- Szinte minden nap túlórázik a párom
Vajon mi a valódi motivációja az eltúlzott szorgalmának?
Először is közösen fel kellene mérnetek, mi állhat a háttérben. Ne ronts rá ész nélkül. Ha ugyanis a tudattalanjában elrejtett szempont, összefüggés motiválja őt a hétköznapjaiban, nem tudod észérvekkel meggyőzni.
Sőt, könnyen kenyértörésig viheted a dolgot. Tehát ne veszekedj, ne duzzogj, ne hisztizz, ne zsarold.
Félelem, mánia, megfelelés?
Zárjuk most ki azt az esetet, hogy a párod azért marad nap, mint nap a számodra elvártnál jóval hosszabb ideig a munkahelyén, mert nem akarja veled tölteni az estéket. Illetve csak azt állítja, hogy túlórázik, helyette - azaz inkább helyetted - pedig valaki mással van. Mert ha erről lenne szó, előbb vagy utóbb úgyis kiderül minden, és akkor már csakis egy tisztázó beszélgetés segíthet a kapcsolatotokon.
Na, de mi van akkor, ha tényleg ennyit dolgozik? Kettőtök szempontjából a legegyszerűbb az a helyzet, ha kizsákmányolják, és a munkaadója tényleg ezt követeli tőle. De az is lehet, hogy képtelen nemet mondani, és emiatt szakad a nyakába minden, netán még az időben hazainduló kollégái el nem végzett, határidős munkája is.
Szülői minta?
A lelke legmélyén akár a szülei mintája, hitmondata is hathat rá. Ha ők - valamilyen családi történet miatt - arra intették, tanították, hogy soha ne lázadjon, tűrjön, mindent vállaljon el, és hallgasson, különben megjárhatja, akkor nagyon nehéz kizökkenteni őt. Végül az is lehet, hogy munkamániával állsz szemben, olykor ugyanis a feladathalmozás épp olyan függőséget okozhat, mint például az alkohol.
Ne passzold vissza erőből a labdát!
Amit taktikusan tehetsz: első lépésben legyél megértő, elfogadó. Tedd félre átmenetileg, hogy te mit szeretnél.
Örülj neki, amikor hazajön, kérdezd, ám ne faggasd a napjáról, hallgasd meg, amit mesél, ne minősítsd a döntéseit, csak tálalj neki egy finom vacsorát, készíts egy fürdőt, aztán szép ágyneművel, kellemes zenével, netán gyertyákkal, és persze sok szeretettel segíts neki kikapcsolni, ellazulni.
Találj ki minden estére valami apró meglepetést, legyél tehát hangsúlyosan jelen, ám a háttérben. Hidd el, néhány nap vagy hét elteltével azon kapja majd magát, várni fogja, hogy hazamehessen végre. Mert ha zsörtölődő házisárkány vagy, akkor újabb érve lesz a munkahelyén maradásra. Ha azonban széppé varázsolod az estéit, döntési helyzetbe hozod.
Legyen közös cél a megoldás!
Amikor pedig azt veszed észre, hogy elkezd hamarabb hazajárni - azt is értékeld, ha csak egy kicsit korábban érkezik - jöhet a második lépés: keríts alkalmat egy beszélgetésre. Mondd el neki, de ne követelőzve, hogy mire vágynál, és hogyan képzeled el a közös életeteket. Aztán kérdezd őt arról, de ne vádlón, mi az oka a folyamatos túlórázásának. Figyelj oda arra, hogy mit felel erre. Ajánld fel a segítségedet, támogatásodat.
Amennyiben a kizsákmányolás igaz, gondoljátok át közösen a lehetőségeiteket egy esetleges munkahelyváltásra. Mérjétek fel, neki mennyi esélye van másik állást találni, és ha ez nem azonnal sikerül, te tudod-e finanszírozni az átmenetet, illetve ő - a közös cél érdekében - ezt elfogadja-e tőled. Meglátod, egy ilyen őszinte szembenézés a helyzettel mennyire összehoz majd benneteket. Lehet azonban még az is, hogy nem tud egyenes válasz adni a feltett kérdéseidre. Akkor jöhetnek a hétköznapi családállítás fogásai.
Mi a családállítás?
Ismerd meg a családállítás módszerét, mely segíthet a problémák megoldásában.
Válts nézőpontot a megfelelő stratégiához!
A családfelállítás módszere - különleges technikával - ugyanis hozzáfér a tudattalanban zajló folyamatokhoz, a lelkünk legmélyén elrejtett érzésekhez, összefüggésekhez. Mintha lenne egy olyan zseblámpánk, amivel bevilágíthatnánk a sötét zugokat is. Ennek a módszernek vannak a hétköznapokban, önállóan is alkalmazható trükkjei.
Ezek nem helyettesítik azt a folyamatot, amikor csoportban vagy egyéni ülésben részt veszel egy családállításon, hiszen akkor a tudattalanodból hozunk fel információkat, illetve oldunk olyan elakadásokat, amelyekhez nincs semmilyen más módon hozzáférésed. A hétköznapi családállítás tudatos szinten működik, ám olykor ez is nagyon hatékony.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ha valaki ismeri például a módszer elméletét, azokat a szociális törvényszerűségeket, amelyek segítségével egy másik nézőpontból mérheti fel az adott problémát, jobban átláthatja a helyzetét. Megkérdezheted a párodtól, volt-e olyan történet a családjában, hogy valaki rosszul járt, mert kiállt a saját érdekeiért. Sokféle célzott kérdést feltehetsz. Lehet, hogy végül rábukkantok arra, kinek akar megfelelni, kit próbál lepipálni, mit szeretne bebizonyítani, azaz mire is használja a párod a túlzott túlórázását. Lehet, hogy ez már önmagában elég a változáshoz.
OLVASD EL EZT IS!
- összeköltözés
- párkapcsolati probléma
Miért tűnik el a szerelem összeköltözés után?
- szerelem
- párkapcsolati probléma
Nem vagyok szerelmes, de a párom tart el
- szerelem
- boldogság