A legjobb rákmegelőző, emésztésserkentő rostforrások: ezekből a prebiotikus ételekből egyél gyakrabban

A prebiotikus rostforrások rendbe teszik a bélrendszert, és segítenek a krónikus betegségek megelőzésében is.

Prebiotikus élelmiszerek
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A probiotikumok köztudottan elősegítik az emésztési folyamatokat, védik a bélflóra egészségét, és támogatják a szervezet megfelelő védekezőképességét. Hatásuk prebiotikus rostokkal társítva lesz teljes.

A prebiotikumok olyan élelmiszer-összetevők, melyek emészthetetlenek, és a vastagbélbe jutva a probiotikus baktériumtörzsek számára szolgálnak táplálékul, továbbá segítik egyes ásványi anyagok felszívódását is. Hozzájárulnak a káros mikroorganizmusok visszaszorításához és a vastagbél egészségéhez. A vízoldékony rostok, a poliszacharidok, oligoszacharidok, az oldható rostok és a rezisztens keményítők egyaránt ide tartoznak.

Prebiotikus ételek

Bár étrend-kiegészítőként is szedhetők a pre- és probiotikumok, illetve ezek kombinációi, tudatos, változatos étrenddel egyaránt pótolhatók. A probiotikus források közismertek: ilyenek a fermentációs eljárással készült ételek, mint a kefir, a savanyú káposzta, a joghurt vagy a kombucha. Prebiotikumokat számos zöldség, gyümölcs, gabonaféle tartalmaz.

Az elsősorban a vastagbélben levő mikroorganizusok az egész test egészségére hatással vannak, az elégtelen bélflóra növeli a vastagbélrák, a gyulladásos bélbetegségek, valamint a kettes típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát is.

A prebiotikumok bevitele egyes tanulmányok szerint a bélrendszeri betegségekben érintettek mellett a szívbetegséggel és magas vércukorszinttel élők számára is előnyös lehet. Egy 2020-as áttekintő tanulmány pedig arra a következtetésre jutott, hogy az inulin prebiotikum pótlása előnyös lehet az irritábilisbél-szindróma miatti székrekedésben szenvedők számára. Egyes későbbi kutatások azonban nem találtak elégséges bizonyítékot erre vonatkozóan.

A prebiotikumok fogyasztása az anyagcsere egészségét is elősegíti, a vércukor-, a koleszterin- és a trigliceridszintet is stabilizálja.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A legjobb prebiotikus források közé tartozik a cikória, mely inulinban gazdag, elmulasztja a székrekedést, és a vércukorszint szabályozásában is segít. A csicsóka is javasolt, mivel ugyancsak inulinban gazdag élelmi rostot tartalmaz, mely csökkenti a koleszterinszintet is, gazdag továbbá B1-vitaminban is. A spárga szintén hasznos prebiotikus ételek alapja lehet.

Remek ötlet a fokhagyma fogyasztása is, mely elősegíti a Bifidobaktériumok szaporodását a bélben, és segít a káros mikroorganizmusok számának csökkentésében. Antioxidáns, valamint gyulladáscsökkentő hatással is bír, a krónikus betegségek kockázata is alacsonyabb lesz általa. A hagymafélék szintén gazdagok inulinban és fructo-oligoszacharidokban, támogatják a bélflórát, antioxidáns hatású anyagokban gazdagok, mely által rákmegelőző tulajdonsággal is rendelkeznek.

Az alma pektint tartalmaz, ennek révén segíti elő a bélflóra egészségét, gátolja a súlygyarapodást és a gyulladásokat, támogatja a szív munkáját. A csonthéjas magvak, így a dió is hatékonyan segíti a lactobacillusok növekedését, támogatja az erek egészségét.

Egyes gabonafélék béta-glükánban gazdagok, mely szintén prebiotikumként működik a belekben. Csökkentik az LDL- és az összkoleszterinszintet, a szív-érrendszeri betegségek kockázatát, a vércukorszintet. Az árpa és a zab egyaránt jó forrásnak számít, így mindegyiknek helye van az étrendben.

Probiotikus élelmiszerek

Egyes probiotikus ételek érezhetően javítják a bélműködést, és erősítik az immunrendszert is.

Szupererős házi probiotikumok: gyorsan rendbe teszik a beleket

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek: Getty Images.)

Ezt is szeretjük