Kétszer annyi kalória van benne, mint a cukorban, mégis fogyasztjuk: így gátolja az alkohol a fogyást
Így járul hozzá az alkohol az elhízáshoz.
Azt már sokan tudják, hogy a mértéktelen alkoholfogyasztás nem tesz jót az egészségnek, de az üres pluszkalóriák - amiket ezek az italok tartalmaznak - nagyon könnyen hízáshoz is vezethetnek.
Amíg egy teáskanál cukor, amiből megközelítőleg 4 gramm 16 kalóriát tartalmaz, addig egy gramm alkoholban általában 7, de az erősebb párlatokban annál több kalória van. Ezenfelül az italok nagy része, üres kalória, semmilyen hasznos tápanyagot nem tartalmaz a szervezet számára.
Így gátolja az alkohol a fogyást
Amellett, hogy egy finom koktél elfogyasztásával nemcsak a színtiszta alkohol kalóriatartalmával kell számolni, de más összetevőivel is, például a gyümölcslevekben, szirupokban levő cukortartalommal, nem véletlen, hogy a gyakori italozás látványos hízást eredményez, de ennek nem csak a magas kalóriatartalom az oka.
Az alkohol a gyomorból és a vékonybélből jut a véráramba, onnan pedig a máj szűri ki, és dolgozza fel. A szerv az alkohol egy részét ecetsavvá alakítja át, és ezt használja a szervezet zsír helyett elsődleges energiaforrásként, azaz az előzőleg bevitt táplálékok a has körül raktározódnak el. A máj óránként mindössze egy unciával, azaz 29 milliliterrel birkózik meg, úgyhogy egy alkoholos ital kiürülési ideje több órára is nyúlhat.
Az utóbbi évtizedekben számos kutatás kimutatta, hogy a túlzott alkoholfogyasztás bizonyítottan kapcsolatba hozható a hízással. Azok a középkorú férfiak, akik bizonyos napokon több alkoholt ittak, mint amennyit alapjáraton szoktak, és a teljes napi energiafogyasztásuk 75%-át nyerték alkoholból, 70%-kal volt magasabb az elhízás kockázata náluk, mint azoknál, akik azokon a bizonyos napokon a napi energiafogyasztásuk 24%-át nyerték az italokból.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az alkohol mindezek mellett kiüríti a szervezet glikogénraktárait, emiatt farkaséhesen kel fel az ember, és szénhidrátokban gazdag, cukrosabb ételeket kíván, de bezavar a hormonháztartásba is, ami befolyásolja az éhséghormon szintjét is. Az alkoholfogyasztás blokkolja a fehérjeszintézist is, így sokkal kevesebb proteint épít be az izmokba.
Melyik alkohol hizlal a legkevésbé?
Alkalomadtán egy pohár bor, egy pohár pezsgő persze nem okoz komoly problémát, de mivel a röviditaloknak és likőröknek a kalóriatartalma igen magas is lehet, ezeket fontos beleszámolni a fogyókúrába, ahogy a nagyobb mennyiségű bort is. Mutatjuk, ezekből fogyasztva mennyi pluszkalóriát juttatsz a szervezetedbe.
- 2 dl fehérbor: 164 kcal
- 2 dl vörösbor: 170 kcal
- 2 dl pezsgő: 130 kcal
- Egy korsó világos sör: 205 kcal
- Egy feles vodka: 100 kcal
- Egy deci whisky: 250 kcal
- Egy feles tequila: 60 kcal
- Egy deci likőr: 330 kcal
- Egy Piña Colada koktél: 350 kcal.
A zsírmáj kialakulásának 4 jele és megoldása
A zsírmáj kialakulásának két legfontosabb tényezője a túlzott alkoholfogyasztás és az elhízás, de inzulinrezisztencia, magas vérnyomás, más emésztőszervi betegségek miatti felszívódási problémák és helytelen életvitel is okozhatja a májsejtekben fölöslegesen felhalmozódott és raktározódott zsírsejteket.
Ezért nem fogysz egy dekát sem: a zsírmáj kialakulásának 4 jele és megoldása
ElolvasomBorító-és ajánlóképek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- fogyasztó praktikák
- karcsúsító ital