Ezt jelenti a mozgásszegény életmód! A szakértők megfogalmazták
A mozgásszegény életmód az anyagcseréden múlik.
Ha a hétköznapok során kevés időd jut a sportolásra, bizonyára te is magyarázkodsz olykor a környezetednek - de leginkább magadnak -, hogy miért is nem mész el az edzőterembe vagy futni a parkba.
Felesleges azonban kibúvókat keresned, hiszen végül magaddal szúrsz ki: az egész napos ülőmunka kevés mozgással kombinálva olyan betegségekkel jár, melyek előbb-utóbb nálad is kialakulnak. De mit is jelent a mozgásszegény életmód?
Ezekre a betegségekre hajlamosít az ülő életmód
A testmozgás hiánya és a napi nyolc-tíz óra ülőmunka leggyakoribb következménye az elhízás, ám számos más egészségügyi problémát is okozhat az inaktivitás.
Ilyen például az aranyér, a visszérbetegség, a keringési rendszert érintő megbetegedések vagy a mozgásszervi panaszok, de a cukorbetegség kialakulása vagy a vastagbélrák ugyancsak összefüggésbe hozható az ülőmunkával.
Ezt jelenti a mozgásszegény életmód
Ha szervezeted félóránként mindössze 30-38 kalóriát éget el, minden bizonnyal ülő életmódot folytatsz. A mozgásszegény életmód tudományos definíciója pedig a következőképpen hangzik: az ébren töltött órák során 1,5 metabolikus ekvivalensnél kevesebb energiát fogyaszt a test, és mindeközben fekvő vagy ülő helyzetben van.
Az 1 metabolikus ekvivalens az alapanyagcsere energiaszükségletét mutatja meg, vagyis a nyugalmi helyzetben mért oxigénszükségletet adja meg. Ezt a meghatározást az Applied Physiology, Nutrition and Metabolism című folyóiratban tették közzé a szakértők.
Több mozgás - napközben is
Az egészségügyi ajánlások szerint hetente legalább háromszor egy óra intenzív mozgás ajánlott, ha szeretnéd elkerülni a túlsúly, illetve a fenti betegségek kialakulását.
Valóban fontos, hogy rendszeresen sportolj, de nem szabad megfeledkezned a napközbeni mozgásról sem. Ha monitor előtt ülve dolgozol, a jogszabály szerint óránként tíz perc szünet jár neked. Ez alatt az idő alatt kinyújtóztathatod a végtagjaidat, kimehetsz kicsit a szabad levegőre szellőzni.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A liftet is érdemes ritkábban használnod, amikor csak teheted, válaszd a lépcsőt. Ha tömegközlekedéssel utazol, hazafelé leszállhatsz egy megállóval korábban, hogy sétálj egy kicsit.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- gerincbetegség
Napi 8 óra a számítógép előtt? Ilyen a helyes testtartás az íróasztalnál
- megelőzés
- visszér
Ez történik a testeddel, ha nem kelsz fel óránként az íróasztaltól!
- pszichológia
- stressz