5 egészséges kenyérféle, ami tele van vitaminnal, és sokáig eltelít: ezeket válaszd reggelire
Intolerancia vagy egészségtudatos életmód esetén sem kell lemondani a finom pékárukról.
Az egészséges életmód egyik alapja a testmozgás mellett a kiegyensúlyozott, tápanyagokban és vitaminokban gazdag étkezés. A táplálkozástudományi szakemberek szerint az az ideális, ha egy nap többször eszünk kevesebbet, de a minimum három főétkezés betartása mindenképp ajánlott.
Ezek közül is talán a reggeli a legfontosabb, hiszen a nap első étkezése az, ami felpörgeti az anyagcserét, energiát ad, és olyan fontos tápanyagokkal látja el a szervezetet, amit napközben tud hasznosítani. Éppen ezért nem mindegy, mi kerül az asztalra a korai órákban.
Így válasszunk egészséges reggelit
Aki szeretne odafigyelni az egészségére, annak ma már rengeteg lehetősége van, hogy a lehető legjobb ételeket fogyassza reggelire: ezek nem terhelik le a gyomrot, mégis sokáig eltelítenek, rengeteg hasznos tápanyag és vitamin van bennük, ráadásul még a fogyást is segítik, ami szintén nagyon fontos, hiszen az optimális testsúly megőrzése az egészség egyik alapja.
Az egészséges reggelik között a legtöbbször a zabkása, a tojás, különböző zöldségek, gyümölcsök és magvak kerülnek szóba, ám a pékárukat nem igazán szokták ide sorolni. Ez a fehér lisztből, sok cukor és adalékanyag felhasználásával készült termékek esetében valóban jogos, de ma már számos olyan pékáru található a boltok polcain, amik remekül beilleszthetők az egészségtudatos táplálkozásba.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A Magyarországon is megtalálható áruházláncok többsége ma már tudatosan figyel erre, hogy a pékárukínálatuk minden igényt kielégítsen. A Lidlnél a kedvező ár mellett fontos szempont a termékek minősége, frissessége és az is, hogy a klasszikus pékáruk mellett több alternatíva is rendelkezésre álljon az olyan vásárlók számára, akik nemcsak az egészséges étkezésre figyelnek, hanem esetleg olyan intoleranciákkal is szembe kell nézniük, mint a glutén- vagy búzaérzékenység. A széleskörű termékkínálatnak, a minőségi és frissességi irányelvek betartásának, a magyar beszállítók bevonásának és a környezettudatos üzletpolitikájának köszönhetően a diszkontlánc elnyerte Az Év Friss Pékáru Kereskedője díjat Az Év Boltja 2021 verseny keretében.
Egészséges kenyérfélék reggelire
Sokan azt gondolják, hogy teljesen le kell mondaniuk a pékárukról és kenyérfélékről, ha szeretnének egészségesebb életmódot folytatni. Ma már szerencsére rengeteg alternatív megoldás van, amik ízben és minőségben is a fehér kenyérrel megegyező élményt nyújtanak, de sokkal kevesebb szénhidrát és sokkal több rost található bennük. Az alábbiakban ezeket mutatjuk be bővebben.
Rozskenyér
Az egyik legelterjedtebb egészségesebb kenyérféle a rozskenyér, aminek feltétele, hogy a rozsliszttartalma minimum 60% legyen, de találni olyan pékárukat is, aminek a rozsliszttartalma eléri a 100%-ot. Ebben az esetben nem a búzából őrlik a lisztet, hanem a rozsból, jellemzően sűrűbb, mint a búzalisztből készült kenyér. A rozskenyér nagy mennyiségű rostot és kevés zsírt tartalmaz, néhány kenyérhez, például a fehér kenyérhez képest a rozskenyér alacsonyabb glikémiás indexű, ami azt jelenti, hogy lassabban emeli a vércukorszintet fogyasztás után.
Teljes kiőrlésű kenyerek
A teljes kiőrlésű lisztből készült pékáruk abban különböznek nagyban hagyományos társaiktól, hogy amíg a fehér liszthez csak a búzamag belsejét használják, addig a teljes kiőrlésű liszt esetében a búza külső része is belekerül, vagyis a korpa, a csíra és a magbelső is. Emiatt magasabb az ásványianyag-, vitamin- és rosttartalma. A plusz rostanyagok elnyújtják a szénhidrát felszívódását, ezáltal mérsékelik az inzulin emelkedését. Ez nemcsak a búza, de más gabonaféle esetében is így van. A teljes kiőrlésű liszteknek több fajtájuk is van, amelyekkel szintén gyakran lehet találkozni a boltok polcain vagy alapanyagként pékáruk és tészták csomagolásán:
- A durumliszt egy olyan, keményszemű búzafajtából, a durumbúzából készül, aminek a hagyományoshoz képest magasabb a rost- és fehérjetartalma, alacsonyabb a glikémiás indexe, emellett B- E- és A-vitaminokban is gazdag.
- A Graham-liszt is gyakori alapanyaga az egészségesebb kenyérféléknek. A Magyar Élelmiszerkönyv szerint malmi előkészítés során csak a külső, szennyezett, vékony héjréteget távolítják el az élelmezési búzáról. Megközelítően teljes kiőrlésű, széles szemcseméret-tartományban tartalmaz lisztet, továbbá nagyobb szemcseméretű héjrészeket; a gabonaszem összes alkotórészét tartalmazza (beleértve a csírát és a korpát is). Emiatt lassabban szívódik fel, így sokáig eltelít reggel, ráadásul fontos folsav- és B-vitamin-, kálium-, kalcium-, foszfor-, magnézium-, cink- és mangánforrás is.
- A teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt fehérjetartalma hatszor magasabb, mint a fehér liszté, emellett magas ásványianyag- és vitamintartalommal rendelkezik. Hosszú távú fogyasztása hozzájárulhat a koleszterinszint csökkentéséhez és az érelmeszesedés megelőzéséhez, alacsonyabb szénhidrát- és rosttartalmának köszönhetően cukorbetegek étrendjébe is beilleszthető, esszenciális zsírtartalma pedig jótékonyan hat az idegrendszerre.
Szénhidrátcsökkentett, bio- és vegánkenyérfélék
Az egyre bővülő kínálatban ma már nemcsak egészségesebb lisztekből készült pékárukat találni, hanem különlegesebb eljárással megalkotott termékeket is. Ezek egyik csoportját a szénhidrátcsökkentett kenyérfélék jelentik, amik akkor felelnek meg ennek az elvárásnak, ha a szénhidráttartalom mennyiségének csökkentése egy hasonló termékhez képest legalább 30%. A Lidl polcain emellett már helyben sütött biopékárukkal is találkozhatnak a vásárlók, amik kizárólag természetes összetevőket tartalmaznak, melyek ellenőrzött ökológiai gazdálkodásból származnak, adalékanyagtól és színezéktől mentesek, továbbá nem tartalmaznak tartósítószert, illetve ízfokozókat sem. Ma már a vegánok is egyre több lehetőség közül választhatnak, akár a pékáruk közül is, ezek szintén teljes kiőrlésű liszttel készülnek, és semmilyen állati eredetű hozzávalót nem tartalmaznak.
A másik fontos szempont, amire egy élelmiszerüzletnek figyelnie kell, az a különböző érzékenységek és allergiák szem előtt tartása. A laktóz- és gluténmentes termékkínálat nagyban megkönnyíti az intoleranciával élők életét, hiszen így nekik sem kell lemondani a finom falatokról. A gluténmentes pékárukat a legtöbb esetben magas minőségű mandula- és rizslisztből készült lisztkeverékből készítik, ezáltal nem csökken a termékek élvezeti értéke sem. Ráadásul Széll Tamás Michelin-csillagos séf és a Lidl dietetikus szakembere, Galló Nóra számos recepttel segíti az intoleranciával élőket, hogy ők is ugyanolyan teljes, egészséges életet élhessenek.
A cikk a Femina és a Lidl Magyarország tartalmi együttműködésének keretében valósult meg.
Penészedik a kenyér? 8 tárolási hiba, amitől hamarabb romlik az étel
Hamarabb romlik az étel, és gyorsabban penészedik a kenyér, ha nem jól tárolod.
Penészedik a kenyér? 8 tárolási hiba, amitől hamarabb romlik az étel
Hamarabb romlik az étel, és gyorsabban penészedik a kenyér, ha nem jól tárolod.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- fogyókúra
- túlsúly
Milyen a tápláló és a káros szénhidrát? Kisokos kezdő fogyókúrázóknak
- betegség
- fogyókúra