Te hova teszed éjszaka a kispárnát? Ide kellene az ideális pihenéshez
Alvás közben fontos, hogy a nyakad megfelelő alátámasztást kapjon. Ide tedd hozzá a párnádat.
A pihentető alvásról megoszlanak a vélemények: egyes tudósok állítják, hogy nyolc, de még inkább kilenc órára szüksége van a szervezetnek a teljes regenerálódásra, mások szerint viszont a hét óra is bőven kielégítő kell, hogy legyen.
A minőségi alvás azonban nem kizárólagosan az alvás mennyiségétől, hanem a környezettől is függ, többek között attól is, hogy hová teszed éjszaka a kispárnádat.
A kispárna helye
A gerincoszlopod számára nem mindegy, hogy milyen testhelyzetben töltöd el azt az időt, amit alvásra fordítasz. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy a fejet, a vállat és a hátukat támasztják meg a párnák tengerével, ahelyett, hogy nyaki részt, a tarkót támasztanák alá.
Ez egyfajta abnormális fejtartást eredményez, melyet álomban még annyira sem lehet korrigálni, mint ébren, így tulajdonképpen a nyaki szalagok és izmok folyamatos terhelés alatt vannak, ahelyett, hogy megpihennének az éjszaka folyamán.
Mindez a környező izmokban is fájdalmat válthat ki - például a torokban is -, de hosszú távon nyaki merevség, szalag-, ideg- és izomfájdalomhoz is vezethet. Ezért nagyon fontos, hogy a megfelelő részt, azaz a nyakad középső részét polcold alá, amikor álomra hajtod a fejedet.
Célszerű erre a célra kifejlesztett speciális párnát választani, ami akár több ezer forintos költséget jelenthet, de hosszú távon behozza az árát, hiszen elkerülheted a nyak, a váll vagy éppen az egész hát fájdalmát.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Alvászavar
Az is a megfelelő tarkó-alátámasztás mellett szól, hogy a rossz testhelyzet könnyen alvászavarokat okoz, ami az egészség esetleges romlása mellett a fizikai teljesítőképességre is kihathat. Egy 2003-as kísérletben olyan embereknél csökkentették az alvásidőt, akik egyébként átlagosan hét és fél órát aludtak.
Mikor a mennyiség négy, hat órára csökkent - két héten át -, a kutatásban részt vevők teljesítménymutatója jelentősen romlott, intellektuális teljesítményük fokozatos romlásnak indult.
Délutáni alvás
A délutáni alvás szerepéről megoszlanak a vélemények. A szakértőt kérdeztük, mi lehet az igazság: káros vagy nem?
A tartós alváshiány az anyagcserére is hatással van, azok a hormonok, melyeknek szerepük van az ilyen jellegű folyamatok összehangolásában, csakis nyugalmi állapotban képesek elvégezni a feladatukat. Az inzulin, a leptin, a ghrelin vagy a pajzsmirigy- és mellékvesekéreg-hormonok a test igényeihez mérik az energiaszintet, hogy a szervek kellő ellátásban részesüljenek. Ha ez nem történik meg, az a szervezet egészségét veszélyezteti.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- alvás