Mikor és hogyan kell mentőt hívni? A beteg élete múlhat rajta
Amennyiben mentőre van szükség, rendkívül fontos az időfaktor. Ez részben a segítségért folyamodón is múlhat.
A sürgős ellátást igénylő egészségügyi vészhelyzetek esetén rendkívül fontos az időfaktor. A beteg élete, egészségkárosodásának mértéke múlik azon, hogy milyen gyorsan jut szakszerű segítséghez.
A sajtóban nagy nyilvánosságot kapnak azok az esetek, amikor az érintetthez hívott mentő nem ért ki időben. Az Országos Mentőszolgálat rendkívül leterhelt, a Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének alelnöke, Lengyel Tibor szerint nincs elég szakember a rendszerben. Ugyanakkor előfordul az is, hogy a segítségért folyamodó fél sem jár el jól, és ezen is súlyos percek múlhatnak.
Hogyan kell mentőt hívni?
Legutóbb Gálvölgyi János színművész esete terelte a témára a figyelmet, az Országos Mentőszolgálat szóvivője, Győrfi Pál a rádióban azt nyilatkozta, hogy jelenleg még vizsgálják az ügyet. A HVG kérdésére kifejtette, hogy a bejelentést követően 2-es prioritási kategóriába sorolták az esetet, ami azt jelenti, hogy nincs közvetlen életveszély. A bejelentő nem a beteg mellől telefonált, ezért a mentésirányítónak fel kellett hívnia a beteg mellett tartózkodó családtagot is, hogy a szakemberek pontosabb képet kaphassanak az aktuális állapotáról. A mentőegység indításakor a hozzátartozók lemondták a hívást, és kórházba szállították a színészt.
Nagy nyilvánosságot kapott az az ügy is, amelyben egy súlyosan vérző nőhöz ért ki későn a mentő, és a beteg a mentőautóban elhunyt. A beteg családtagja az utcájukban lévő orvosi ügyeletet hívta, miután kiért, és ellátta a beteget, az ügyeletes telefonált a mentőknek. Az elhunyt családja pert indított az Országos Mentőszolgálat ellen, a mentőszolgálat szerint viszont nem ők hibáztak.
Számos hír szól arról, hogy a kelleténél jóval több idő telik el a mentők hívása, majd a kocsi elindítása és kiérkezése között. A szakemberek is elismerik, hogy az ellátással vannak problémák. Ugyanakkor az sem teljesen mindegy, hogy a hívó fél hogyan jár el. Természetesen nem feledkezhetünk meg arról, hogy a sürgős beavatkozást igénylő helyzetek jelentős mértékű aggódással, feszültséggel terheltek, ez pedig megnehezíti a higgadt döntéshozást és helyzetfelmérést.
Nem árt átismételni néhány alapvető információt a mentők hívásával kapcsolatban, amiket baj esetén fel tud idézni az ember, és így kisebb lehet az időveszteség.
Bár a laikusoktól nem elvárható, hogy el tudják dönteni, hogy pontosan milyen ellátásra van szüksége a betegnek, vannak olyan helyzetek, amelyeknél célszerű egyből a mentőket (nem az ügyeletet vagy más egészségügyi szakembert) hívni, a 112-es központi általános segélyhívószámot vagy a mentők 104-es számát tárcsázva. A segélyhívót mentőellátás céljából a következő esetekben lehet hívni az Országos Mentőszolgálat tájékoztatása szerint:
- ha életveszély vagy annak gyanúja áll fenn (eszméletlen állapot, bármilyen eredetű súlyos vérzés stb.);
- baleset, sérülés, bármilyen eredetű mérgezés esetén;
- megindult szülés, illetve a fennálló terhesség alatt bekövetkező rendellenesség miatt;
- ha erős fájdalom vagy más riasztó panasz, illetve tünet észlelhető (például fulladásérzés, nehézlégzés, végtagbénulás stb.);
- ha olyan magatartászavart észlelünk, mely során a beteg saját maga vagy mások életét veszélyezteti.
Agyi érkatasztrófa, stroke esetén minden perc számít, a tünetek felismerésében az angolból átvett FAST betűszóhoz kapcsolódó módszer segíthet (erről bővebben itt írtunk), ami szerint a beteg arcát, karjait és beszédét kell megfigyelni. Amennyiben pedig észlelhetők a jellemző eltérések, azonnal mentőt kell hívni a 104-es vagy a 112-es számon. Mentőt nem igénylő, heveny megbetegedések esetén a háziorvos vagy az orvosi ügyelet hívandó.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
A mentőhívás során a lényegi információk pontos közlésére kell szorítkozni. Szükség van a bejelentő nevére és telefonszámára, amin a későbbiekben is elérhető. A lehető legprecízebben el kell mondani, hogy hol történt az eset, ismertetni kell a vészhelyzet jellegét, a beteg aktuális tüneteit. A mentésirányítók számára kulcsfontosságú a tünetek ismerete! Amennyiben több sérült van, esetleg tűzoltókra is szükség van, erről is tájékoztatni kell a szakembereket. Lényeges továbbá, hogy a hívó fél ne bontsa a vonalat, hiszen ha a mentők kiérkezéséig elsősegélynyújtásra van szükség, a mentésirányító ad telefonos útmutatást.
Mennyire vagy otthon az elsősegélynyújtásban?
Az elsősegélynyújtás legfontosabb fogásainak elsajátítása életet is menthet, a cél tehát az lenne, hogy minden ember legalább egy minimális szinten tisztában legyen velük.
(Képek: Getty Images Hungary)