Mi az a glikémiás index? Tudnod kell, ha fogyni akarsz!

A táplálékok glikémiás indexe a szénhidrátok felszívódásának sebességét mutatja meg.

Ez is érdekelhet
beauty and style
Top olvasott cikkek

A dietetikusok, cukorbetegek és fogyni vágyók körében nem ismeretlen kifejezés a glikémiás index. A legtöbben annyit tudnak róla, hogy ha alacsony, az súlyvesztés szempontjából előnyös, ha magas, az nem szerencsés.

Cikkünk segítségével kicsit közelebb kerülhetsz a glikémiás index fogalmának megértéséhez.

Mi az a glikémiás index?

A glikémiás index elméletét dr. David J. Jenkins és kollégái a nyolcvanas években dolgozták ki a Torontói Egyetemen. Eredetileg a cukorbetegek étrendjével összefüggésben kezdtek foglalkozni vele, ám később kiderült, hogy a fogyókúrázók szempontjából sem közömbös a glikémiás index.

Egy szám nulla és száz között

Az élelmiszerek emésztése során a szervezet a szénhidrátokat glükózra, más néven szőlőcukorra bontja. Ezt a vér a sejtekbe szállítja, hogy az izmok energiát nyerhessenek belőle, és a máj pedig képes eltárolni őket.

A glikémiás index egy számérték 0 és 100 között, amely a táplálékokat sorolja be az alapján, hogy milyen hatással vannak a vércukorszintre.

Gyors és lassú felszívódás

A glikémiás index azt mutatja meg, hogy az adott élelmiszerben lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetben - függetlenül attól, hogy mennyi szénhidrátot tartalmaz.

Minél alacsonyabb egy táplálék glikémiás indexe, annál kevesebb glükózt juttat a szervezetbe az emésztés során, illetve annál kevésbé emeli meg a vércukorszintet. Az alacsony glikémiás indexű táplálékokból a szénhidrátok lassabban szívódnak fel, így hosszabb ideig tartó teltségérzetet okoznak, és kevésbé hizlalnak.

Három szakácskönyv ingyenes szállítással!


Mentes Anyu szakácskönyveit azoknak ajánljuk, akik egészségük érdekében vagy meggyőződésből különleges étrendet követnek, de azoknak is, akik csak inspirációt, új ízeket keresnek.

MOST INGYENES HÁZHOZSZÁLLÍTÁSSAL!

Tekintsd meg ajánlatunkat,  kattints ide!

Promóció

Magas rosttartalmú táplálékok előnyben

A glikémiás index és a rosttartalom szorosan összefügg: minél magasabb az adott táplálék rosttartalma, annál alacsonyabb a glikémiás indexe. A hüvelyesek és a teljes kiőrlésű kenyerek például jóval kevésbé emelik meg a vércukorszintet, mint a csokoládé vagy a fehér kenyér.

A rostok szerepe a fogyásban

Kattints az alábbi videóra, ha érdekel, mit mond a dietetikus a rostok fogyókúrában betöltött szerepéről.

Alacsony glikémiás indexű táplálékok

Annak érdekében, hogy a fogyókúrád minél sikeresebb legyen, érdemes szem előtt tartanod a táplálékok glikémiás indexét. Lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak az alacsony - 40 alatti - glikémiás indexű élelmiszerek. Ilyenek - a már említett - hüvelyesek, paradicsom, retek, alma, körte, narancs, grépfrút. Ugyancsak ebbe a kategóriába tartoznak a teljes kiőrlésű kenyerek vagy a zsírszegény tej.

Ezt is szeretjük