3 veszélyes nemi betegség, ami csókkal is terjed
A szifilisz vagy gonorrhea nem csak és kizárólag szexuális úton terjedő kór. Légy óvatos!
A szexuális úton terjedő betegségektől tartva hazánkban is egyre tudatosabbá válik az óvszerhasználat - különösen alkalmi kapcsolatok esetén. Léteznek azonban olyan nemi betegségért felelős kórokozók, melyek nem csupán szexuális érintkezés útján fertőznek.
Azt nyilván tudod, hogy a HIV - az AIDS vírusa - terjedhet csókolózással, de ezen kívül is számos nemi betegségre igaz ez.
Szifilisz - vérbaj
Az Újvilágból származó szifilisz vagy vérbaj szakemberek szerint kezdetben nem nemi úton terjedő kór volt, amely mutáció révén vált közösüléssel - illetve csókolózással is - átadható betegséggé. Kórokozója, a Treponema pallidum baktérium azért rendkívül veszélyes, mert nem csupán a szervezetbe történő bejutás helyén - szájnyálkahártya, hüvely - okoz panaszt, hanem bárhol a testen. A fertőzést követően nagyjából három hét múlva fájdalommentes vörös folt, később fekély alakul ki a fertőzés helyén, illetve a megduzzadnak a környező nyirokcsomók.
Amennyiben a beteg nem kap kezelést, két-három hónappal a megfertőződést követően testszerte jelennek meg kiütések a bőrön és a nyálkahártyákon. A betegség késői szakaszában súlyos szövődmények alakulnak ki - ilyen lehet a látóideg-sorvadás, gerincsorvadás, bénulás. Ne hidd, hogy a betegség több évtizede nem szedi áldozatait: Szlovákiában, Ukrajnában és itthon, Borsodban ma is gyorsan terjed a kór.
Gonorrhea
A főként szexuális úton terjedő betegséget a Gonococcus nevű baktérium okozza, amely ritkábban csókolózás útján is átadható. Míg férfiaknál heves tünetek alakulhatnak ki - például vizeléskor erősödő fájdalom, genny ürülése a húgycsőből -, addig nők esetében nehezebb a betegség felismerése. Ritkábban jelentkeznek tünetek, ilyenkor bő, sárgás folyás vagy vizeléskor jelentkező enyhe égő érzés formájában hívja fel magára a betegség a figyelmet.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Idejében elkezdett kezeléssel, antibiotikumokkal gyógyítható a kór, ám ennek hiányában súlyos szövődmények, gennyes kötőhártya-gyulladás, meddőség, szívbelhártya-gyulladás alakulhat ki. A betegség nők esetében a petefészekre és a petevezetékre is gyakran átterjed.
Chlamydia - néma kór
A Chlamydia trachomatis nevű baktérium ugyancsak képes a szájnyálkahártyán keresztül is fertőzni. A betegséget azért nevezik sokszor néma kórnak, mert a fertőzött nők háromnegyedénél semmilyen tünetet nem produkál. Ha mégis vannak tünetek, úgy közti vérzés, medencefájdalom vagy sárgás hüvelyfolyás jelzi a bajt.
Sajnos a betegség szűrése nem tartozik a nőgyógyászati rutinvizsgálatok közé, külön kell kérned az orvostól. Kezelése jellemzően egydózisú antibiotikummal történik. Ha azonban nem derül ki a fertőzés, úgy a baktérium komoly károkat okozhat a szervezetben. Kismedencei gyulladás, petefészek-elzáródás, illetve meddőség is kialakulhat.
OLVASD EL EZT IS!
- nemi betegség
- tünetek és betegségek
Törölközővel is terjed a veszélyes nemi betegség
- nemi betegség
- gombás fertőzés
Nőgyógyászati fertőzések: a ciklus közepén nagyobb a kockázat
- cukorbetegség
- vizelet