Miért lesz szexmentes egy kapcsolat, és mennyi együttlét lenne az ideális? A szexuálpszichológus válasza
Dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus elárulta, mi a tíz legfőbb ok, amiért szexmentessé válik egy kapcsolat.
A szex a párkapcsolatok fontos része, egy tartós viszonyban azonban az együttlétek gyakorisága, minősége változhat, és a szexuális élet terén is ugyanúgy kialakulhatnak hullámvölgyek, mint a kapcsolat többi területén. És ez egy bizonyos szintig teljesen természetes is.
Ha viszont a problémák állandósulnak, egyre súlyosabbá válnak, és megritkulnak az együttlétek, vagy akár teljesen eltűnnek, annak komoly következményei lehetnek a kapcsolatra nézve. Sőt, a szeretkezések nemcsak a közös, hanem az egyéni boldogságot is befolyásolják.
Mennyi szex lenne az ideális?
Minden szerelmi viszony más, mindenhol eltérnek egy kicsit az igények, és különbözik a dinamika is. Sokan tudni akarják, hogy pontosan heti vagy havi hány együttlét is lenne az ideális, és felmérések is készültek már a témában, ám dr. Hevesi Kriszta szexuálpszichológus kiemelte: nincs pontos, mindenkire általánosítható válasz, sőt az ilyen adatok, elvárások kifejezetten károsak is lehetnek.
- Rettenetesen nem szeretem az olyan statisztikákat, amelyek szorongást, komplexusokat, önmagunkkal és a párkapcsolatukkal való elégedetlenséget szülnek. A szexualitás terén tipikusan ilyen „számháború” a gyakoriság, a méretek, illetve az „ultramaraton”, vagyis az időtartam. Az együttlétek ideális száma az, ami mindkét fél számára megfelelő. Olyan, hogy két embernek épp egyforma a libidója, kijelenthetem, hogy „szakirodalmi ritkaság” - viszont a viták gyakran itt kezdődnek, és könnyen belekerülhetünk egy kapcsolatgyilkos spirálba.
A felmérések szerint egyébként a heti egy-két együttlét az átlag: az egyik tipikusan a szombati szex, a nagyon ügyes párok pedig a hét közepén még összehoznak egy kis egészséges „búgást” - mondta a szakértő.
Ezért válik szexmentessé egy kapcsolat
Szexmentesnek általában akkor definiálható egy kapcsolat, ha az együttlétek száma kevesebb, mint havi egy. A változások mögött számos különböző tényező állhat. Dr. Hevesi Kriszta szerint rengeteg „banánhéj” van, amin elcsúszhat e téren egy kapcsolat, de a teljesség igénye nélkül a következők a legjellemzőbbek, leggyakoribbak:
- A kezdeti intenzitáshoz képest beleszomorodunk abba, hogy a „szerelemnek múlnia kell” - és elhisszük azt, hogy már a csökkenés is az érzelmi elhidegülés jele.
- Toxikus és kártékony kommunikáció - beleértve a kritizálást és az együttlét visszautasításának nem megfelelő formáit.
- Az intimitás és egymásra figyelés megszűnése.
- Megszokjuk, hogy nincs szex, és elfelejtünk tenni azért, hogy visszatérjen például egy gyászidőszak, babaszületés, költözés, munkahelyi krízis után.
- Problémás pornóhasználat az egyik vagy mindkét fél részéről.
- Egészségromlás, betegség.
- Súlyosan sértő mondatok visszacsengése, viták.
- Megcsalás, szerető.
- Fizikai és érzelmi kiábrándulás.
- Nem megfelelő test- és szájhigiénia.
A szexuális élettel kapcsolatos problémákat sokan a szőnyeg alá söprik, ami még tovább súlyosbítja őket. A szeretkezések hiánya, a szexuális élettel való elégedetlenség nem csupán a párkapcsolatra, hanem a felekre és az egyéni boldogságra is negatív hatást gyakorol.
- Számos következménye van a szexmentes viszonyoknak: a kapcsolattal való elégedettség csökkenése és az egyéni boldogság alacsonyabb szintje mellett olyan rést képez a „pajzson”, ahová könnyen beférkőzhet a harmadik fél. A szex visszautasítása jóval többet jelent a „ma fáj a fejem” érzésénél: a férfiasságom, nőiességem is megkérdőjeleződhet általa, valamint úgy is értelmezhetem, hogy nem tudok örömet adni a másiknak, nem vagyok jó szerető. Az együttlétnek számos jótékony hatása van pszichológiai, biológiai és párkapcsolati szinten - emellett egy csillogó, kacér szempár az önértékelésemet is balzsamozza - mondta a szexuálpszichológus.
A pároknak érdemes ilyenkor szakemberhez fordulni, de dr. Hevesi Kriszta előadásának meghallgatása is sokat segíthet: az októberi Femina Klubban Szily Nórával többek közt arról is beszélgetnek majd, hogy hogyan tartható életben a szenvedély, és mit lehet tenni, ha felmerül a bensőséges szexuális együttlétek hiánya.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Olvass tovább! Jógapózok, amik javítják a szexuális életet
A jógázás pozitív hatásai a hálószobában is megmutatkoznak.
Felpörgetik a szexuális életet, fokozzák a libidót: 8 jógapóz, ami javíthatja az intimitást a kapcsolatban
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
- szexmentes
- szexmentes kapcsolat
- szex
- szexuális élet
- szexuális problémák
- párkapcsolati probléma
- Lélek&Test
OLVASD EL EZT IS!
- szexuális élet
- párkapcsolati probléma