A vitaminok és az ásványi anyagok elengedhetetlenek ahhoz, hogy az ember a mindennapok során helyt tudjon állni. A változatos, egészséges étkezés mellett ritkább, de még így is előfordulhat, hogy valamelyik tápanyagból hiányt szenved a szervezet.
Ilyenkor a test a legkülönfélébb módon jelzi a problémát, a tünetek olykor, főleg eleinte nem olyan mértékűek, hogy egyből feltűnést keltsenek, ám idővel már komoly kellemetlenségeket okozhatnak.
Tápanyaghiány jelei
A tápanyaghiány hátterében az egyoldalú étrend mellett olyan betegségek is állhatnak, amelyek károsítják a felszívódást, ilyen például a cöliákia vagy a Crohn-betegség. Bár a figyelmeztető jelek többnyire attól függnek, hogy milyen vitamint vagy ásványi anyagot nélkülöz a szervezet, bizonyos általános tünetek is okot adhatnak a gyanakvásra, ilyenek többek között a fáradtság, a gyengeség, a koncentrációzavar és a menstruációs ciklus felborulása. A kellemetlenségek észlelésekor szakember felkeresése javasolt.

Az afta, azaz a szájüreg nyálkahártyáján megjelenő kisebb fekély időről időre sokak életét keseríti meg. Kialakulásában szerepet játszhat a stressz, a legyengült immunrendszer, sérülés, illetve tápanyaghiány is, jellemzően a vas, a folsav, a cink és a B12-vitamin hiánya.
Fotó: Getty Images Hungary

A bőrviszketésnek számos oka lehet, az allergiás reakciókon és a csípéseken túl egyebek mellett vas- és cinkhiányt is jelezhet a kellemetlenség, illetve az A-vitamin nem megfelelő szintjére is utalhat.
Fotó: SonerCdem / Getty Images Hungary

Az A-vitamin-hiány enyhébb formában főként fáradtságot okoz, súlyosabb esetben viszont farkasvakságot, azaz szürkületi vakságot idézhet elő, és bőrproblémákhoz is vezethet. Jellemző tünet a bőrszárazság, valamint az ekcéma kialakulásának kockázatát is növeli.
Fotó: Getty Images Hungary

A kor előrehaladtával elvékonyodik a bőr, és elöregednek az erek is, így könnyebben alakulnak ki véraláfutások. A véralvadásgátló gyógyszerek is növelik a foltok létrejöttének lehetőségét. A C- és a K-vitamin jelentős hiánya szintén hajlamosító tényező lehet.
Fotó: Getty Images Hungary

A C-vitamin és a cink nagyon fontos a sebek gyógyulásához, így hiányukban lassabb sebgyógyulás jelentkezhet. Fontos megjegyezni, hogy a kellemetlenség különösen jellemző cukorbetegség esetén.
Fotó: Plougmann / Getty Images Hungary

A szem alatti sötét karikákat a fáradtság, a genetika és a képernyő előtti munkavégzés mellett vashiányos vérszegénység is előidézheti. Az állapotra figyelmeztethetnek többek között a betöredező körmök, a hajhullás, a berepedező szájzug, a légszomj, a fejfájás és az általános fáradékonyság, valamint a heves szívdobogás.
Fotó: Getty Images Hungary

A vashiányos vérszegénység jellegzetes tünete még a sápadt bőr (a képen a bal oldali kézen figyelhető meg). A végtagok hűvösek is lehetnek.
Fotó: <b><a id="hyperlink_c0f5be303865263f9e3690d31090e94e" href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Anemia.JPG">Wikipédia/James Heilman, MD</a></b>

A körmök gyakori elváltozásai az apró fehér pöttyök, amelyek a körömfelület sérülése miatt is kialakulhatnak, ugyanakkor fontos ásványi anyagok, például a cink és a kalcium csökkent szintjére is felhívhatják a figyelmet. A jelenség A-vitamin-hiány esetében is megfigyelhető.
Fotó: Getty Images Hungary
(Borító- és ajánlókép forrása: Getty Images Hungary.)