9 dolog, amivel megelőzhető a szívinfarktus és a stroke - Megfiatalítják az érrendszert
Szakorvos ajánl kilenc életmódtanácsot szívinfarktus és stroke megelőzéséhez.
A szívinfarktus és a stroke sokak számára komoly fenyegetést jelent, különösen, ha a családban volt már érintett személy.
Szorongás helyett azonban érdemes az életmódot megreformálni a megelőzés érdekében. A legfontosabb tanácsokat dr. Vernes Réka, a KardioKözpont életmódorvosa, sportorvos összegezte.
Dohányzásról való leszokás
A dohányzás érszűkítő hatása miatt jelentősen károsítja a szív-érrendszert, ezenfelül számos más betegség - többek közt daganatok - kockázati tényezője is.
A leszokáshoz számos segítség igénybe vehető, gyógyszeres és nem gyógyszeres eszközök, viselkedésterápia is rendelkezésre állnak.
Okos étkezés
A minőségi és visszafogott mennyiségű étkezés szinte minden befolyásolható rizikófaktorra hatással van: a koleszterinszintre, a vérnyomásra, a cukorbetegség és az elhízás állapotára - amelyek mind lehetnek a szívbetegségek kockázati tényezői. A megfelelően összeállított étkezés alapja a zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban, magvakban, halakban gazdag étrend, és nem vagy kis mennyiségben tartalmaz cukrot, sót, vörös húsokat, állati zsiradékokat, készételeket. Bármilyen érzékenység, allergia, meglévő betegségek vagy komoly célok esetén azonban a legjobb eredmények a dietetikus által összeállított étrenddel érhetők el.
Koleszterinszint csökkentése
Mivel a magas koleszterinszint az érszűkület egyik rizikófaktora, a „hasznos”, azaz HDL-koleszterin kivételével, a teljes, az LDL- koleszterinszintet és a triglyceridszintet is érdemes csökkenteni - magas értékek esetén.
Ennek legfontosabb eszköze az életmód, amely a transzzsírok és telített zsírok visszaszorítására és a rendszeres mozgásra épül, illetve ha ez már nem elég, a koleszterincsökkentő gyógyszerekre is.
Vérnyomásérték csökkentése
A stroke legnagyobb kockázati tényezője a magas vérnyomás, amely egyrészt az alapkőnek tekintendő mozgással és megfelelő táplálkozással csökkenthető, másrészt a gondosan felügyelt, személyre szabott gyógyszereléssel.
Napi mozgás
Bár a kutatások szerint heti legalább 150 perc közepesen intenzív mozgás az, ami már mérhetően képes javítani az egészségi mutatókon, a kevés is több, mint a semmi. Az egyértelmű, hogy az ülő életmód önmagában is növeli a szív-érrendszeri betegségek rizikóját, ám alapbetegségek, mint a szív-érrendszeri problémák, cukorbetegség, légző- vagy mozgásszervi betegségek esetén érdemes szakember vezetésével személyre szabott mozgásterápiát kezdeni.
Optimális testsúly
- Az elhízás gyakorlatilag világméretű probléma, és nem csak a kardiológiai betegségek rizikóját növeli jelentősen, de gyakorlatilag az egész szervezet működését nehezíti. Fontos tudni, hogy a drasztikus diéták és a fogyókúrás „csodatermékek” nem segítenek, csakis egy jól felépített életmódváltás lehet képes megállítani és fokozatosan csökkenteni a pluszkilók számát.
- Ha már következményes cukorbetegséggel, mozgásszervi vagy más problémákkal is szembe kell nézni, különösen fontos a szakértő irányítása - ismerteti dr. Vernes Réka, KardioKözpont életmódorvosa, sportorvos.
Cukorbetegség esetén
A 65 évnél idősebb cukorbetegek 16%-a stroke miatt hal meg. Nyilvánvaló tehát az összefüggés a két betegség közt, és azt is be kell látni, hogy a diabétesz orvosi kezelésén túl az életmód az, amellyel kontroll alatt lehet tartani a vércukorszintet.
Mérsékelt alkoholfogyasztás
Az alkohol fogyasztása - főleg, ha ez rendszeres - emeli a vérnyomást, a triglyceridszintet, szabálytalan szívverést eredményezhet, valamint bizonyítottan növeli a szívizom károsodásának, a stroke és egyes daganatok kialakulásának esélyét. A már kialakult alkoholbetegség esetén szinte elengedhetetlen szakértő segítség a leszokáshoz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Stresszkezelés
Több kutatás bizonyította már, hogy kapcsolat van a kezeletlen stressz és a szívkoszorúér-betegség közt, és az is bizonyított, hogy a stressz közvetetten növeli a stroke és a szívinfarktus veszélyét is. A megfelelő stresszkezelés, a mentális egészség fontos tényezők az egészség megőrzésében.
Csökkenti az infarktus esélyét, ha mindennap fogyasztod - 10 kötelező, szíverősítő étel
Akadnak olyan szíverősítő, érvédő táplálékok, melyekről tudományosan is bebizonyították, hogy mindennapi fogyasztásuk segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Élettani hatásukat tápanyag- és antioxidáns-tartalmuk révén fejtik ki.
Csökkenti az infarktus esélyét, ha mindennap fogyasztod - 10 kötelező, szíverősítő étel
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- infarktus
- megelőzés
- egészség
- stroke
- szívroham
- elhízás
- életmódváltás
- mozgás
- dohányzás
- alkohol
- vérnyomás
- koleszterin
- étkezés
- érszűkület
- Életmód