Miért egyél lencsét a fogyókúra alatt? Gátolja a visszahízást, de más jó tulajdonsága is van
Bevitt tápláléktól nem indul be varázsütésre a fogyás, de ezt mindenki jól tudja. De bizonyos ételek tudnak segíteni az áhított testsúly elérésében.
A lencsét már ősidők óta ismeri az emberiség, generációknak szolgált fontos táplálékul. A mai napig előszeretettel fogyasztják a világ minden táján.
Főleg mediterrán és a indiai konyhákban dominál a lencse, de a magyarok is rengeteg étel alapanyagául használják a fehérjedús, hüvelyes zöldséget.
A lencse mint diétás étel
Régóta vizsgálják a tápanyagkutatók a lencse vitamin- és ásványianyag-tartalmát. Rengeteg tápanyag található benne a magnéziumtól kezdve többféle B-vitaminon át egészen a kalciumig. Nem árt tudni, hogy A-vitamin-tartalma igen jótékony hatással van a bőrre, ruganyosságának megőrzésében, emellett a szem épségét is óvja. Magas cinktartalma pedig az anyagcsere-szabályozásban segít.
A fogyókúra szempontjából az egyik legértékesebb tulajdonsága igen magas rosttartalma. Ez 93-99,7%-ban nem oldható rostokból áll, ami azt jelenti, hogy ezek nem erjednek meg a testben, csak áthaladnak az emésztőrendszeren. Cserébe viszont telítettségérzetet okoznak, egyúttal csökkentik az étvágyat. Jó tudni, hogy a nem oldódó rostok nem tartalmaznak kalóriákat.
A fehérjebomba lencse
A lencse alacsony glikémiás indexének köszönhetően képes a vércukorszintet szabályozni. Sőt, magas rosttartalmának köszönhetően még a magas koleszterinszintet kialakító anyagok és cukrok felszívódását is megakadályozza. Így a diétázóra nem tör rá a falásroham, amivel jó pár kalória bevitelét ki lehet védeni.
A lencse az egyik legjobb növényi fehérjeforrás, ami nélkülözhetetlen fogyókúra alatt.
Ezenkívül még emésztésserkentő tulajdonsága is van, mivel több mint 80%-a víz. Így nemcsak vízhajtó, de anyagcserepörgető hatással is rendelkezik az értékes zöldség.
A lencse fogyasztása
Egy egészséges felnőtteknek napi 20-25 gramm rostra van szüksége, amiben a nem oldható és oldható rostok aránya 3:1. 100 gramm lencsében 11,7 gramm rost található, melynek a nagy része nem oldódó rostokból áll. Ez azt jelenti, hogy a napi rostbevitel szükséglet felét biztosítani tudja egyetlen tál lencse.
Jó tudni, hogy egy csésze lencsében 230 kalória található.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A lencsének több fajtája is létezik, amiknek különböző felhasználási módját ismerik. A zöld lencse roppanós marad főzés után is, gyakran használják fel salátákhoz. A vörös lencsét a legkönnyebb megfőzni a három közül, aranyszínű lesz főzés után, és kicsit édeskés, lágy íze van. Főleg püréket készítenek belőle, de salátába is kiváló. A legolcsóbb és legelterjedtebb barna lencséből pedig lencsefőzeléket és levest szoktak készíteni.
8 smoothie-tál, ami sokáig eltelít, pörgeti az anyagcserét, és nagyon finom
Mivel a smoothie-tálakban kevesebb a folyadék, így térfogatarányosan még magasabb a rosttartalom, ez pedig segít hamarabb elérni a teltségérzetet, valamint pörgeti az anyagcserét azáltal, hogy lerövidíti a táplálék beleken való áthaladásának az idejét.
8 smoothie-tál, ami sokáig eltelít, pörgeti az anyagcserét, és nagyon finom
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- répa
- krumpli
Sűrű lencseleves, amiből már egy tányér eltelít
- paradicsom
- leves