Meglepően kevés idő is elég a korai halálozás ellen - Ennyi mozgásra van szükséged naponta, ha ülőmunkát végzel

A felgyorsult, modern világban fontos a testmozgásra is időt szakítani.

Ülőmunka és a korai halálozás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A British Journal of Sports Medicine által közzétett új kutatás szerint már napi 22 perc mérsékelt vagy erőteljes mozgás is elég a korai halálozás kockázatának csökkentéséhez azoknál, akik az ülőmunka miatt mozgásszegény életmódot élnek. 

Ennyi mozgásra van szükséged, ha ülőmunkát végzel

A kutatók az eredményhez több mint 11 ezer 50 év feletti norvég, svéd és amerikai adatait elemezték abból a szempontból, milyen fizikai aktivitást mutattak egy nap, és az hosszú távon milyen hatással volt az általános egészségi állapotukra. A szakértők azt találták, hogy még azok esetében is javult a korai halálozás kockázata, akik napi 12 órán át végeztek ülőmunkát, de odafigyeltek arra, hogy mindennap legalább 22 percet aktívan mozogjanak

GettyImages-1442236219
Fotó: Catherine Falls Commercial / Getty Images Hungary

De javulást mutattak azok is, akik nem érték el a napi minimumot. Akik csak 10 percet áldoztak az aktív testmozgásra naponta, 32 százalékkal csökkent a korai halálozás kockázata. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Dr. Carl Cirino ortopéd sebész, a tanulmány egyik vezető szerzője kiemelte, a vadászó, halászó, gyűjtögető, nomád életmódból most összkomfortos lakásokban élnek az emberek, ahol a kényelem alapvető dolog. Sokaknak ki sem kell mozdulnia az ételért, nem úgy, mint több száz évvel ezelőtt, amikor a fürgeség és az aktivitás életmentő volt. Ezért rendkívül fontos odafigyelni arra, hogy az elme mellett a test is fitt maradjon.

Az ülőmunka a mozgásszervi panaszokon kívül a belső szervek és az érrendszer működésére is negatívan hat. Gyakoriak az emésztési panaszok, puffadás, székrekedés. Sajnos többször fordul elő az ülőmunkát végzők körében a visszér és az aranyér is, de bizonyos szívbetegségek és a stroke kialakulásának esélye is megnőhet, nem beszélve az elhízásról. 

Tanulság a fiatalabbaknak

Bár a kutatás az idősebb felnőttekre összpontosított, dr. Tracy Zaslow, a Cedars Sinai Kerlan-Jobe Intézet sportorvosának véleménye szerint az eredményei a fiatalabbakra is hatással lehetnek. Úgy véli, ez egy emlékeztető a fiatal felnőttek és a serdülők számára, mennyire fontos az izomerő és a szív- és érrendszeri egészség kialakítása. Valamint kiemelte, minél erősebb alapot képeznek gyermekkorban, annál könnyebbé válik a fenntartása idősebb korra. 

Olvass tovább! Valóban egészségesebb a barna, mint a fehér cukor?

Napjainkban az elérhető és alkalmazott édesítőszerek tárháza egyre nagyobb, és egyre több olyan élelmiszerrel találkozhatunk a polcokon, amelyek a cukor mellett vagy helyett más édesítőszereket is tartalmaznak. Ezért nagyon fontos, hogy ismerd a megfelelő alkalmazásukat és a szervezetre gyakorolt hatásukat. 

Valóban egészségesebb a barna, mint a fehér cukor? 3 gyakori tévhit az édesítőszerekkel kapcsolatban

Lerántjuk a leplet a hiedelmekről.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük