos, akire rácsapta az ajtót
Tüdőrákkal, csont-, nyirokcsomó- és agyi áttéttel került kórházba a gyöngyöspatai patikusnő, aki történetével mindenkinek erőt adhat.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!