Korai halált okozhatnak, mégis rengetegen isszák: az üdítők káros hatása nem a cukortartalomtól függ
Az egészségtelen üdítőitalok a kutatások szerint a korai halál kockázatát is növelik.
Nem számít az alacsony a cukortartalom, a mesterséges édesítőszerrel készült üdítőitalok is jelentősen megnövelik a keringési, továbbá az emésztési betegségek, illetve a korai elhalálozás kockázatát - derül ki egy brit tanulmányból.
Az üdítőitalok káros hatására több tanulmány rámutatott már, erre újabb bizonyítékul szolgálhat az eddigi legnagyobb, témában folytatott kutatás, amelyből levonva a tanulságot a szerzők szeretnék a fogyasztókat tudatosabb választásra inteni.
Édesítőszerrel sem egészségesebb
Az már régóta ismeretes, hogy a magas cukorfogyasztás az elhízásért és a diabétesz kialakulásáért is felelős, ami azért sem elhanyagolható tény, mivel a Magyar Diabetes Társaság szerint az utóbbi másfél évtizedben több mint 70%-kal nőtt a cukorbetegek száma az országban. Azt azonban már kevesebben tudják, hogy nem a mesterséges édesítőszerek jelentik a jó megoldást az életmódváltásra.
A mesterségesen édesített üdítőitalok
Jama Internal Medicine folyóiratban publikált tanulmányhoz 450 ezer ember adatait elemezték tíz európai országból, és egy-egy résztvevő egészségi állapotát átlagosan 16 évig követték le.
A résztvevők átlagéletkora ötven év körül volt, az alapbetegségeket nem vették figyelembe a nagy mennyiségű adatösszesítésben, ám az életmódjukat, beleértve a testmozgást, a testtömeget, a dohányzást és az étrendet igen - utóbbi címszóval megnézték az üdítőitalok - a gyümölcsleveket kivéve - és az energiaitalok fogyasztását is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kutatás leforgása alatt több mint 41 600 haláleset történt. Az egyéb tényezők - így a testtömegindex, az étrend, a fizikai aktivitás vagy a dohányzás - kizárása után a tanulmányban arra az eredményre jutottak, hogy a napi legalább két - 2,5 deciliteres - pohár üdítőt ivók 17%-kal nagyobb valószínűséggel haltak meg a havi maximum egy pohár italt fogyasztóknál.
Keringési és emésztőrendszeri betegségek
A tendencia nagyjából megegyezett a cukorral és a mesterséges édesítőszerekkel készült italok esetében, továbbá hasonló eredményeket mutattak nők és férfiak esetében is.
Az okoknál azonban mást találtak: a mesterségesen édesített üdítőitalok fogyasztásánál a keringési betegségek alakultak ki gyakrabban, miközben a cukros italoknál inkább az emésztőrendszeri betegségek álltak a háttérben. Az italokat a Parkinson-kórral is összefüggésbe hozták a kutatók.
A kutatás bírálói szerint azonban a vizsgálódás nem elég alapos, a résztvevők életének és életmódjának csupán egy bizonyos időszakát mutatják meg, emellett csak megkérdezésen alapul, így további bizonyításra szorul.
Azt azonban a legtöbben üdvözölték, hogy a tanulmány képes lehet felhívni a figyelmet arra, hogy nem szabadna a cukros italok egészségesebb alternatívájaként tekinteni a mesterséges édesítőszerrel készült üdítőkre, és a fogyasztás korlátozását kellene megcélozni.
Mit tegyél a kávéba, ha elhagynád cukrot?
A kávé is lehet egészségesebb, ha nem cukorral és mesterséges édesítőkkel ízesítik. Szerencsére sokkal izgalmasabb alternatívák is léteznek!
(Képek: Getty Images Hungary.)
- ital
- cukor
- édesítő
- keringési zavar
- szívbetegség
- cukorbetegség
- emésztőrendszeri betegség
- kutatások
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- mesterséges
- baktérium
Ezek a legrosszabb édesítőszerek: tönkreteszik a bélflórát az új kutatások szerint
- statisztika
- alkoholizmus