Segíti a tüdő kitisztítását, átszellőztetését ez a 4 légzőgyakorlat: erősítik, támogatják is a szervet
A nap mint nap végzett légzőgyakorlatokkal felkészítheted a tüdőd egy esetleges légzőszervi megbetegedés hatékonyabb leküzdésére is.
A légzésére az ember normális körülmények között nem figyel, viszont mihelyst az nehezebbé válik, megváltozik a megszokott működés, másra sem tud koncentrálni.
A tüdő a mindennapok során a legkülönfélébb támadásoknak van kitéve, a légzőszervi megbetegedések, a szmog, az aktív és passzív dohányzás, a szennyező anyagok bejutása gyulladáshoz, a váladék felszaporodásához vezethet benne, ami idővel akadályozhatja az öntisztulását is. A modern életformával igen gyakran együtt járó rossz testtartás szintén megnehezíti a működését. A légzőgyakorlatok támogathatják a tisztulását, erősíthetik a légzőizmokat, de az ellazulásban, stresszcsökkentésben is a segítségedre lehetnek.
Légzőgyakorlatok otthonra
A jól működő, erős légzőizmok elengedhetetlenek a mély be- és kilégzéshez, valamint az erőteljes köhögéshez is, így aztán kulcsfontosságúak a tüdő tisztulási folyamataiban. A mozgásszegény életmód jelentősen rontja a légzés hatékonyságát, ennek elkerüléséhez ajánlott például a napi rendszeres, tempós séta.
Hasi légzés
Az optimális levegőcserét leginkább a hasi légzés biztosítja, mégis elterjedtebbé vált a felületes, kissé kapkodó mellkasi légzés. Férfiaknál gyakoribb a hasi légzés előfordulása, de mindkét nemnek érdemes próbálkoznia vele.
- Kényelmesen, egyenes háttal ülj, a tenyereid helyezd a köldökön fölé a hasadra! (Ha szeretnéd, a másik kezed a mellkasodra is teheted kontroll gyanánt.)
- Orron át vegyél mély levegőt, közben a kezeiddel érezned kell, ahogy tágul a hasfalad.
- Szájon át fújd ki a levegőt, ekkor a tenyereid alatt süllyed a hasad.
- Ismételd meg néhányszor!
Ülve fontos, hogy a vállaid lent maradjanak a légzőgyakorlatok közben. A hasi légzést háton fekve, kényelmesen elhelyezkedve is gyakorolhatod. Érdemes naponta néhányszor elvégezni, illetve tudatosan koncentrálni arra, hogy így történjen a légzés, ne pedig felületesen, csak a mellkas emelkedésével és süllyedésével.
Oldalra hajlással
A különböző testhelyzetekben végzett, nyújtózásokkal egybekötött légzőgyakorlatok a tüdő más és más területeinek fokozottabb átszellőztetését teszik lehetővé. Oldalra hajlásnál például a mozgás irányával ellentétes oldalét.
- Ülj egyenesen, két lábad a talajon pihen. Két kezed tedd a tarkódra, könyökeid oldalra néznek.
- Hajolj jobbra, közben orron át lélegezz be!
- Szájon át lélegezz ki, közben egyenesedj vissza a kiindulóhelyzetbe!
- Ismételd meg a másik oldalra is!
Ajakcsücsörítéses légzés
Az ajakcsücsörítéses légzést asztmás személyekkel, légszomjjal küzdőkkel, illetve túl szapora légzéssel élőkkel is gyakoroltatni szokták a terápia során. Az egyszerű technika lassítja a légzés ütemét, javítja a tüdő szellőzését, koncentrációt és az átlagosnál nagyobb izommunkát is kíván.
- Ülj egyenesen, két lábad a talajon pihen, kezeid az öledben. Lazítsd el a nyak- és vállizmaidat!
- Az orrodon keresztül vegyél levegőt, mialatt kettőt számolsz!
- Csücsörítsd a szád, mintha gyertyát fújnál el!
- Négy számolás alatt fújd ki a levegőt!
Fontos, hogy a kilégzés hosszabb legyen, mint a belégzés. Végezd el egymás után néhányszor, ha jólesik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Szívószállal légzés
A keskeny átmérőjű csövön történő légzés edzi a légzésben részt vevő izmokat. Megfelel erre a célra például egy szívószál. A gyakorlatot ülve, egyenes háttal célszerű végezni, a be- és a kilégzés is a szívószálon keresztül történjen. Az erőteljes, mély belégzést hosszú kifújás követi, utána tarts egy kis szünetet, és ismételd meg a gyakorlatot. Amennyiben nem kellemetlen, egymás után legalább ötször ajánlott kivitelezni.
A légzőgyakorlatokat nap mint nap érdemes elvégezni, kiegészítve olyan mozgásformákkal, amelyek picit megszuszogtatják az embert. A karbantartott tüdő, az erős légzőizmok a légzőszervi megbetegedések könnyebb, hatékonyabb leküzdésében is segíthetnek.
10 gyógytea influenza és köhögés ellen
Néhány szupererős, vitaminban és nyomelemekben gazdag gyógynövényt érdemes még a megfázási szezon előtt beszerezni a házi patikába, és roborálási céllal fogyasztani, de akkor is nagy segítséget jelentenek, ha már utolérte az embert a nátha.
A 10 leghatásosabb gyógytea influenza és köhögés ellen - Természetes gyógyítók
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)