Az 5 leghatékonyabb koleszterincsökkentő tipp: a fűszerektől a stresszcsökkentésig
A magas koleszterinszint tömegeket érintő, súlyos kockázatokkal járó probléma, ami ellen életmódbeli változtatásokkal is lehet tenni.
A laborvizsgálat során sokan találkoznak a magas koleszterinszint problémájával, ami a felnőtt lakosság jelentős részét érinti Magyarországon is. Első pillantásra talán nem tűnik ijesztőnek az eltérés, ám hosszú távon jócskán károsítja az érrendszert, szoros összefüggést mutat az érelmeszesedéssel, növeli a stroke és a szívinfarktus kockázatát.
A magas koleszterinszint kialakulásában az örökletes tényezőkön és bizonyos betegségeken túl az életmód játszik kiemelten fontos szerepet, éppen ezért átgondolt étkezéssel és rendszeres mozgással csökkenthető is az érték. Az életmódváltás a társbetegségek kivédésében is segíthet.
Tippek a magas koleszterinszint csökkentéséhez
A koleszterin az emberi test számára fontos vegyület, szükség van rá a különböző élettani folyamatokban, egyebek mellett a hormonrendszer működéséhez és a sejtek felépítéséhez is. Kisebb része étkezés útján jut be a szervezetbe, nagyobb hányadát a máj állítja elő. A köznyelv megkülönbözteti az előnyös és a káros koleszterint, előbbi a HDL, vagyis a nagy sűrűségű lipoprotein, utóbbi az LDL, az alacsony sűrűségű lipoprotein.
Egészséges embereknél az összkoleszterin 5 mmol/l alatt, az LDL-koleszterin pedig 3 mmol/l alatt van. A koleszterin mellett a trigliceridek szintje is gyakran megemelkedik, ezek együttesen igencsak hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához. A magas koleszterinszint orvosi iránymutatást, olykor gyógyszeres kezelést igényel, ugyanakkor bizonyos életmódbeli döntések is segíthetnek az értékek normalizálásában.
Fogyassz rostokban gazdag táplálékokat!
A rostfogyasztás elengedhetetlen az egészséges emésztéshez és az optimális vércukorszint beállításához, de a rostok a koleszterincsökkentésre irányuló diétában is lényegesek: rontják a táplálékkal felvett koleszterin felszívódását úgy, hogy megkötik azt, így a széklettel távozni tud a szervezetből. A szakemberek naponta körülbelül 25-40 gramm rost bevitelét ajánlják, ebben a teljes kiőrlésű gabonák, a zabpehely, a zöldségek és a gyümölcsök, valamint a magvak is segíthetnek. A rostok segítenek jóllakni, ezáltal könnyebben elkerülhetővé válik a nassolás, és egyszerűbb a testsúly kordában tartása is. A túlsúly leadása koleszterincsökkentő tényező.
Mozdulj meg!
Az orvosok egyre inkább hangsúlyozzák a mozgás fontosságát a koleszterin csökkentésében is. Az edzés bizonyítottan hozzájárul a szív és az érrendszer egészségének megőrzéséhez, az állóképesség növeléséhez és az optimális testsúly megőrzéséhez, helyreállításához. Mérsékli a trigliceridek és az LDL-koleszterin szintjét. Fontos szem előtt tartani a fokozatosság elvét, érdemes eleinte könnyebb, a szervezetet kevésbé igénybe vevő mozgásformákkal, például napi 20 perc sétával indítani, majd folyamatosan emelni a terhelésen. Már meglévő szívbetegséggel pedig szakember véleményét is ki kell kérni!
Használd ki a fűszerek erejét is!
A gyógynövények és a fűszerek antioxidáns hatású vegyületeik miatt támogathatják a szívet, a fokhagyma, a gyömbér és a kurkuma, valamint a fahéj különösen hasznos lehet ebből a szempontból. A fokhagyma esetében nemcsak a koleszterin, hanem a vérnyomás csökkenését is megfigyelték a vizsgálódások során, ami szintén nem mellékes a szívbetegségek kivédésében. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a fokhagyma LDL-koleszterinre gyakorolt hatásával kapcsolatban az utóbbi években egymásnak ellentmondó kutatási eredmények láttak napvilágot, egyes vizsgálatok cáfolták, hogy csökkentené a szintjét. A fűszerek mellett az olajos magvak, a halfélék és az extra szűz olívaolaj étrendbe építése is segíthet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Próbálj kevesebbet idegeskedni!
A stressz a civilizációs betegségek egyik leghangsúlyosabb oka. A felgyorsult mindennapok során, a munkahelyi gondok, pénzügyi nehézségek, családi problémák és az időhiány közepette az idegeskedés jóformán kikerülhetetlennek tűnik, nem mindegy azonban, hogy az ember mennyire tudja azt kezelni. A hosszasan fennálló stressz betegségekben manifesztálódhat, megnő a kortizol nevű hormon szintje, fáradtság, hízás, fejfájás, alvászavarok és magas vérnyomás is jelentkezhet. A vizsgálatok arra is rávilágítottak, hogy összefüggés van az idegeskedés és az emelkedett kortizolszint között. Ha a stressz csillapításáról, kezeléséről van szó, mindenkinek más válik be, kinek a mozgás, kinek a meditáció, kinek egy jó könyv segít.
Tedd le a cigit!
A dohányzásról köztudott, hogy már önmagában is érkárosító tényező, és nemcsak a tüdőbetegségek rizikótényezője, hanem a szívbetegségeké is. Mivel szűkíti az artériákat, a szív vérellátását is rontja, ez már egyébként is károsodott érfal mellett különösen veszélyes. A cigarettázás miatt sérült érszakaszokon ráadásul nagyobb valószínűséggel indul meg a plakk-képződés. A dohányzás a koleszterinszintre is hatással van, csökkenti az előnyös, HDL-koleszterin mennyiségét, ami elszállíthatná az artériák faláról a felrakódott koleszterint. A leszokás után a HDL szintje emelkedhet.
Minél előbb derül fény a laboreltérésre, annál nagyobb hatékonysággal kezelhető a probléma. A fenti tanácsok azonban a megelőzésben is segíthetnek.
Trombózismegelőzésben segítő ételek
A trombózis következtében nemcsak vérrögösödés történhet a szervezetben, de ezek a plakkok megindulhatnak a létfontosságú szervek felé is, mint a szív, a tüdő vagy az agy. Ilyenkor következhet be végzetes infarktus vagy tüdőembólia. Szerencsére megfelelő életmódot követve ez a súlyos betegség megelőzhető, legalábbis jelentősen csökkenthető kialakulásának esélye. A következő ételek az erek egészségének megőrzésében segítenek.
Gátolják a vérrögképződést, stabilizálják a koleszterinszintet: 9 étel, ami segít megelőzni a trombózist
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- koleszterin
- egészséges étkezés
4 szuperegészséges húsféle, ami sokkal jobb a csirkemellnél: kevesen fogyasztják, pedig változatosan elkészíthetők
- betegség
- cukorbetegség