Gátolják a szürke hályog kialakulását, csökkentik a gyulladást: 4 gyógynövény a bükki füvesember ajánlásával
Milyen gyógynövények válnak be a szembetegségek ellen, és hogyan lehet használni őket? Gyuri bácsi elmondja.
A népgyógyászat a fáradt, gyulladt szemekre éppúgy tud megoldást, mint az időskori, kezdődő szürke hályog vagy épp az árpa kezelésére.
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember a szemet erősítő és a szembetegségekre bevált gyógynövényekről beszélt.
A látásromlás helyzete
Manapság egyre többen és többet dolgozunk számítógépről, okostelefonról, ami igen erős igénybevételt jelent a szemnek - ráadásul még a szabadidőnkben is valamilyen monitort vagy kütyüt nézünk. A 21. századi ember sajnos mindent elkövet azért, hogy a látása időnap előtt elromoljon.
A komolyabb szembetegségekkel természetesen mindenképpen szakemberhez kell fordulni, de enyhébb esetekben, illetve megelőzésként többféle természetes gyógymód bevethető a fáradt, égő, begyulladt szemek, valamint a látásromlás elkerülése érdekében. A természet patikájából az alábbi gyógynövényeket ajánljuk otthoni használatra.
Szemvidítófű: fáradt, gyulladt szemekre
A szemvidítófű - ahogy a neve is mutatja - kiváló gyógynövény a szemre és a látás javítására. Magas A- és C-vitamin-tartalma hatékonyan csökkenti a gyulladásokat, fertőzéseket, míg az antibiotikus és összehúzó hatású csersavtartalma tisztítja és edzi a szem nyálkahártyáját. A népgyógyászat száraz, fáradt szemekre éppúgy ajánlja, mint a szezonális allergia vagy gyulladás miatt könnyező szemekre. Kötőhártya-gyulladásnál enyhíti a viszketést és a vörösséget, de árpára is bevált gyógynövény. Szemerősítőként a szemvidítófű az orvostudományban általánosan elismert, különösen szem-, kötőhártya- és szemhéjgyulladásnál. Gyenge főzetét használhatjuk külsőleg borogatásként, illetve teáját naponta többször is ihatjuk.
Hogyan készítsünk gyógynövényes borogatást szemre?
Forraljunk fel 3 deciliter vizet, és szórjunk bele két-három teáskanál szárított gyógynövényt. Lefedve hagyjuk állni, majd tíz perc múlva szűrjük. Amikor már langyos, áztassunk bele vattapamacsot, gézt vagy tiszta vászondarabot, és ezt helyezzük a csukott szemhéjakra. Ezt többször ismételjük. Ha a gyógynövényt filterbe tesszük, és így áztatjuk ki a hatóanyagot, akkor vattapamacs helyett a filtert is a szemünkre helyezhetjük.
Diólevél: kezdődő szürkehályogra
Gyuri bácsi kedvenc gyógynövénye a diólevél, amelynek teája a szemfenék tisztításában is segíthet. A bükki füvesember kezdődő szürkehályog kezelésére ajánlja a dióleveles lemosást. Ehhez fél deciliter vízzel le kell forrázni egy csipetnyi szárított diólevélteát, s amikor kihűlt, az ujjunkat belemártani, ezzel mosni át kívülről a csukott szemhéjakat. Kívülről is beszívódik, a szem ereit tisztítja és erősíti, oldja a meszes lerakódásokat. Azért kell ilyen kis adagot készíteni, mert a lemosást napjában többször is ajánlott elvégezni.
Fekete áfonya: látásjavításra
A fekete áfonya termése antioxidáns hatása és luteintartalma révén bizonyítottan javítja a látást, és segíthet a szürke hályog esetén is. Magas az A-, B-, C-, E-vitamin- és egyéb hatóanyag-tartalma (flavonoidok), segíti a retinasejtek gyors regenerálódását. Élesíti a látást, javítja az éjszakai tájékozódóképességet, a cukorbetegséggel együtt járó ideghártya-problémáknál, sárgafoltnál, illetve szürke hályog ellen is segítséget nyújthat.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Aki gyengébben lát a sötétben, annak különösen ajánlott rendszeres fogyasztása. Vércukorszint-csökkentésre is használható, ahogy az epeköves cukorbetegeknek ajánlott feketeáfonya-leveles teakeverék.
Kamilla: kötőhártya-gyulladásra
A jól bevált kamillás borogatást a szemhéjon kialakuló bármilyen gyulladásos elváltozásra bevethetjük, de az árpának nevezett, fájdalommal és kivörösödéssel járó gennyes tályogra is nyugtató gyógyírt jelent. Ebben az esetben is diófalevél-teával vagy gyulladáscsökkentő kamillás teakeverékkel való napi többszöri lemosást vagy borogatást ajánlunk a fent leírt módon.
Fontos kiemelni, hogy a szem egészsége a máj és az epe állapotán is múlik, a kínai gyógyászat szerint ezek a szervek egy meridiánon helyezkednek el - nem véletlen, hogy a szem sárgasága májbetegséget is jelezhet. Emellett azt is tudnunk kell, hogy a szemnek fontos vitaminokat, vegyületeket (A-, E-, C-vitamin, béta-karotin, lutein, zeaxantin), ásványi anyagokat, nyomelemeket a szervezet nem képes önállóan előállítani, ezért ezeket rendszeresen megfelelő táplálkozással vagy étrendkiegészítő fogyasztásával biztosítani kell.
Teszteld, mennyire látod jól a színeket!
Az Ishihara-tesztből kiderül, kit érint a színtévesztés.
(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
- látás
- bükki füvesember
- szembetegség
- dió
- gyógynövény
- fekete áfonya
- kamilla
- szürkehályog
- borogatás
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- vizsgálat