Melyik hatékonyabb: az intenzív, de rövid, vagy inkább a laza, de hosszú séta? Ez a szakértők véleménye
A sétálás nagyon jót tesz az egészségnek, de van különbség a hosszú, laza és a gyors tempójú, ám rövid gyaloglás között.
A testmozgás nem feltétlenül a konditermi edzést vagy sportolást jelenti, a sétálás is ide tartozik. Teljesen ingyenes, jót tesz a szív-érrendszernek, erősít, és elősegíti a zsírégetést is.
Különbözőfajta gyaloglási típusok léteznek, a két fő csoportja pedig a lassú tempójú, de hosszú távú sétálás és az intenzív, de rövid távú verzió. Mindkét fajta jár előnyökkel, ám az egyik valamelyest hatékonyabb, mint a másik.
A gyors és a lassú séta hatásai
Dr. John Higgins sportkardiológus a LiveInHomeCare oldalán felsorolta, milyen pozitív hatásai lehetnek ezeknek a gyaloglási formáknak.
Rövid távú, gyors tempójú séta
- Erősíti a szívet.
- Csökkenti a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát.
- Javítja a kognitív funkciókat.
- Erősíti az immunrendszert.
- Javítja a hangulatot.
15 perc magas intenzitású gyaloglás egyenértékű egy 30 perces mérsékelt intenzitású sétálással. Azonban a szakértő hozzátette, hogy a gyors séta növeli a sérülések kockázatát, így előtte mindenképpen érdemes nyújtani, és erősítő edzésekkel kiegészíteni ezt a testmozgást. Olyankor ajánlott végezni, amikor valaki magányra vágyik, szeretné oldani a benne lévő feszültséget és stresszt, illetve ha alapvetően nincs sok ideje mozogni.
Hosszú, laza séták
Több időt vesznek igénybe a mérsékelt intenzitású, hosszabb séták, de kisebb az esélye annak, hogy sérülés történjen. Hasonló egészségügyi hatásokkal bír, mint a gyors séta, de külön fokozza az állóképességet, amivel párhuzamosan a távot is lehet növelni. Aki szeretné megismerni közelebbről a környezetét, magába szívni az út során látott-halott dolgokat, esetleg mintegy társas tevékenység gyanánt közben beszélgetne egy baráttal, azoknak mindenképp javasolt.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Dr. John Higgins szerint a mérsékelt és az intenzív testmozgások kombinációja a legideálisabb, hogyha valaki szeretné megőrizni hosszan az egészségét, és az alakját is formálná.
Melyik a jobb?
A Jama Neurology szaklapban megjelent tanulmány szerint az egyik mégis némileg előnyösebb, mint a másik. A több mint 78 ezer résztvevővel készült vizsgálatot 2013 és 2015 között tartották, és lépésmérővel figyelték meg az alanyok teljesítményét és annak hatását az egészségükre, amit 7 évvel később ismét górcső alá vettek. A kutatás eredménye szerint már maga a gyaloglás csökkenti a demencia, a rák és a szív-érrendszeri megbetegedések kockázatát, és növeli az élettartamot is, de ha valaki gyors tempóban sétál, akkor a szellemi hanyatlással járó demencia rizikója még tovább csökken.
A testmozgás az egyik legjobb mód a szervezeten belüli gyulladások enyhítésére vagy megakadályozására. Mindenkinek javasolt naponta 7 és 10 ezer közötti lépést megtennie, hogy sokáig egészségesen éljen.
Olvass tovább: hány kilométert kéne sétálni egy nap, ha a 10 ezer lépés a cél?
Nem kevés, de nem is lehetetlen!
Hány kilométert kéne sétálnod egy nap, ha a 10 ezer lépés a célod? Nem kell egyben teljesíteni
Nem kevés, de nem is lehetetlen!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)