Hogy ülsz most a székeden? Ha így, az nagyon nagy baj
Akár maradandó károsodásokat is okozhat, ha helytelenül ülsz fél napokat a széken.
Az egész test tartópillére a gerinc, ezért egészségének megőrzése nagyon fontos. Sok ember azonban folyton fájdalmat és feszülést érez gerincének háti, deréktáji vagy nyaki szakaszán, ami megnehezíti mindennapi teendőket. Ennek oka elsősorban a túl sok és helytelen pozícióban történő ülés, a napi több óra számítógép előtt végzett munka.
Dr. Arnold Dénes Arnold, a Fájdalomközpont fájdalomspecialistája szerint életmódbeli változtatásokkal sokat lehet tenni a fájdalom csökkentéséért. Emellett pedig az aktív fájdalomcsillapító terápia az, amely hatékony segítséget nyújt a gerincproblémák megszüntetésében.
Miért olyan káros az ülés?
Kutatások szerint a sok ülés az életet akár évekkel is megrövidítheti, hiszen számos egészségügyi probléma legfőbb okozója ez. Ilyen az elhízás, a szív- és érrendszeri problémák, trombózis, cukorbetegség. Sose ülj keresztbe tett lábbal, görnyedt háttal vagy az egyik oldalra nehezedve, elferdítve a gerincedet.
Az ülés jócskán megterheli az egész szervezetet. Rossz hatással van az erek, a hasüregi szervek, az emésztés, de legfőképpen a gerinc egészségére nézve. A gerinc mozgékonysága csökken, tartó- és mozgatóizmai túlterheltekké válnak, és nem tudnak kellően ellazulni. Emiatt a többi izomhoz képest aránytalanul gyengébbekké válhatnak.
A keresztcsont és a farkcsont ülés közben folyamatos nyomás alatt van, továbbá merev és passzív helyzetű a combnyak is. Az onnan eredő izmok és az alatta futó idegek, vér- és nyirokerek is merevek, amelyek a nyomódás miatt nem tudják ellátni a feladataikat.
A hosszú ideig tartó merev tartás miatt megfeszülnek a nyak és a váll izmai is. A gerinc görbületeinek egyensúlya is felbomlik, és a sok és helytelen terhelés miatt porckorong-elváltozások jöhetnek létre. Súlyosabb esetben gerincsérv is kialakulhat, a nyaki izmok feszülése pedig fejfájást okozhat.
Kiket érint leginkább?
Akik számítógép előtt ülve dolgoznak, legtöbben nyak-, hát- és derékfájásra panaszkodnak. Sokan töltik az egész munkanapot az irodai széken ülve, a monitort nézve. Sajnos ez a helyzet a munkaidő után sem változik, amikor beülnek az autóba vagy felszállnak a tömegközlekedési eszközre, majd hazaérve beülnek a karosszékbe, és bekapcsolják a televíziót. A mozgásszervi betegségek egyik fő ellensége a túl sok ülés és a kevés mozgás.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Hogyan kell helyesen ülni?
Ülő helyzetben az a legoptimálisabb, ha a térd és a csípő körülbelül 110 fokos szöget zár be. Az ülőfelületed elegendő hosszú legyen, és a széken hátracsúszva ne vágja az ülés a térdhajlatodat. Ülj jó minőségű irodai széken vagy labdán, mert ezzel nagymértékben csökkentheted a terhelést és kíméled a gerincedet.
A szék, az asztal és a billentyűzet magasságát és a monitor dőlésszögét helyesen beállítva a nyakadat és a válladat kímélheted a folyamatos feszüléstől. Munka közben óránként tíz percre állj fel, mozgasd át a tagjaidat. Relaxálj, tanuld meg kezelni a mindennapi feszültséget, hiszen a stressz a mozgásszerveid egészségére is káros hatás gyakorol. A legjobb, ha ülés közben is próbálsz minél többet izegni-mozogni, a legrosszabb ugyanis a mozdulatlanság.
Végezz heti háromszor életkorodnak és egészségi állapotodnak megfelelő testedzést. Kedvező hatású a jóga, az úszás, a pilates is, amely erősíti az izmokat, és lelki stabilitásodra is kedvezően hat.
Az aktív fájdalomcsillapító terápia is hat
A gerincfájdalom típusának és hátterének megállapítása után első lépés az aktív fájdalomcsillapítás, amelynek során kúraszerűen speciális hatóanyag-kombinációt juttat az orvos a problémás területre.
Ez a fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatású, célzott injekciós terápia közvetlenül a fájdalom forrásánál hat, így intenzíven támogatja a gyógyulást. Miután megszűnt a fájdalom, gyógytornával visszaállítható a csigolyák, kisízületek, porckorongok egészsége és az izomzat egyensúlya.
OLVASD EL EZT IS!
- tünet
- pszichoszomatikus
2 rejtett lelki ok a hátfájás mögött
- megelőzés
- mozgás
Így szüntesd meg a hátfájást 10 perc alatt
- táplálkozás
- gerincbetegség