A TikTok szerint rengeteg az ADHD-s, de mi a valóság? Sokan diagnosztizálják magukat a személyiségzavarral

Tele van a TikTok olyan videókkal, amik alapján gyakorlatilag mindenki ADHD-snak hiheti magát. De mennyi ezekben az igazság? Eláruljuk.

Az ADHD diagnosztizálása TikTokról
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre több videó kering a TikTokon a különböző személyiségzavarokról, mentális problémákról, valamint azok tüneteiről. Az emberek pedig könnyen beleesnek abba a csapdába, hogy ezek alapján diagnosztizálják magukat.

Jelenleg több mint 3,3 millió ADHD hashtaggel ellátott videó található a közösségi oldalon, melyek nagy része arról szól, hogy milyen is ezzel együtt élni, milyen jellemzői vannak. De vajon tényleg lehet a posztok alapján felállítani egy diagnózist? Sokan teszik, pedig nagyon nem kellene.

Mi is pontosan az ADHD?

A figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (attention deficit hyperactivity disorder vagyis ADHD) neurológiai természetű veleszületett vagy fejlődési rendellenesség, melynek vezető tünete a figyelemzavar, kísérő tünetei pedig többek közt a hiperaktivitás, a feledékenység és a gyenge impulzuskontroll. Jellemző még a koncentrálási nehézség, a kontroll hiánya, a gondolkodás nélküli cselekvés, az ellenálló és zsarnokoskodó, figyelmet követelő szociális magatartás, a szabályok elutasítása.

@clairebowmanofficial How many do you struggle with? 🖤✨ #adhshe #adhdinwomen #adhdwomen #adhdsymptoms #adhdsymptomsinwomen #adhddiagnosis ♬ Emotional - Bang Nono

Az ADHD-s személyek nehezen terveznek, nehezen valósítják meg céljaikat, gondot okoz számukra, hogy kitartsanak valami mellett, és véghez vigyék, amit kitaláltak. Sokat beszélnek, gyakran nem várják meg, hogy a másik befejezze a mondandóját, közbevágnak, és félbeszakítják beszélgetőpartnerüket. Rosszul viselik, ha várakozniuk kell, meggondolatlanul cselekednek, emocionális és koordinációs nehézségekkel küzdenek. Elsiklanak a részletek felett, mindig mozognak, piszkálnak valamit, pótcselekvéseket végeznek, könnyen kerülnek zaklatott állapotba.

A figyelemzavarral küzdő gyermekeknek problémájuk van a tanulással, az odafigyeléssel, örökmozgóak, nyugtalanok, szétszórtak, nem képesek hosszú távon odafigyelni egy feladatra, egy játékra, nem szívesen végeznek olyan dolgokat, amelyek koncentrált figyelmet, szellemi erőfeszítést igényelnek. Magas a mozgásigényük, sokszor szinte képtelenek egy helyben ülni, állandóan rohangálnak, és feltűnően sokat beszélnek. Az ADHD-t mindezek miatt általában már gyermekkorban észreveszik, de előfordul, hogy valakinél csak felnőttként kerül sor a diagnózisra.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A TikTok szerint sok az ADHD-s: mi a valóság?

A TikTokot az elmúlt időszakban elárasztották az ADHD-ról szóló tartalmak, amelyek a legtöbbször arról szólnak, hogy milyen az élet a figyelemzavarral, hogy viselkednek az ADHD-s emberek egy-egy adott szituációban. A videók láttán pedig rengetegen gondolják azt, hogy mivel néhány nehézség rájuk is jellemző, ezért biztos, hogy ők is figyelemzavarral küzdenek, pedig ez egyáltalán nem igaz.

Egy 2022-es, a tiktokos félretájékoztatásokból inspirálódott kutatás során a szakemberek az #adhd hashtag alapján kerestek posztokat, és kiválasztották a száz topvideót. Volt olyan köztük, ami 4,3 milliárd megtekintést ért el, és szinte mindegyik a betegség diagnózisáról, tüneteiről szólt, valamint a kezelésről és az emberek által megélt tapasztalatokról.

@cobywatts_ What it’s like having ADHD #adhd ♬ original sound - 🌾 // — Worm!!

Az eredmények azt mutatták, hogy a tartalmak 52%-a félrevezető volt, 27%-a csupán személyes tapasztalaton alapult, és mindössze 21% bizonyult valóban hasznosnak. A saját "élményekről" szóló felvételek voltak a legnépszerűbbek. A részletesebb eredmények szerint a legtöbb félrevezető videó az ADHD-ra jellemző tünetekről készült, például hangulati és szorongásos problémákról, dühről, hangulatingadozásokról és az ezek okozta párkapcsolati problémákról. Más felvételek vagy túlságosan leegyszerűsítették az ADHD-t, vagy nyilvánvalóan tévesek voltak.

A TikTok-videók azért is félrevezetőek, mert hajlamosak elhitetni az emberrel, hogy azért, mert egy-egy tünet jellemző rá, biztos, hogy ADHD-s. Pedig a diagnózis ennél sokkal bonyolultabb. Attól, hogy valaki például nehezen koncentrál, vagy hiperaktívabb másoknál, még nem biztos, hogy ezzel a problémával küzd. A diagnózishoz több tünet együttes jelenléte szükséges, és csakis szakember állíthatja fel.

A posztok maximum arra lehetnek jók, hogy elgondolkodtassák az embert, és ha úgy érzi, hogy szükség van rá, szakemberhez fordulhasson. De talán még arra is hasznosak, hogy a valóban ADHD-val küzdőket jobban megérthesse a környezete - öndiagnózisra viszont egyáltalán nem alkalmasak.

Az egyperces rejtvény, amit a pszichopaták tudnak csak megfejteni - A tiktoker videóját 7 millióan látták

A nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizált tiktoker szerint a rövid feladványra leginkább csak a pszichopaták számára egyértelmű a helyes válasz.

Elolvasom

(Cover-kép: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük