Nagyon más volt egy magyar esküvő az 1900-as években? Csodálatos képeken az akkori ceremóniák

Múltidéző képeken az 1900-as évek esküvői.

Magyar esküvők az 1900-as években
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az esküvők ma már gyakran teljesen másképpen folynak, mint régen. A párok jó része kevésbé ragaszkodik a szokásokhoz, sokan pedig teljesen átformálják és a saját ízlésükre alakítják a ceremóniákat.

Az 1900-as években esküvői azonban egyáltalán nem térnek el olyan sok mindenben, mint elsőre gondolnánk.

A magyar esküvő az 1900-as években

Az esküvők nemcsak a gyermekkorból a felnőttkorba való átmenetet jelképezték, de vallási szempontból is fontos események voltak. A kisemberek nagy napjairól sokáig nem is készültek fotók. A ceremóniákat általában ősszel tartották, az 1800-as évek végéig pedig a menyasszonyi ruha is teljesen más volt. A hófehér ruhaköltemények az 1900-as évek elején kezdtek szélesebb körben elterjedni, addig az ara a legszebb meglévő ruhájában ment férjhez, majd az asszonnyá válást egy fekete darab érzékeltette - sokáig ebbe öltöztek át az igen kimondása után. A lakodalom általában három napon át tartott, és mindegyiknek megvolt a maga menetrendje. A szokások jó része mára már elhalványult, de persze vannak olyanok is, amelyek megmaradtak: múltidéző képeket mutatunk az 1900-asévek esküvőiről.

Az esküvőkön sokáig nem feltétlenül fehér, hanem elegáns, szépé ruhát viseltek a menyasszonyok. A kép 1906-ban készült.
Fotó: Fortepan/Márkus Marianna
1910-ben már volt, aki hófehér ruhakölteményben mondta ki az igent. A ruha általában árulkodott a pár társadalmi helyzetéről: minél díszesebb, különlegesebb volt, annál magasabb rangú, gazdagabb volt a család.
Fotó: Fortepan/Székesfehérvár Városi Képtár/Deák Gyűjtemény
Az esküvő nagy családi és társadalmi eseménynek számított, mindenki ügyelt arra, hogy az eseményhez illően jelenjen meg a ceremónián. A csoportképekmár akkor is divatosak voltak a tehetősebb családoknál. A kép 1910-ben készült.
Fotó: Fortepan/Torjay Valter
Az ünnepi menüben már akkor is szerepelt a húsleves és a töltött káposzta, ez a hagyomány a mai napig megmaradt. A lagzit általában a pár vagy a család otthonában tartották, falun pedig sokszor az egész környék besegített a főzésben, az előkészületekben.
Fotó: Fortepan/Szekrényesy Réka
Akkoriban sokszor lovas kocsival vitték a párt a templomból a lagzi helyszínére. Ez ma is nagy divat, a romantikus esküvők egyik alapkelléke, bérlése viszont nem olcsó mulatság. A kép 1928-ban készült.
Fotó: Fortepan/Vámos Eszter
A kis templomokban a ceremónia során a vendégek szorosan vették körbe az ifjú párt. A családban betöltött szerepük és társadalmi helyzetük alapján helyezkedtek el. 1936-ban készült a kép.
Fotó: Fortepan
A szertartás során a pár térdelve hallgatja végig a pap szavait. A menyasszonyok ekkor általában hosszú fátylat választottak, melynek két gyermek tartotta a végét. A fotó 1940-ben készült a XVIII. kerületi Szent Imre-templomban.
Fotó: Fortepan/Pálfi András
A falusi esküvők során a párt általában a koszorúslányok és az egész vendégsereg gyalog kísérte végig útján. A legtöbben népviseletben jelentek meg, sokszor a menyasszony is abban ment férjhez. A kép 1940-ben készült.
Fotó: Fortepan/EBNER
A menyasszony gyakran mirtuszkoszorút viselt, és csokrában is megtalálható volt a virág, amely a szüzesség jelképe volt. A koszorú levétele jelentette az asszonnyá válást. A kép 1954-ben készült Budapesten.
Fotó: Fortepan/Hámori Gyula
Az 1960-as években már hódítottak a nagyobb ruhák, és a tehetősebb párok kocsit béreltek, vagy sajátjukat díszítették fel a nagy napra. A fotó 1963-ban készült.
Fotó: Fortepan

Képek: Fortepan.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük