Melyik táplálkozási típusba tartozol? A szakemberek szerint ez mutatja meg
Ha válogatós a gyerek: ez is okozhatja, de a szülő bele sem gondol.
Sok szülő számára okoznak fejtörést a gyerek étkezési szokásai. Az első gyereknél még a legtöbb családban odafigyelnek a nyugodt, rostokban és vitaminokban gazdagabb táplálkozásra, a másod- és harmadszülöttek esetében azonban erre már kevesebb idő jut. Emellett a táplálkozási szokásokat sokszor az érzelmek is befolyásolják. Szakemberek szerint pedig a legtöbb esetben nem érdemes szülőként csodálkozni a gyerek táplálkozási szokásain, mivel apa és anya ételhez való viszonya nagyban befolyásolja a gyerek étkezési habitusát.
Melyik táplálkozási típusba tartozol?
A birminghami Aston Egyetem kutatói szülők és gyermekeik étkezési szokásait vizsgálták. A Jacqueline Blissett professzor által vezetett csapat az Aston Egyetem Pszichológiai Iskolájában és az Aston Egészségügyi és Idegfejlődési Intézetben végezte kutatását. Arra kérték a szülőket, hogy értékeljék saját étkezési viselkedésüket, és összefüggéseket kerestek a szülők és a gyerekeik táplálkozási szokásai között. A kutatók négy táplálkozási típusba sorolták a szülőket: tipikusan táplálkozók, lelkes evők, érzelmi evők és elkerülő módon étkezők.
A tipikusan táplálkozók csoportja tette ki a minta 41,4%-át: ők semmilyen szélsőséges viselkedést nem mutattak étkezés tekintetében. A lelkes étkezők csoportjára (37,3%) jellemző volt, hogy nem szervezetük éhségjelzéseire reagálva ettek, táplálkozásukat nagyban befolyásolta a környezet, illetve aktuális érzelmeik. Az érzelmi evők (15,7%) étkezése szintén emóciók által vezérelt volt, de összevetve a lelkes étkezők csoportjával, ők kevésbé élvezték az ételt. Az elkerülő evők (5,6%) tették ki a negyedik csoportot: ők voltak azok, akik nem igazán élvezték a táplálkozást, válogatósak voltak.
A gyerek átveszi a szülő táplálkozási habitusát
A kutatók azt találták, hogy a szülők és a gyerekek étkezési szokásai közötti kapcsolat különösen a lelkes és az elkerülő étkezési magatartást tanúsítóknál volt egyértelmű. Azok a szülők, akik mohón ettek, táplálkozási szokásaikat nagyban befolyásolták az érzelmeik, nagyobb valószínűséggel használták az ételt gyerekeik megnyugtatására, vigasztalására. Ebből adódóan a gyermek is átvette ezt a táplálkozási habitust - mely a pluszkilók, illetve az elhízás szempontjából egyáltalán nem szerencsés. Dr. Abigail Pickard, a projekt vezető kutatója elmondta:
- A szülők kulcsfontosságú szerepet játszanak a gyermekek táplálkozási szokásainak kialakításában: minden lehetőségük megvan arra, hogy kis koruktól kezdve ösztönözzék a kiegyensúlyozott és egészséges gyermekeik esetében. Ezért fontos megállapítani, hogy a szülő étkezési stílusa hogyan kapcsolódik a gyermek étkezési stílusához, és milyen tényezőkön lehet módosítani annak érdekében, hogy a gyereknek egészségesebb viszonya alakuljon ki az étellel.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tehát azoknak a szülőknek, akik aggódnak gyermekük táplálkozási szokásai miatt, először is a saját étkezési habitusukat kell felülvizsgálni. Ha pedig összefüggéseket találtak, lépéseket tenni annak érdekében, hogy ők maguk tudjanak változtatni ezen - segítve ezáltal, hogy a gyerek étkezése is változzon.
Boldogabbá tesz, gátolja a túlevést: 7 módszer, ami serkenti a dopamin termelődését
Ezek a természetes módszerek segítenek megemelni a dopaminszintet.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- gyerek
- hozzátáplálás