Ennyi időd van kiszedni a kullancsot, hogy ne fertőzzön meg

5 dolog, amit sokan nem is tudnak

A következőket tényeket érdemes mindenkinek ismernie.

Szinte mindenki tudja a kullancsokról, hogy súlyos betegségeket terjeszthetnek, számos olyan aspektusa van azonban a témának, amellyel kapcsolatban tévhitek keringenek a köztudatban, pedig a megelőzés érdekében fontos lenne tisztában lenni az alapvető tudnivalókkal. Nézd meg a képeket!

Ha megcsípett, még van idő a fertőződésig

Az, hogy megcsípett egy kullancs, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy meg is fertőződtél, amellett ugyanis, hogy nem minden kullancs fertőzött, nem is tudja rögtön átadni a kórokozókat. Ezek ugyanis a kullancs emésztőrendszerében találhatók, ahhoz pedig, hogy a nyálába, majd az emberi szervezetbe jussanak, 24 óra is szükséges lehet. Így, ha gyakran ellenőrzöd a bőrödet, és időben kiszeded a kullancsot, lényeges mértékben csökkentheted a fertőződés valószínűségét.

Ezeket a testrészeket szeretik a legjobban

Bár szinte bárhol a bőrbe kapaszkodhatnak, vannak olyan részek az emberi testen, amelyeket különösen kedvelnek, köszönhetően annak, hogy ott vékonyabb a bőr. Akár a nyakig, a fejig, a halántékig is képesek felmászni, de előszeretettel választják a bokát, illetve a testhajlatokat is.

Az oltás nem véd meg mindentől

A kullancs elleni védőoltás a vírusos agyhártya- és agyvelőgyulladás ellen igen, ugyanakkor a Lyme-kór ellen nem jelent védelmet, így nagyon fontos, hogy odafigyelj a tünetekre a kullancsszezonban, mint ahogy tégy így akkor is, ha nem oltattad be magad. A Lyme-kórnak jellegzetes tünete a piros, gyűrűszerű kör megjelenése a csípés helye körül néhány nappal később, emellett influenzaszerű tünetek, torokfájás, láz, ízületi fájdalmak formájában is hírt adhat magáról. Az agyvelő- és agyhártyagyulladás tünetei a csípés után 5-14 napon belül jelentkezhetnek, szintén lázzal, emellett végtagfájdalom, rossz közérzet, fejfájás is társul hozzájuk jellemzően. A szövődmények nagyon súlyosak lehetnek, ezért mindkét esetben fordulj mielőbb orvoshoz.

Nem mindig sikerül megkapaszkodniuk

A természetben tartózkodás, illetve egy kiadós kirándulás után lehetnek rajtad kullancsok úgy is, hogy még nem sikerült megkapaszkodniuk - ezt sem rögtön teszik ugyanis, gyakran több tíz percbe is kerülhet nekik, amíg sikerül megfelelő helyet találniuk. Egy forró vizes zuhany segítségével az ilyen kullancsokat eltávolíthatod, fontos azonban, hogy utána is alaposan ellenőrizd le magad. A ruhád is tele lehet velük, ezért érdemes azt a mosógépbe tenni - ha van szárítógéped, abba is beteheted, így ki is hagyhatod a mosást, ha a ruhának egyébként nem lenne szüksége rá.

Így kell kiszedni a kullancsot

Jobb, ha nem próbálkozol különféle házi praktikákkal, hanem a lehető legegyszerűbb módon, csipesszel vagy speciális kullancskiszedő kanállal, az óramutató járásával ellentétes irányban forgatva, óvatosan, de határozott mozdulattal húzod ki a kullancsot. Ha a feje beszakadt, nem kell megijedni, a kórokozók ugyanis a potrohban találhatóak - éppen ezért nagyon ügyelj rá, hogy kihúzás közben a kullancsnak ezt a részét ne sértsd meg, illetve ne nyomd össze.

Képeken 10 étel leégés ellen

Mind segítenek, hogy szépen, egészségesen barnulj. Ezekből egyél többet, hogy megvédd a bőrödet a naptól!

Képeken 10 étel leégés ellen: segítenek, hogy szépen, egészségesen barnulj

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük