Étkezés pajzsmirigy-alulműködés esetén: sok egészségesnek hitt étel van tiltólistán

A pajzsmirigy-alulműködésnek sok negatív hatása van a szervezetre, pedig helyes táplálkozással könnyen kordában lehet tartani.

Pajzsmirigy étrend
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A pajzsmirigy-alulműködés sok embert érint hazánkban, melynek fő oka, hogy jódszegény területen helyezkedik el az ország, pedig ez a nyomelem igen fontos a pajzsmirigy normál hormontermelése szempontjából.

Szabó Lucia, a Budai Endokrinközpont dietetikusa arról beszélt, hogyan befolyásolja a pajzsmirigy működését az étrend, és milyen értékes tápanyagokra van szükség, hogy megfelelően végezze a dolgát.

Az elhízás és a fáradtság egyik oka is lehet a pajzsmirigy-alulműködés

A pajzsmirigy a nyak elülső részén elhelyezkedő apró, pillangó alakú szerv, melynek hormontermelése szinte az egész szervezet működésére hatást gyakorol.

Amennyiben a kelleténél kevesebb T3 és T4 hormont termel, úgy az anyagcsere lelassul, mely olyan tünetekben nyilvánul meg, mint az elhízás, fáradtság, depresszió, hajhullás, csökkent hidegtűrés, meddőség, menstruációs zavarok, alacsony pulzus, székrekedés. Sokszor azonban különösebb panaszok nélkül van jelen, ebben az esetben nem ritka, hogy véletlenszerűen szokott fény derülni a problémára. A pajzsmirigy-alulműködés egyik gyakori oka a jódhiány.

Így hat a táplálkozás a pajzsmirigyre

Bár az egészségtelen táplálkozás önmagában nem okoz pajzsmirigy-alulműködést, de ha már valakinél diagnosztizálták a betegséget, úgy nem árt néhány dologra odafigyelni, ugyanis vannak olyan nyomelemek, ételek, melyek fogyasztását csökkenteni kell - illetve fordítva, érdemes fogyasztani, pluszban bevinni.

bevasarlas
Fotó: Michael Heffernan / Getty Images Hungary

Bár a megfelelően összeállított étrend önmagában nem gyógyítja az alulműködést, viszont nagyban hozzájárul a normál értékek eléréséhez. Ehhez az alábbi tényezőket kell szem előtt tartani:

  • Bizonyos ásványi anyagokat tartalmazó ételek - például a jód, a szelén és a cink - segíthetik a pajzsmirigy megfelelő működését.
  • Vannak ételek, mint a goitrogének és szója, amelyek zavarhatják a pajzsmirigy normál működését.
  • Pajzsmirigy-gyógyszer szedése esetén érdemes ügyelni arra, hogy üres gyomorra legyen bevéve, és az alkalmazása után ajánlott fél vagy egy órát várni a kávé fogyasztásával, valamint egy óra után szabad csak más jellegű gyógyszert vagy táplálékkiegészítőt alkalmazni.

Legfontosabb ásványi anyagok, nyomelemek

Jód - Sajtból, tejből, tojásból, tengeri halakból, jódozott sóból és algából lehet legjobban fedezni a szervezet számára a jódot, azonban fontos, hogy pajzsmirigygyulladás, autoimmun pajzsmirigyzavar és pajzsmirigy-túlműködés esetén a plusz jódbevitel kerülendő.

jodban-gazdag-etelek
Fotó: bit245 / Getty Images Hungary

Szelén - Tonhal, marhahús, pulyka, zabpehely, teljes kiőrlésű pékáruk, tojás, csirke és garnélarák gyakori fogyasztása javasolt a szelén megfelelő beviteléhez.

Cink - A tökmag, a tengeri herkentyűk, a marha-, csirke- és bárányhús, a joghurt, a hüvelyesek és a tojás rengeteg cinket tartalmaznak, ami segíti a pajzsmirigy megfelelő működését.

Miket érdemes kerülni pajzsmirigy-alulműködés esetén?

Szója - A szója befolyásolja a T4 hormon hasznosulását és előállítását, így nagymértékű fogyasztása kerülendő. Szóját tartalmaz például a tofu, szójatej, szójaszósz, edamame bab, szója miso.

Goitrogén ételek - A goitrogén anyagok ronthatják a pajzsmirigy működését, mivel bizonyos fokon gátolják, a pajzsmirigy jódfelvételét, befolyásolják a TPO fehérje tevékenységét. Ilyen ételek főleg a keresztes virágúak, mint a karfiol, káposzta, kínai kel, spenót, brokkoli, repce. Ezek fogyasztása esetén ajánlott főzni vagy párolni a zöldségeket, ugyanis ekkor a goitrogéntartalma csökken - tájékoztat a dietetikus.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Glutén - Bár megoszlanak a vélemények arról, érdemes-e gluténmentes étrendet követniük a betegeknek, ám több tanulmány szerint is az autoimmun pajzsmirigy-rendellenességben szenvedőnél gyakori a cöliákia, így ebben az esetben érdemes lehet krónikus pajzsmirigygyulladás esetén a glutént kiiktatni az étrendből.

Hogy miképp függ össze a két állapot, egyelőre nem tudni, ám a szakemberek úgy gondolják, hogy az ok az úgynevezett TGase II elleni antitestekben keresendő, amik a gluténérzékenység esetén nagyobb mennyiségben vannak jelen.

10 étel, ami védi a pajzsmirigy működését: orvosi kezelés mellett is ajánlottak

A pajzsmirigy betegsége ellen és a hormontermelés helyreállításáért életmódváltással is sokat lehet tenni.

10 étel, ami védi a pajzsmirigy működését: orvosi kezelés mellett is ajánlottak

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük