A milliomosok 5 legfőbb szokása – Ezektől olyan sikeresek és gazdagok
Érdemes eltanulni ezeket a szokásokat a milliomosoktól.

Sokan hajlamosak azt mondani a gazdag emberekre, hogy biztos csak szerencséjük volt, biztos a családjuknak köszönhetik, vagy biztos valamilyen illegális módszerrel érték el a sikert.
Persze, tény, hogy vannak ilyenek is, de rengetegen tényleg kemény munkával érték el azt, hogy milliomosok lettek, és szinte a semmiből építették fel vállalkozásukat. Mindenki máshogy érte el célját, de számos közös vonás is van bennük. Ramit Sethi író, vállalkozó és médiaszemélyiség– aki önmaga is milliomos – szerint a következő szokások szinte mindannyiukra jellemzőek.
A milliomosok szokásai
Tisztában vannak a pénzügyeikkel
Ha tudod, mennyi pénzt keresel egy év alatt, máris egy lépéssel előtte jársz sok embernek.
– Ismerned kell a számaidat! Megdöbbentő módon azoknak a pároknak az 50%-a, akikkel beszélek, nem ismeri saját háztartási jövedelmét. Az eladósodott emberek 90%-a nem tudja, mekkora adóssága van – mondta.

Hozzátette, az apróságokat – mint a tojás ára – könnyű nyomon követni, de ezek nagy valószínűséggel nem járulnak hozzá a későbbi jóléthez. Ehelyett összpontosíts az alábbi hét kulcskérdésre:
- Mennyi pénzt keresek?
- Mennyi adósságom van, és mikor fizetem ki őket?
- Jövedelmem hány százaléka megy megtakarításra?
- Jövedelmem hány százalékát fektetik be?
- Jövedelmemből mennyit költök lakhatásra?
- Mire szeretnék többet, és mire kevesebbet költeni?
- Mik a pénzbeli meggyőződéseim?
Természetesen nem vezet messzire, ha ismered a választ ezekre a kérdésekre, de közben semmin sem változtatsz. Viszont a saját pénzügyi helyzeted megértése kulcsfontosságú a következő lépések kitalálásához.
– A gazdagok meg tudják mondani, mennyi pénzük lesz a következő hónapban, jövőre, sőt öt év múlva is – mondta Sethi.

Múzsák a csók után irodalmi est
Egy különleges estére számíthat, aki velünk tart, amely során életutak, művészet és anyaság fonódik össze a színpadon. Hernádi Judit és Tarján Zsófia őszintén mesélnek anya-lánya kapcsolatukról: hogyan élte meg a művésznő a gyermekvállalást, milyen érzés volt Zsófinak híres édesanya mellett felnőni.A könyvben szereplő nők történeteiről Bálint Lilla szerző mesél, míg Hernádi Judit egy-egy megrázó vagy felemelő könyvrészletet olvas fel.
Promóció
Vannak terveik a pénzügyi döntésekhez
Ne hagyatkozz kizárólag az akaraterődre, ha okos, pénzzel kapcsolatos döntéseket akarsz hozni. Ahelyett, hogy meghatároznál egy költségvetést, és elköteleznéd magadat amellett, hogy ragaszkodsz hozzá, próbálj meg olyan rendszereket létrehozni, amelyek automatikusan kezelik a pénzedet – mondta Sethi.
A megtakarítások, a befektetések és a számlafizetések mind automatizálhatók, így nem is kell olyan dolgokon gondolkodnod, mint hogy megengedheted-e magadnak az idei nyaralást. Beállíthatsz automatikus banki utalásokat vagy pénzszabályokat azt illetően, hogy mennyit költesz szórakozásra, és mennyit fektetsz be.
– A gazdagok nem kockáztatják a pénzügyi sikereket azzal, hogy éppen mennyire érzik magukat motiváltnak aznap. Ehelyett bombabiztos rendszereket építenek, amelyek automatikusan kezelik a pénzüket – tette hozzá a szakértő.
Jövőbeli terveket készítenek még azelőtt, hogy szükség lenne rájuk
Az élet tele van váratlan meglepetésekkel. A gazdag embereket azonban gyakran az különbözteti meg másoktól, hogy vannak jövőbeli terveik – mondta Sethi. Nemcsak egy sürgősségi alappal rendelkeznek, hanem jól tudják azt is, hogy milyen életre vágynak.
– A legtöbb ember nem tudja, mennyit kellene megtakarítania vagy befektetnie. Csak kihúznak egy véletlen számot, majd bűntudatot éreznek miatta a következő 45 évben – mondta. Gondold át, hogy pontosan mit szeretnél kezdeni a pénzeddel, legyen szó akár arról, hogy 60 éves korodra teljesen felhagysz a munkával, vagy arról, hogy saját vállalkozást indítasz. Ha ezt eldöntötted, létre kell hoznod egy idővonalat, és tervet kell készítened hozzá.

A 80/20-as elv szerint élnek
– A gazdagok a 80/20-as elv szerint élnek: az eredményeik 80%-a az erőfeszítéseik 20%-ából származik – mondta Sethi. Üzleti környezetben ez azt jelentheti, hogy a nyereség 80%-a az ügyfelek 20%-ától származik.
De személyes szinten ez azt jelenti, hogy ahelyett, hogy az 1000-2000 forintos kérdések miatt aggódnál, például azon, hogy vegyél-e tejeskávét vagy főzz otthon, összpontosíts a 100-200 ezer forintos vagy többmilliós kérdésekre. Például arra, hogy ki tudod-e harcolni a fizetésemelést, vagy tudod-e csökkenteni a lakhatási költségeidet.
A költségek helyett az értékekre összpontosítanak
Természetesen pénzt takaríthatsz meg azzal, ha mindig a legolcsóbb megoldást választod. De néhány száz vagy ezer forint megtakarítása nem biztos, hogy megér egy gyengébb terméket vagy egy negatív tapasztalatot.
– A pénzhez értő gazdag emberek nemcsak a költségekkel törődnek, hanem az értékkel is – mondta Sethi. Példaként hozta fel, hogy úgy döntött, hogy személyi edzőt fizet, ahelyett, hogy ingyenes forrásokon, például YouTube-videókon keresztül próbálta volna megtanítani magát.
– Azzal, hogy fizettem valakinek, megkíméltem magam a végtelen frusztrációtól – és valami sokkal értékesebbet szereztem: időt – hangsúlyozta. Hozzátette, hogy ezt a szabályt azokra a dolgokra kell alkalmazni, amelyek a legfontosabbak a számodra. Dönts úgy, hogy néhány kulcsfontosságú területbe fektetsz be, ahelyett, hogy olyan dolgokra spórolnál, amelyek nem olyan fontosak a számodra.
– A pénznek nem az a lényege, hogy felhalmozzuk, hanem az, hogy problémák megoldására használjuk, és élvezzük az életet – emelte ki.
Mit csinálnak másképp a milliárdosok? Ez a 3 szokás nagyban hozzájárul a gazdagságukhoz
Milliárdosokat kérdezett a férfi: összegyűjtötte a legfontosabb szokásaikat, amiket érdemes eltanulni tőlük.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)