Ezek a leggyakoribb figyelmeztető tünetek, hogy a kiégés határán vagy - Súlyos következményei lehetnek
A munkával kapcsolatos krónikus stressz leépíti a szellemi, fizikális és érzelmi erőnlétet is.
A kiégés szót ebben az értelemben először 1975-ben Herbert J. Freudenberger amerikai pszichológus használta, amikor a nagy terhelés alatt lévő klinikai dolgozóknál felfedezte ezt a hatást. A kiégés leggyakrabban olyan szakembereknél figyelhető meg, akik szolgáltatásorientált hivatásban dolgoznak. Ez alatt a szociális munkásokra, tanárokra, büntetés-végrehajtási tisztviselőkre is gondolhatunk. Illetve az olyan szakmákra, ahol magas stressznek vannak kitéve a munkavállalók.
Különösen akut lehet a traumatológiai munkát végző terapeuták vagy tanácsadók esetében. A kiégést a sportolók is megtapasztalják, amikor folyamatosan ki vannak téve a teljesítménnyel járó stressznek, megfelelő jutalom vagy pihenés nélkül. Tehát mondhatjuk, hogy a társadalom nagy részét potenciálisan érintheti a kiégés, főleg, hogy a hetvenes évek óta egyre gyakoribb a jelenség.
A kiégés jelei
Az okok egyaránt keresendők a munkahelyi, személyes és környezeti tényezőkben. A folyamatos érzelmi terhelés, a bizonytalanság, a támogató közeg hiánya, a perfekcionizmus és a rossz stresszkezelési stratégiák egyaránt okozói lehetnek. A tünetek változatosak lehetnek, és átfedhetnek más eredetű pszichológiai problémákat. Csak szakember adhat pontos diagnózist és segítséget. A gyógyulás első lépése a felismerés, ezért fontos, hogy ne ignoráld ezeket az árulkodó jeleket.
Az érzelmi megnyilvánulása lehet a letörtség, reménytelenség érzése. A fokozott stressz miatt ingerlékenyebbek az érintettek, könnyebben vesztik el a motivációjukat. A pesszimizmus és általában véve a "semmi sem fog sikerülni" attitűd is jellemző, magukat inkompetensnek, reménytelen esetnek látják.
Az érzelmi kimerültség mellett jelentkeznek a viselkedésbeli eltérések is. Gyakran elszigetelődő, távolságtartó viselkedés jellemzi, aminek rengeteg oka lehet. Mindenki másképp küzd meg a nehéz időszakokkal, sokszor szégyenérzet kíséri a teljesítmény romlását. Van, aki nem tudja megosztani az érzéseit olyan könnyen. A hangulatingadozások mellett az impulzív döntéshozatal is előfordul. A kontrollvesztés mellett gyakran romlik a koncentrációs képesség és a munka iránti lelkesedés.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A test és lélek kapcsolatban áll, így a stressznek és a rossz érzelmi állapotnak fizikai tünetei is lesznek. Gyakori a migrén vagy fejfájás, a rossz alvásminőség, a gyomorpanaszok és emésztési zavarok. Általában elmondható, hogy a túlterheltség következményeként sokkal gyakrabban lesznek az emberek betegek.
A kiégési szindróma kezelése
A megelőzés a legjobb gyógymód, így néhány dologhoz érdemes lehet ragaszkodni az egészség megőrzése érdekében. A munka és a magánélet egyensúlyát meghatározni és megtartani nem egyszerű feladat, de kifizetődő. A munkahelyi diskurzus is lényeges része a jelenségnek. A nyitott kommunikáció, problémafeltárás és ötletelés sok mindenki számára előnyös és előremutató dolog kezdetét adhatja. Egy támogató munkahelyi kultúra mindenki javát szolgálja. A rendszeres stresszkezelés és relaxáció is kulcsszerepet kap, megvalósulhat ez bármilyen egyéni formában. A rendszeres mozgás és kellő szabadidő mellett az alvásminőség is javulni fog, ami nélkül nem tud az idegrendszer jól funkcionálni.
Ha már fennáll a Burnout szindróma problémája, akkor kérj segítséget szakembertől, rengeteg kutatás létezik ebben a témában, és sok szakértője van. Emellett a meditáció, a jóga és a rendszeres testmozgás is segít.
A stresszkezeléssel, a rendszeres pihenéssel, a minőségi időtöltéssel, a társas kapcsolatok erejével és az egészséges életmóddal egy erős alapot kap a munkahelyi és a magánéletünk is. Ha nem nő egy növény rendesen, akkor a földet kicseréljük, fényesebb helyre rakjuk, vagy többet öntözzük. De semmi esetre sem a növényt szoktuk hibáztatni. A rossz környezeti hatások és nehéz élethelyzetek az emberi szervezetet is megviselik, nem végtelen a tűréshatár, és nem is kell annak lennie.
Egyre többeket érint a korai őszülés: 4 ok, ami a jelenség mögött állhat
Nemcsak a genetika, hanem más tényezők is állhatnak a korai ősz hajszálak megjelenése mögött.
Elolvasom(A képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- agyalapi mirigy
- hormonális zavar