A legtöbb ember csinálja, pedig a kutya egyáltalán nem szereti: 5 gyakori szokás, amitől stresszes, ideges
Bár sokaknak eszébe sem jut, a kutyákat valójában idegesíti, ha ezeket teszi a gazdája.
Minden kutyus természete, személyisége eltérő, így érthető, hogy más és más dolgokat szeretnek, vagy más és más apróságoktól félnek, válnak idegessé. Ám vannak olyan szokások, melyek a legtöbbjüket zavarják, pedig a gazdik ezt nem is sejtik.
Többek között a nem megfelelő helyen történő simogatás vagy akár egy ölelés is stresszelheti a négylábúakat, ezért a következőket érdemes kerülni: ha ezekre odafigyelsz, nyugodtabbá és kiegyensúlyozottabbá válhat a kedvenced élete.
Zavarja a kutyát, ha a fejét simogatják
Bár néhányan közülük valóban szeretik, ha a fejüket simogatják, a nagy részük kellemetlennek tartja, ha az orrukon vagy a homlokukon húzza végig valaki a kezét. Úgy érzik ilyenkor, hogy az illető túlságosan is dominálni próbál, és megzavarja a személyes, valamint a látóterüket. Ettől idegessé, nyugtalanná válnak, és bár engedik a gazdinak, hiszen tudják, hogy ő a főnök, valójában egyáltalán nem kedvelik ezt. Javasolt inkább hátrébb, a nyakuknál, a hátuknál, illetve a hasuknál simogatni őket, és mindig figyelni a reakciójukat: ha befeszülnek, vagy látni lehet a fülükön, a szemükön, hogy idegesek, akkor meg kell próbálni egy másik területen a vakargatást, ahol valóban élvezi majd.
Az öleléstől is idegessé válhatnak
Tényleg nagyon jó érzés hozzábújni a kedvencekhez, és jól megölelgetni őket, de számukra ez inkább stresszforrás, mint a szeretet kifejeződése. Egy kutatás rámutatott ugyanis, hogy a kutyák stresszhormonszintje jócskán megemelkedik, ha szorosan átkarolják őket, és nyugtalanná válnak, szorongani kezdenek ennek hatására. Persze, vannak olyan kivételnek számító négylábúak, akiket ez nem zavar, de a szakértők arra figyelmeztettek, hogy óvatosan kell bánni velük: ha elfordítják a fejüket, hátrahúzzák a fülüket, nyalogatják a szájukat, vagy a mancsukkal próbálják eltolni maguktól az embereket, akkor jobb leszokni az ölelésről.
Amikor idegenek simogatják
Valószínűleg minden gazdi rendszeresen szembesül azzal a szituációval, hogy sétáltatás közben ismeretlenek kérdezik meg tőle, hogy megsimogathatják-e a cuki kutyust. A helyes válasz azonban ilyenkor a nem lenne, legalábbis a négylábú szempontjából biztosan. Bár vannak olyan társaság- és emberkedvelő állatok, akik minden érintésnek örülnek, a kedvencek jó része nem szereti, ha idegenek érnek hozzájuk. És persze a hangulatuktól is függhet az, hogy mi a véleményük a helyzetről. A legtöbben közülük ezt zavarónak tartják, és egyáltalán nem bírják, így a legjobb, ha csak a gazdi és a családtagok kényeztetik így őket.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sietős séta rövid pórázon
A kutyák számára a séta nemcsak arról szól, hogy elvégezhessék a dolgukat, hanem arról is, hogy feltérképezhessék a területüket, megtudják, milyen állatok jártak arra, és megismerhessék a szagukat. Ezért is olyan zavaró számukra az, ha a gazdik nem engedik őket egy picit sem szimatolni. Borzasztóan idegessé válnak, ha állandóan visszahúzzák őket a pórázzal, és emiatt fenyegetve is érezhetik magukat. Ajánlott nekik egy pici szabadságot adni, engedni őket körbeszaglászni, és úgy alakítani az időbeosztást, hogy naponta legalább egyszer ne csak öt-tíz percet, hanem egy kicsit hosszabb időt is kint tölthessenek.
Kiborítja őket a kiabálás
Ha rosszat csinál a kutya, sok gazdinak a kiabálás az első reakciója, és nemcsak azért, mert mérgesek lesznek, hanem azért is, mert ettől ledöbben a négylábú, és abbahagyja, amit addig művelt. Az érzékenyebb állatokat azonban borzasztóan megviseli a hasonló viselkedés. Mivel a szavakat nem értik, csak az érzelmeket látják és veszik át, félni kezdenek, bepánikolnak, és teljesen bestresszelnek a hangos kiabálástól. Ráadásul a legtöbbször hosszú távon nem is hatásos ez a módszer, nem szoktatja le őket a tiltott tevékenységekről, csupán idegessé, dühössé vagy éppen szomorúvá teszi őket. A szakértők szerint érdemes inkább csak erősen, határozottan rájuk szólni, és utasító kifejezésekkel, testbeszéddel jelezni, hogy rosszat tettek: néhány határozott kézmozdulat, mutatás is beválhat. Emellett pedig a pozitív megerősítést kell inkább alkalmazni akkor, ha helyesen viselkedtek.
Így mutatja a kutyád, ha nagyon szeret
A kutyák kommunikációjának egy része szinte mindenkinek egyértelmű, ám vannak olyan cuki szokások, melyek nem csupán aranyosak vagy megmosolyogtatóak, de fontos üzenettel is bírnak. Ha gyakran csinálja a kutyusod a következőket, akkor biztos lehetsz benne, hogy teljesen megbízik benned, és odáig van érted.
Hogy mutatja meg a kutya, ha szereti a gazdáját? Nem mindegyikről sejtenéd, hogy ezt jelenti
Nézegess képeket!
Elolvasom- kutyákat zavaró emberi szokások
- kutya
- házi kedvenc
- ideges kutya
- stresszes kutya
- kutya ölelése
- emberi szokások
- Lélek&Test