Éhségsztrájkolt, tüntetett, rendőrök vitték el, de elérte, hogy a nők is szavazhassanak - Emmeline Pankhurst élete
Emmeline Pankhurst volt az első szüfrazsettek egyike, akik elsöprő erővel vívták ki a nők jogait.
Mi, nők rendelkezhetünk vagyonnal, szavazhatunk, és számos minket megillető joggal rendelkezünk. Ez ma már természetesnek tűnik, de nem olyan régen még nem volt magától értetődő.
Azt, hogy ma élvezhetjük ezeket a jogokat, a világ és a történelem változása mellett harcias és rettenthetetlen aktivistáknak köszönhetjük, akik kivívták a jogokat saját maguknak és az összes elkövetkező generációnak. Emmeline Pankhurst a szüfrazsettmozgalom egyik legmeghatározóbb vezéralakja volt.
Emmeline Pankhurst élete
1858. július 14-én született Manchesterben. 1879-ben férjhez ment Richard Pankhursthöz, aki a szüfrazsettmozgalom elkötelezett támogatója volt, és ügyvédként dolgozott. Ő volt a házas nők vagyonáról szóló törvény (Married Womens Property Act 1870 és 1882) szerzője, amely lehetővé tette a házas nők számára, hogy saját jogon birtokolják és kezeljék a vagyonukat, akár a házasság előtt, akár azután szerezték.
1889-ben Pankhurst megalapította a Nők Választójogi Szövetségét (Women’s Franchise League), amely azért harcolt, hogy a nők szavazhassanak a helyi választásokon. 1903 októberében segített megalapítani a már harciasabb Nők Társadalmi és Politikai Szövetségét (WSPU-t) - egy szervezetet, amely tevékenységével nagy hírnévre tett szert, és amelynek tagjait a történelem elsőként nevezte szüfrazsetteknek. A kifejezés eredete az angol suffrage, ami választójogot jelent. „Tettek, nem szavak” („deeds, not words”) volt a WSPU mottója.
A szüfrazsettek harcai és eredményei
Ebben az időben, számos szüfrazsetthez hasonlóan, őt is rengetegszer tartóztatták le. A bebörtönzött szüfrazsettek éhségsztrájkba kezdtek, amiben Pankhurst is részt vett, és amit a hatóságok kényszertáplálással próbáltak megfékezni. Az éhségsztrájk következtében vezették be 1913-ban a „Macska és egér” törvényt, amely lehetővé tette azon foglyok mielőbbi szabadon bocsátását, akik annyira legyengültek az éhezés következtében, hogy halál fenyegette őket. Amint egészségügyi állapotuk helyreállt, visszakerültek a börtönbe, ahol a folyamat elölről elkezdődött.
Pankhurst lányai, Christabel és Sylvia szintén aktivisták voltak. A brit politikusokat, a sajtót és a közvéleményt lenyűgözték a tüntetések, az ablaktörések, a gyújtogatás és a szüfrazsettek éhségsztrájkja. Voltak szüfrazsettek, akik félbeszakították a kormányüléseket, vagy közbeszólásokkal bosszantották a politikusokat. 1913-ban a WSPU tagját, Emily Davidsont megölték, amikor a király lova alá vetette magát a Derbyn, tiltakozásul amiatt, hogy a kormány továbbra sem biztosította a nők szavazati jogát.
Amikor kitört az első világháború, Pankhurst felfüggesztette a WSPU tevékenységét, és erőfeszítéseit arra összpontosította, hogy segítse a kormányt a nők háborús munkába való toborzásában. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a nők elkezdhették betölteni a fronton harcoló férfiak helyét a munka világában. A nők nemcsak azt bizonyították be, hogy helyt tudnak állni az addig férfiak dominálta munkahelyeken, hanem a szavazati egyenlőséghez való jog érveit is megerősítették.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
1918-ban a harmincadik évüket betöltött nők Angliában szavazati jogot kaptak. Pankhurst továbbra is a nők szerepvállalásáért dolgozott, bár politikája kevésbé radikális lett. Elkötelezte magát az antikommunizmus mellett, védelmezte a brit imperializmust, és a Konzervatív Párt tagja lett.
Rossz egészségügyi állapota ellenére megélte, hogy 1928-ban Angliában, Walesben és Skóciában a nők választójogát ugyanolyan feltételekkel terjesztették ki, mint ami a férfiaknak járt. Abban az évben, 69 évesen halt meg.
A 20. század legbátrabb asszonyai
Képeken mutatjuk a 20. század leghíresebb feministáit: bátran, minden kockázatot vállalva küzdöttek a nők jogaiért.
A 20. század legbátrabb asszonyai: kigúnyolták őket a férfiak, mégis küzdöttek a nők jogaiért
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images.)