Egy kapcsolat rengeteg pozitív energiát adhat, de van, amikor pont az ellenkezője történik, és azt érzed, hogy a találkozás, az együtt töltött idő után inkább fáradtnak, levertnek, kimerültnek érzed magad, vagy akár, hogy teljesen hatalmukba kerítettek a negatív energiák.
Ebben az esetben lehetséges, hogy energiavámpírral van dolgod. Ez nem egy hivatalos pszichológiai fogalom, de a köztudatban nagyon is ismert, és az ilyen személyiségek viselkedése sokszor valós mentális zavarokhoz kapcsolható.
Az energiavámpírok viselkedése
Alapvetően az energiavámpírok, úgymond, elszívják mások energiáját, érzelmileg lemerítik, és kihasználják őket, gyakran bevetnek manipulációt és kritikát is - így pótolják ugyanis hiányzó erőforrásaikat, érzelmeiket és önbizalmukat. Gyakorlatilag az érzelmi szükségleteiket mások kárára elégítik ki. Ezért is fontos, hogy gyorsan felismerd őket, és ne hagyd, hogy teljesen lemerítsenek, a hatalmukba kerítsenek vagy kárt tegyenek benned, az önbizalmadban. A következő viselkedésekre érdemes figyelned, ezek ugyanis jellemzőek rájuk.

A testbeszédük általában kissé tolakodó, és igyekeznek dominanciát kifejezni. Például nagyon erőteljesen fognak kezet, vagy kézfogáskor lefelé fordítják a kézfejedet, hogy érzékeltessék, ők az erősebbek.
Fotó: VioletaStoimenova / Getty Images Hungary

Általában nem tisztelik a személyes teret, és gyakran a túlzott fizikai kontaktussal is zavarba hoznak, leszívnak másokat. Például túl közel állnak hozzád, gyakran megérintenek, megveregetik a válladat még akkor is, ha nem vagytok közeli kapcsolatban.
Fotó: fizkes / Getty Images Hungary

A beszélgetések során igyekeznek mindig a középpontba kerülni. Általában felhívják magukra a figyelmet, panaszkodnak, azt érzékeltetik, hogy az ő helyzetük mindenkinél nehezebb, és elbagatellizálják mások problémáit.
Fotó: Srdjanns74 / Getty Images Hungary

Bármiről is van szó, igyekeznek kihozni a legrosszabb oldalát, és kritizálni téged. Például, ha elértél valami sikert, azt lekicsinylik, nem veszik komolyan, rávilágítanak a hátrányokra, a gyengeségekre, így elveszik az önbizalmadat és a sikerélményedet.
Fotó: Morsa Images / Getty Images Hungary

Az is gyakori - főleg a munkahelyen -, hogy semmilyen feladatot nem tudnak, nem akarnak egyedül megoldani, ezért mindenben tanácsot, segítséget kérnek, így hátráltatják kollégáikat, és leszívják az energiájukat.
Fotó: Getty Images Hungary

Úgy keresik mások szimpátiáját, hogy felveszik az áldozatszerepet, és folyton csak a problémáikról beszélnek. Elvárják, hogy a többiek csak rájuk figyeljenek, sajnálják őket.
Fotó: Photodjo / Getty Images Hungary

Nem vállalják a felelősséget hibáikért, hanem másokra hárítják azokat. Mindig elterelik magukról a szót, másokra mutogatnak, és igyekeznek itt is felvenni az áldozatszerepet, illetve elérni, hogy a többiek érezzék hibásnak magukat.
Fotó: dragana991 / Getty Images Hungary

Beszélgetés közben szinte sosem várják meg, hogy befejezd a mondandódat, és mindig közbeszólnak, félbeszakítanak. Ezzel nemcsak kellemetlen helyzetbe hoznak, és az energiádat szívják le, hanem azt is elérik, hogy ők beszélhessenek.
Fotó: JackF / Getty Images Hungary
A nárcisztikus embereket a testbeszédükről is felismerheted - 8 mozdulat, ami jellemző rájuk
Te felismernél egy nárcisztikus embert a mozdulatairól? Ha ezeket figyeled, könnyű dolgod lesz.
Elolvasom
(Képek: Getty Images Hungary.)