Jó hatással vannak a vércukorszintre: 10 mozgásforma, ami cukorbetegséggel és inzulinrezisztenciával is ajánlott

Inzulinrezisztencia és diabétesz esetén a diéta mellett különösen fontos a testmozgás.

Mozgás inzulinrezisztenciával
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A vércukorszintet számos életmódbeli tényező befolyásolhatja, az inzulinérzékenységre hatással van az étkezés mellett a testmozgás is. 

Megfelelő inzulinérzékenység esetén kevesebb inzulinhormon szükséges a szervezet számára, mely segíti a glükóz felvételét a sejtekbe, és hozzájárul a vércukorszint csökkentéséhez. Az inzulinrezisztencia életmódváltással javítható.

Mozgás inzulinrezisztenciával

A Journal of Cardiovascular Risk szaklapban megjelent tanulmány szerint rendkívül hatásos segítség az inzulinérzékenység növelésében a testmozgás, mely az edzés után fejti ki hatását. Ez a fiataloknál azonnal, az idősebbeknél kicsit később jelentkezik, ám csak az edzést követő három-hat napon át tart, ezért a rendszeresség nagyon fontos.

A mozgás segít a megfelelő testtömeg elérésében is, mely szintén hozzájárul a cukorbetegség megelőzéséhez, illetve kézben tartásához. Inzulinnal kezelt betegség esetén feltétlenül ki kell kérni az orvos tanácsát is, mivel a kezelést is módosíthatja a tartósan végzett sport. Szinte bármilyen testmozgás választható, amit az ember örömmel végez, de néhány különösen jó választás IR esetén.

A pilometrikus, ugrásokból és guggolásokból álló gyakorlatok erősítik a lábat és a csípőt, égetik a zsírt, és hozzájárulnak a kardiovaszkuláris rendszer egészségéhez.
Fotó: Nastasic / Getty Images Hungary
Az úszás a legjobb sportok egyike: remek kardió gyakorlat a szívnek, erősíti az izmokat, segít a túlsúly csökkentésében, így cukorbetegeknek is nagyon ajánlott.
Fotó: Martin Barraud / Getty Images Hungary
Az izometrikus mozgások, például a jóga erősít, és segíti az izmok oxigénellátását, miközben kíméli a vérkeringést és az ízületeket is, így kezdőknek vagy jelentős túlsúllyal is javasolt.
Fotó: fizkes / Getty Images Hungary
A tai chi kímélő, mégis erősítő testmozgás, melynek alapja az izometrikus mozgás és a légzésgyakorlat. Egy tanulmány szerint javította a 2-es típusú cukorbetegségben élők állapotát is.
Fotó: Dougal Waters / Getty Images Hungary
Itt a tavasz, irány az erdő! A hegyi túrák a kardiovaszkuláris és az izomrendszernek is erősítést jelentenek, miközben a tüdő is kitisztul. Ennél még intenzívebb edzésformát jelent a tájfutás.
Fotó: Jordan Siemens / Getty Images Hungary
A kerékpározás csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, erősíti az izmokat, és egy tanulmány szerint még a gyaloglásnál is sokkal hasznosabb a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében.
Fotó: monkeybusinessimages / Getty Images Hungary
A tánc felpörgeti a pulzust, kicsit megizzaszt, oxigénnel látja el az izmokat, erősíti a szív- és érrendszert. Egy aerobik- vagy egy zumbaóra is szuperül átmozgat, és a súlyvesztésben is segít.
Fotó: Steve Debenport / Getty Images Hungary
Az intenzívebb mozgásformák kedvelőinek ajánlottak a küzdősportok, melyek erősítik a szívet és az érrendszert, emellett a fogyásban és a stressz kezelésében is segítenek. Akár egy kick-box edzés is formába hozhat.
Fotó: Tom Werner / Getty Images Hungary
A tenisz és más ütős sportok hatásosak a kardiovaszkuláris problémák és a cukorbetegség megelőzésére. A tenisz remek aerob mozgás, oxigénnel látja el az izmokat, sokan a hosszú élet titkának tartják.
Fotó: Lpettet / Getty Images Hungary
A kajak- és a kenutúrák nemcsak szuper tavaszi programok, de fejlesztik a mozgáskoordinációt, erősítik az izomzatot, oldják a stresszt, és a szív munkáját is segítik.
Fotó: Corey Jenkins / Getty Images Hungary

(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük