Így mutatja meg a test a túl magas kortizolszintet: a rossz alvás is tünet lehet

A kortizol számos folyamatban játszik fontos szerepet a szervezetben, így ha túl magas a szintje, kellemetlen tüneteket is okozhat.

A túl magas kortizolszint tünetei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alvás egy hormonális folyamat, ezért, ha felborul a hormonháztartás, az hatással van az alvás minőségére és mennyiségére is. A kortizol hormon egyensúlya az egyik legfontosabb tényezője a pihenésnek, hiánya és többlete is problémát okozhat. Rossz működését az álmatlanság és az éjszakai felébredés is jelezheti. Ha szeretnéd megtudni, milyen természetes módszerekkel csökkentheted a szintjét, ide kattintva olvashatsz róla. 

Így mutatja meg a test a túl magas kortizolszintet

A stressz, mint fogalom 50 évvel ezelőtt, Selye János endokrinológusnak köszönhetően került be az orvosi terminológiába. Azóta pedig már szinte az összes civilizációs betegséggel összefüggésbe hozták. Növelheti többek között a rák, a mentális betegségek, a diabétesz és az elhízás kockázatát, de hatással van a hormonháztartásra is.

GettyImages-1403986369
Fotó: Maria Korneeva / Getty Images Hungary

Stressz hatására a szervezet stresszhormonokat - katekolaminokat és kortizolt - szabadít fel a mellékvesemirigyekből, amelyek közül is a kortizol az egyik legfontosabb. Mindez jelentős változásokat okoz a szervezetben: növekszik a pulzusszám, fokozódik az izzadás és a nyálelválasztás, kitágulnak a pupillák, csökken a fájdalomérzékelési szint, növekedik a légzésfrekvencia, valamint egy erőltetett ébrenléti állapotba kerül a test. Ezeknek a fokozott funkcióknak fenntartása rengeteg energiájába kerül a szervezetnek, ezért amint elmúlik a veszély, igyekszik nyugalmi állapotba kerülni. De mi van akkor, ha nem sikerül, és magas marad a kortizolszint? 

Ezeknek a betegségeknek a kockázatát növeli

A kortizol egyfajta ébresztőhormon, ezért a szintje reggel a legmagasabb és a nap folyamán folyamatosan csökken. A szervezet igyekszik megfelelő mennyiséget termelni belőle, hogy megőrizze az egészségét, ez azonban nem mindig sikerül. A stresszoroknak való tartós kitettség a hormon krónikus emelkedéséhez vezethet, ami az érzelmi, fizikai és mentális jólétet is veszélyezteti. 

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A túl sok kortizol súlygyarapodást, elvékonyodott bőrt, pattanásokat, striákat és csontritkulást is okozhat, valamint a 2-es típusú cukorbetegség és a magas vérnyomás kockázatát is növeli. Emellett hatással van az alvás-ébrenlét ciklusra: általában este, lefekvéskor alacsonyabb a kortizol szintje, és reggel, ébredés előtt a legmagasabb. Ez arra utal, hogy fontos szerepet játszik az ébrenlét beindításában, és részt vesz a szervezet cirkadián ritmusában. Az állandó, krónikussá váló stressz hatására azonban a felborult hormonegyensúly alvászavart, éjszakai ébrenlétet és felébredést is okozhat.

Olvass tovább! 7 isteni finom tea stressz és szorongás ellen

A gyógynövényeket már évezredek óta alkalmazzák különféle betegségek és panaszok kezelésére.

7 isteni finom tea stressz és szorongás ellen - Nyugtatják a lelket és felüdítik a testet

Nézegess képeket!

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük