Izomrövidülés is állhat az állandó fejfájás hátterében: kulcsfontosságú az óvatos nyújtás
Sokak életét megkeseríti a gyakran jelentkező fejfájás. Hátterében olykor a csuklyás izomban létrejövő elváltozások állnak.
Fejfájás esetén általában az időjárás-változásra, az alváshiányra vagy éppen a nem elegendő folyadékbevitelre gyanakszunk - sokszor teljesen jogosan. Kevesebbszer gondolunk viszont arra, hogy a hosszas ülés és a helytelen testtartás is okozhatja a tüneteket.
Pedig nem csak derékfájdalom formájában jelentkezhet a mozgásszegény életmód, a nyaki gerincet sem kíméli.
Mikor gondoljunk nyakproblémák okozta fájdalomra?
Amennyiben valaki gyakran jelentkező fejfájással küzd, és ülőmunkát végez, érdemes megvizsgálnia a fejtartását, valamint a nyakat a vállakkal összekötő csuklyás izom állapotát. Ha oldalnézetben a fülek a vállak előtt helyezkednek el, valószínűleg előrehelyezett a fejtartás. Ilyenkor a nyaki gerinc elváltozását lehet megfigyelni. Ez pedig kéz a kézben jár a nyaki izmok lefutásának eltérésével és a tónusukban beálló változások megjelenésével is.
A nyak és a váll között olykor fájdalmas csomók is kitapinthatók. A fájdalom helye is árulkodó lehet, a csuklyás izom merevsége miatt jelentkező fejfájást gyakran kíséri tarkótáji és váll környéki fájdalom.
A hosszas ülőmunka negatív hatásai gyakran a csuklyás izomban jelentkeznek
A csuklyás izom (musculus trapezius) trapéz formájáról kapta nemzetközi elnevezését. A felületesen elhelyezkedő izom a tarkótól a vállakig és a hát közepéig fut. Szerepet játszik a vállak mozgatásában, a lapockák egymáshoz közelítésében, a fej fordításában és oldalra hajtásában, valamint a felső végtagok forgatásában is. A nyakszirttől a vállakig futó felső rész rövidülésre hajlamos, nagy terhelésre (például nehéz táska hordásakor), hosszas statikai igénybevételre (például tartós ülőmunka esetén) kötötté, túlzottan feszessé válik.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A fájdalom megjelenhet az izom nyomásérzékenységében, és fejfájás is előfordulhat. A tünetek megszüntetéséhez alapvető fontosságú a feszes izomzat normális tónusának visszaállítása.
Mit tehetünk a csuklyás izom rövidülése miatti fájdalom ellen?
Első lépésként fel kell ismerni, hogy komplex problémával állunk szemben. A számítógép előtti munkavégzés, a stressz és a helytelen testtartás mind a csuklyás izom fájdalmas merevségéhez, majd pedig fejfájáshoz vezethet.
- A kezelés alapja a helyes testtartás elsajátítása, ennek megtanulásához gyakran szakember segítsége szükséges.
- Ha észreveszed, hogy görnyedten tartod magad, korrigáld a testtartásod, húzd hátra a fejed és a vállaidat is.
- A hosszas ülőmunkát időről időre ajánlatos megszakítani valami mozgásos tevékenységgel, például a nyaki gerinc óvatos átmozgatásával. Lassan forgasd egyik oldalról a másikra a fejed, majd a mellkasodhoz közelítve az állad végezz fejkörzést, szintén lassan, és csak elöl!
- A nyújtás segíthet a fájdalom legyőzésében és az izom tónusának helyreállításában is. Közelítsd a füled a válladhoz, a másik oldali karoddal pedig nyújtózz lefelé. Tartsd meg ezt a pozíciót körülbelül 20 másodpercig, majd ismételd meg a másik oldalra is. Fontos, hogy óvatosan végezd a nyújtást, anélkül, hogy rángatnád a fejed.
Ahogy a rossz testtartás és a merev izom sem egyik pillanatról a másikra alakul ki, úgy a gyógyulás sem rövid folyamat. Ha a probléma már régóta fennáll, előfordulhat, hogy a nyaki csigolyákban is elváltozások jöttek létre. A pontos diagnózis felállításához orvosi vizsgálat javasolt. A probléma kivizsgálása után manuálterapeuta és gyógytornász segíthet a gyógyulásban, azonban a fájdalomtól szenvedő aktív részvételére is szükség van.
Ha ezt csinálod pár percig, megszűnik az izomfájdalom
Olyan nyújtógyakorlatokat mutatunk, amelyek segítenek az izomfájdalmak kezelésében, és hosszú távon oldják meg a problémát. A nyújtás során fontos, hogy figyelj a légzésedre, és természetesen az, hogy ne erőlködve végezd.
Ha ezt csinálod pár percig, megszűnik az izomfájdalom - Ne vegyél be gyógyszert!
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- tünetek és betegségek
- a fejfájás okai
Fejfájás, szédülés, tarkómerevség: tudod, mi áll a tünetek mögött?
- megelőzés
- masszázs