Biztosan találkoztál már a különös, neonszínű frissítőkkel, más néven izotóniás italokkal, melyek arra hivatottak, hogy egy izzasztó edzés után pótolják az elveszett elektrolitokat.
A frissítőkön kívül ugyanakkor léteznek természetes, elektrolitokban gazdag ételek, melyek kalóriaszegények, ráadásul hozzáadott cukrot sem tartalmaznak sok itallal ellentétben. Miért van rájuk szüksége a szervezetnek?
Elektrolitpótlás természetesen
Leegyszerűsítve, az elektrolitok testfolyadékokban oldott ásványi anyagok, melyek izzadás során vízzel keveredve a verejtékmirigyekbe kerülnek, majd a bőrön keresztül távoznak. Az öt legfontosabb elektrolit a nátrium, a kálium, a kalcium, a magnézium és a klorid.
Megfelelő pótlásuk elengedhetetlen az egészséged szempontjából, ám egyes ajánlások szerint egy 60-90 perces, intenzív edzés után különösen fontos erre odafigyelni, az elektrolit-egyensúly megbomlása ugyanis szívritmuszavarokhoz, izomgörcshöz, de akár idegrendszeri problémákhoz is vezethet. A következőkben bemutatunk néhány olyan, természetes, kalóriaszegény elektrolitforrást, mely kiválthatja a sport utáni izotóniás italt.

A cékla a fontos nyomelemekben - mint a magnézium, mangán, kálium, kalcium, vas és réz - is gazdag. Ezenkívül sok benne a folsav, a B3- és B5-vitamin, a cink és a foszfor. 100 gramm cékla pedig csupán 43 kalória.

A
National Institutes of Health ajánlása szerint 19-50 éves kor között napi 1000, 51 év felett pedig naponta 1200 milligramm kalciumra van szüksége a szervezetnek. A leveles kel kitűnő kalciumforrás, 100 gramm pedig mindössze 49 kalóriát tartalmaz.

A
Linus Pauling Institute jelentésében olvasható, hogy a magnézium több mint háromszáz anyagcsere-folyamatban közreműködik, beleértve a fehérje- és nukleinsav-szintézist, az energiatermelést és az iontranszportot. A spenót nagy mennyiségben tartalmaz magnéziumot, 100 grammja pedig csak 23 kalória.

A vízhajtó káliumnak fontos szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, az idegműködésben és a szívműködés zavartalanságában. Az articsóka kiváló káliumforrás, 100 gramm főtt zöldség kalóriatartalma pedig elenyésző, 47 kalória.

Az
Oregoni Egyetem ajánlása szerint a 31 év feletti nőknek 320 milligramm magnéziumra van szükségük. A mandula jó magnéziumforrás, egy adag pirított mag, nagyjából 28 gramm 169 kalóriát tartalmaz.

A nátriumnak, vagyis a sónak fontos szerepe van az ingerületi folyamatokban és a membránokon keresztül történő transzportfolyamatok befolyásolásában. A napi szükségletet már 1 gramm is kielégíti, és a legtöbb élelmiszer tartalmazza.

A barna rizs szintén elsőrendű mangán-, szelén-, magnézium-, foszfor-, réz-, fehérje-, cink- és vasforrás. Vizsgálatok során pedig kimutatták, hogy pozitív szerepet tölt be az elektrolit-egyensúly fenntartásában. 100 gramm barna rizs 111 kalóriát tartalmaz.

Káliumból mintegy 140 gramm található a szervezetben, melynek 98%-a sejten belül helyezkedik el. A brokkoli nemcsak kiváló folsav- és rostforrás, de káliumot is nagy mennyiségben tartalmaz. 100 gramm főtt brokkoliban 34 kalória van.

A zöldségek mellett a sovány vörös húsok, a juh és marha szintén gazdag forrása a káliumnak és magnéziumnak. 100 gramm roston sült, sovány vörös hús 143 kalória.

A görögdinnye amellett, hogy nagy mennyiségű likopint - egy
rákellenes antioxidáns a karotinoidok közül - tartalmaz, remek forrása a magnéziumnak és a káliumnak. 100 grammban 30 kalória található.
Képek: Getty Images.