A 4 leggyakoribb csecsemőkori alvásprobléma
Csak cicin akar elaludni? Tudd meg, mit tehetsz, hogy neked is legyen pár nyugodt órád!
Számtalan elmélet létezik a nevelésről, hogy mennyire jó hatással lenne a baba lelkivilágára, ha az anyukák nem próbálnák napirendhez szoktatni gyermeküket már egészen pici koruktól kezdve. Amikor azonban a szüléstől már minden energiád elfogyott, majd egyetlen perc pihenés nélkül kell a csecsemőt gondoznod, már az rengeteget jelent, ha sikerül rászoktatni a háromóránkénti etetésre.
Ha pedig ez a három óra sem marad meg neked, mert a pici nem akar elaludni, hanem keserves sírással próbálna valami fontos babadolgot mondani, a tanácstalan kétségbeesés és a fáradtság közt ingadozva még megnyugtatni is nehezebb lesz.
Márpedig a legtöbb apróság nem alussza át könnyedén és problémamentesen ezt az üdítő nappali időszakot sem, még kevésbé az éjszakát. Ha azonban felkészülsz a leggyakrabban előforduló alvásproblémákra, nem kell tanácstalanul állnod a síró csöppség fölött, és tudni fogod, mi a teendő!
A legkorábbi probléma: fényes, új világ
Gondolj csak bele, hogy a sötét pocaklét után milyen élesek és vakítóak lehetnek a külvilág fényei! A legtöbb baba hamar hozzászokik a megváltozott körülményekhez, azonban vannak olyan csöppségek, akik két-három hetes korukig a legapróbb fényre és zajra is felriadnak, így szinte soha nem alusszák át meg azt a három órát sem.
Hasonló helyzetben nincs más teendőd, mint hogy a lehető legnyugodtabb körülményeket biztosítsd a pici számára. Lehetőség szerint mindig a babaszobában altasd, különösen éjszaka. Gondoskodj róla, hogy a pici hálójában egyenletes, 20 fokos hőmérséklet legyen, és még napközben is el lehessen sötétíteni. Egy halványabb fénnyel világító lámpát azért kapcsolj fel, ha a teljes sötétség riasztó lenne a babának. Ha szeretnéd végre kihasználni a nyugodt perceket, és lefekszel pihenni, vagy távolabb vagy a picitől, inkább a babaőrt vidd magaddal. Ahol ugyanis te vagy, ott lehet, hogy a picinek túl sok az inger és a külvilág zaja.
Nappal alszik, éjjel sír
Ha szerencséd van, a gyerkőc három-négy hónapos kora körül már magától átalussza az éjszakát, és nem igényli a háromóránkénti etetést. Az esetek többségében azonban a forgatókönyv nem ilyen egyszerű, és míg nappal, szoptatás után édesen elalszik, éjszaka szinte mindig felsír. Jó, ha tudod, hogy többnyire nem azért teszi ezt, mert éhes, és valóban szüksége van az anyatejre. Inkább csak a közelségedre vágyik, és arra, hogy ha már nappal jól kipihente magát, és este ébren van, valaki foglalkozzon vele.
Az éjszakai aktivitás ellen úgy küzdhetsz a leghatékonyabban, ha napközben próbálsz minél többet foglalkozni, játszani babáddal, és etetések után sem hagyod rögtön álomba merülni. Miután megszoptattad, még legalább húsz percig mocorgasd, beszélj hozzá vagy játssz vele. Ha ugyanis napközben kifárad, sokkal nagyobb esélyed van rá, hogy éjszaka ő is ugyanúgy pihenésre vágyik majd, mint te. Ha pedig mégis felébred és enni kér, minél gyorsabban és sötétben tevékenykedj körülötte: ne tedd ki túl sok ingernek, hogy a szoptatás után minél könnyebben visszaaludhasson.
Szülői ágy vagy rácsos ágy?
Babaszemmel a legkényelmesebb hálóhely a cici. Tested melegétől, a szívdobogásodtól és a bőr természetes érintésétől pillanatok alatt elálmosodik a legélénkebb apróság is, és akkor is álomba merül, ha egyébként egy örökmozgó kis vadóc. Nem árt azonban, ha ellenállsz a kísértésnek, és megpróbálod elkerülni, hogy a pici veled aludjon éjszaka. Előbb vagy utóbb ugyanis mindenképpen meg kell szoknia a babaszobát és a rácsos ágyat, ahol egy pihe-puha takaró és néhány plüssállat pótolja a test valódi érintését.
Ha szeretnéd, hogy a gyerkőc minél hamarabb megszokja az ágyat, akkor attól a pillanattól kezdve, hogy hazakerültök a kórházból, éjszakánként altasd őt a szobájában, a kiságyban. Ha magad mellett tartod, később komoly problémáid lesznek, és csak szigorú módszerekkel tudod majd elérni, hogy sírás nélkül átaludja az éjszakát. Ha este nem tud a közelséged nélkül álomba merülni, ringasd őt, mesélj neki, de feltétlenül bújtasd be a takaró alá, mielőtt még a karodban elszenderedne. Ha felébred, amint magára hagyod, és keservesen sír éjszaka, akkor se vedd magad mellé. Ehelyett vigasztald simogatásokkal és lágy, megnyugtató szavakkal, amíg újra el nem alszik a saját kis kuckójában.
Ahhoz, hogy a pici nyugodtan tudjon aludni, elengedhetetlen a megfelelő méretű kiságy. Ne legyen túl nagy az ágya, inkább idővel vegyél neki újat, mert ha egy hatalmas hálóhelyen kell aludnia, az félelmetes és nyomasztó lehet a számára. Ma már rengeteg használt dolgot vásárolhatsz az interneten, és akár te is eladhatod azokat a holmikat, melyeket gyermeked már kinőtt.
Hánykor feküdjön le aludni?
Amikor gyermeked már elég nagy ahhoz, hogy éjszaka ne kelljen szoptatnod, általában 10-12 órát képes átaludni. Ezen felül természetesen még nagyjából négyórányi nappali alvásra is szüksége van. Fölösleges arra törekedned, hogy a tévémaci búcsúdalának utolsó akkordjára ágyba kerüljön a pici. Ha ugyanis más ritmus szerint élsz, az is belefér, ha csak kilenckor fekteted le.
Az állandósság azonban elengedhetetlen, tehát ügyelj arra, hogy ha kialakult az esti elalvás időpontja, ahhoz a jövőben mindig tartsd magad. Napközben lehetőség szerint akkor szundítson a pici, amikor már nyűgös és ásítozik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
De ügyelj rá, hogy etetés után mindig megbüfiztesd, nehogy a hasfájás miatt egész álló nap csak nyűglődjön, mert akkor egyikőtök se fog tudni pihenni.
OLVASD EL EZT IS!
- halál
- megelőzés
A bölcsőhalál 3 apró előjele
- kismama
- szoptatás
A 3 legjobb szoptatási testhelyzet
- első év
- gyerekjáték