9 dolog, amivel megelőzhető a szívinfarktus és a stroke - Megfiatalítják az érrendszert
Szakorvos ajánl kilenc életmódtanácsot szívinfarktus és stroke megelőzéséhez.

- A 64 éves Sharon Stone testhezálló ruhákban mutatta meg csodás alakját: kivillantotta formás lábait »
- 5 szuper nőies frizura 60 év felett, ami dús hatást garantál: inspiráló fazonok, melyek a vékony szálú hajból is kihozzák a maximumot »
- Ezt idd, ha zsírégető edzést folytatsz: omega-3 zsírsavakban és vitaminokban gazdag smoothie, ami eltelít, mégis segíti a fogyást »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- Rúzsa Magdi először mindhárom babájával egy fotón: már 4 hónaposak az ikrek
- Átmennél most a földrajzérettségin? 10 kérdés, amire tudni kellett a választ
- Megmenthető Csősz Boglárka házassága? Milliárdos férje ezt nyilatkozta
- 121 kilóról indult, 45 kilót fogyott CICO-diétával az édesanya: így néz ki most a kétgyerekes Colleen
A szívinfarktus és a stroke sokak számára komoly fenyegetést jelent, különösen, ha a családban volt már érintett személy.
Szorongás helyett azonban érdemes az életmódot megreformálni a megelőzés érdekében. A legfontosabb tanácsokat dr. Vernes Réka, a KardioKözpont életmódorvosa, sportorvos összegezte.
Dohányzásról való leszokás
A dohányzás érszűkítő hatása miatt jelentősen károsítja a szív-érrendszert, ezenfelül számos más betegség - többek közt daganatok - kockázati tényezője is.

A leszokáshoz számos segítség igénybe vehető, gyógyszeres és nem gyógyszeres eszközök, viselkedésterápia is rendelkezésre állnak.
Okos étkezés
A minőségi és visszafogott mennyiségű étkezés szinte minden befolyásolható rizikófaktorra hatással van: a koleszterinszintre, a vérnyomásra, a cukorbetegség és az elhízás állapotára - amelyek mind lehetnek a szívbetegségek kockázati tényezői. A megfelelően összeállított étkezés alapja a zöldségekben, gyümölcsökben, teljes kiőrlésű gabonákban, magvakban, halakban gazdag étrend, és nem vagy kis mennyiségben tartalmaz cukrot, sót, vörös húsokat, állati zsiradékokat, készételeket. Bármilyen érzékenység, allergia, meglévő betegségek vagy komoly célok esetén azonban a legjobb eredmények a dietetikus által összeállított étrenddel érhetők el.
Koleszterinszint csökkentése
Mivel a magas koleszterinszint az érszűkület egyik rizikófaktora, a „hasznos”, azaz HDL-koleszterin kivételével, a teljes, az LDL- koleszterinszintet és a triglyceridszintet is érdemes csökkenteni - magas értékek esetén.

Ennek legfontosabb eszköze az életmód, amely a transzzsírok és telített zsírok visszaszorítására és a rendszeres mozgásra épül, illetve ha ez már nem elég, a koleszterincsökkentő gyógyszerekre is.
Vérnyomásérték csökkentése
A stroke legnagyobb kockázati tényezője a magas vérnyomás, amely egyrészt az alapkőnek tekintendő mozgással és megfelelő táplálkozással csökkenthető, másrészt a gondosan felügyelt, személyre szabott gyógyszereléssel.
Napi mozgás
Bár a kutatások szerint heti legalább 150 perc közepesen intenzív mozgás az, ami már mérhetően képes javítani az egészségi mutatókon, a kevés is több, mint a semmi. Az egyértelmű, hogy az ülő életmód önmagában is növeli a szív-érrendszeri betegségek rizikóját, ám alapbetegségek, mint a szív-érrendszeri problémák, cukorbetegség, légző- vagy mozgásszervi betegségek esetén érdemes szakember vezetésével személyre szabott mozgásterápiát kezdeni.
Optimális testsúly
- Az elhízás gyakorlatilag világméretű probléma, és nem csak a kardiológiai betegségek rizikóját növeli jelentősen, de gyakorlatilag az egész szervezet működését nehezíti. Fontos tudni, hogy a drasztikus diéták és a fogyókúrás „csodatermékek” nem segítenek, csakis egy jól felépített életmódváltás lehet képes megállítani és fokozatosan csökkenteni a pluszkilók számát.

- Ha már következményes cukorbetegséggel, mozgásszervi vagy más problémákkal is szembe kell nézni, különösen fontos a szakértő irányítása - ismerteti dr. Vernes Réka, KardioKözpont életmódorvosa, sportorvos.
Cukorbetegség esetén
A 65 évnél idősebb cukorbetegek 16%-a stroke miatt hal meg. Nyilvánvaló tehát az összefüggés a két betegség közt, és azt is be kell látni, hogy a diabétesz orvosi kezelésén túl az életmód az, amellyel kontroll alatt lehet tartani a vércukorszintet.
Mérsékelt alkoholfogyasztás
Az alkohol fogyasztása - főleg, ha ez rendszeres - emeli a vérnyomást, a triglyceridszintet, szabálytalan szívverést eredményezhet, valamint bizonyítottan növeli a szívizom károsodásának, a stroke és egyes daganatok kialakulásának esélyét. A már kialakult alkoholbetegség esetén szinte elengedhetetlen szakértő segítség a leszokáshoz.
Május 31-én van a Dohányzásmentes Világnap, amelyet az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) kezdeményezésére 1988 óta minden évben megtartanak. A nemzetközi nap célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás egészségügyi kockázataira. Ezen a napon szeretnénk felhívni a figyelmet az életmódváltás fontosságára, és arra, hogy a váltásban minden megtett apró lépés számít!

Promóció
Stresszkezelés
Több kutatás bizonyította már, hogy kapcsolat van a kezeletlen stressz és a szívkoszorúér-betegség közt, és az is bizonyított, hogy a stressz közvetetten növeli a stroke és a szívinfarktus veszélyét is. A megfelelő stresszkezelés, a mentális egészség fontos tényezők az egészség megőrzésében.
Csökkenti az infarktus esélyét, ha mindennap fogyasztod - 10 kötelező, szíverősítő étel
Akadnak olyan szíverősítő, érvédő táplálékok, melyekről tudományosan is bebizonyították, hogy mindennapi fogyasztásuk segít a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében. Élettani hatásukat tápanyag- és antioxidáns-tartalmuk révén fejtik ki.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)