Ha itt csíp meg a méh vagy darázs, azonnal menj orvoshoz! Nem csak az allergia miatt lehet baj belőle

Ilyenkor fontos azonnal cselekedni.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Míg sokak számára a méh- vagy a darázscsípés nem jelent többet fájdalmas és kellemetlen, de csak rövid ideig tartó problémánál, mások allergiájuk révén állandó veszélyben és készenlétben érzik magukat.

Utóbbi révén ugyanis már akár egyetlen csípés is életveszélyes lehet, nem ez azonban az egyetlen olyan eset, mikor igen nagy kockázattal kell számolni, egy méh- vagy darázscsípés ugyanis akár komolyabb allergia megléte nélkül is vezethet tragédiához.

Az enyhe tünetektől a legsúlyosabbakig

Szerencsés esetben egy méh- vagy darázscsípés csupán enyhe, helyi tüneteket okoz, mely általában ki is merül a terület bepirosodásában, illetve a fájdalmas, égő érzésben, mely fokozatosan múlik.

Ugyanakkor egy arra allergiás személynél a csípés akár anafilaxiás sokkot is kiválthat, melynek tünetei közé tartozik a nehezített légzés, a légszomj, a mellkasi fájdalom, a szédülés, illetve az ájulás, amelynek egyedüli ellenszere az orvos által beadott, ephinephrinnek is nevezett adrenalininjekció.

Egész testre kiterjedő, enyhébb allergiás tünetek is léteznek ugyanakkor - ilyen például a csalánkiütés, a test más területein fellépő viszketés, illetve az ödéma megjelenése az arcon -, emellett azonban a helyi reakció is lehet nagyobb kiterjedésű, ilyen, ha a csípés helye körül egyre növekvő, igencsak nagy duzzanat alakul ki.

Ezeken a helyeken nagyon veszélyes a csípés

Egy, az előbb említett helyi reakció is igen veszélyes lehet, amennyiben a csípés olyan helyen található, melynek duzzanata akár a légzést is akadályozhatja. Ilyen például, ha a nyakat érinti a csípés, de szintén komoly következményekkel járhat, ha például a szem körüli terület duzzad meg, a látás akadályozásából ugyanis komoly problémák származhatnak.

Képeken 10 étel leégés ellen: segítenek, hogy szépen, egészségesen barnulj

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ilyen, különösen a légzést érintő esetben fontos mielőbb mentőt, illetve orvost hívni, ami ugyanilyen sürgős akkor is, ha valakinek a száját csípte meg belülről méh vagy darázs, illetve véletlenül le is nyelte a rovart, ilyenkor ugyanis olyan duzzanat alakulhat ki a szájban és a garatban, mely elzárhatja a légutakat, így nehézlégzést, sőt, akár fulladást is okozhat.

Míg a mentő kiérkezik, a kalciumtablettás víz elfogyasztása mellett a terület hűtése által lehet elősegíteni a helyzet még súlyosabbá válásának megelőzését, érdemes lassan, a félrenyelés kockázatát elkerülve hideg vizet kortyolgatni, emellett némiképp segíthet az is, ha a páciens jégkockát forgat a szájában, a hideg ugyanis képes lehet lassítani a duzzadást.

Ezt is szeretjük