Az orvostudományi fejlődésének hála mára rengeteg sebkötőfajtából lehet választani, ám az alapjuk már több ezer éves. A sebkötözés lényege, hogy a nyílt bőrfelület a baktériumokkal és fertőzésekkel szemben védett legyen.
A sebgyógyulási idő is csökkenthető megfelelő kötözési módszerrel, nem beszélve arról, hogy az esetleges ütőeres vagy vénás vérzést is másképp kell ellátni a súlyos vérveszteség elkerülése érdekében.
Különböző sebkötözők
A procedúra mindig a kezelendő felületet fertőtlenítésével indul, később, a már nem nyílt sebek regenerálódását egyes gyógynövények is elősegítik. Végső soron pedig a megfelelő kötözési módszeren is sok múlik - ezekből mutatunk párat.

Ujjsérülés esetén a seb elhelyezkedése problémás. Mély sérülés esetén steril mull-lap elhelyezése után kevés gézpólyával kell körbetekerni úgy, hogy alaposan fedje. Előtte fertőtlenítő hatású oldat vagy spray használata javasolt.
Fotó: MangTeng / Getty Images Hungary

Műtétek után, illetve nagy kiterjedésű sebeknél különböző Telfa vagy ahhoz hasonló szigetkötszert használnak, mely könnyen méretezhető, engedi lélegezni a sebet, és nem ragad bele. Ilyenkor az oxigént kedvelő és nem kedvelő baktériumok ellen egyaránt kezelik a sebet.
Fotó: Getty Images Hungary

Bizonyos esetekben vazelinos vagy xerofromos nedves kötözőt használnak, ha a sebnek nem szabad beszáradnia. Szintén nem ragad a sebbe.
Fotó: Getty Images Hungary

Nyomókötést vénás vérzés esetén alkalmaznak, ekkor először a kart a szív felé emelik, majd a seb fertőtlenítése után fedőlapot helyeznek rá. Ezután gézpólyával legalább háromszor átkötözik, végül a seb föle helyeznek egy pólyát, amit kötéssel rögzítenek.
Fotó: Getty Images Hungary

Artériás vérzés esetén élénkpiros, ütemesen spriccelő vér távozik a sebből. Szintén nyomókötés helyezendő rá, és azonnal az artériás nyomópont elszorítására van szükség. Ehhez bele kell nyomni a sebbe egy gézgombócot, majd ezt lefedni mull-lappal, utána ugyanúgy rögzítendő, mint a vénás vérzésnél.

Fejsérülés esetén sapkakötést ajánlott használni. A sebre egy sebfedő felhelyezése után egy gézpólyát csavarnak körbe hosszanti és vízszintes menetirányban, hogy alaposan rögzítsék, egészen addig, amíg az egész fejtetőt be nem fedi.
Fotó: Getty Images Hungary

Fedőkötés a lábra is helyezhető, lábujjsérülés vagy benőtt köröm kezelése végett. A gézpólyát a sérült lábujj köré kell tekerni, átkötve aztán a talpon és a bokán is, mivel így rögzül a pólya a lábujjon.
Fotó: DmitriMaruta / Getty Images Hungary

Fedőkötések közé tartozik a ragasztószalaggal felvitt steril gézlap is. Az egyik legolcsóbb és legelterjedtebb módszer, ha egyszerűen ragasztóval a sebre helyezed a gézlapot. Hátránya, hogy könnyen beleragadhat.
Fotó: Getty Images Hungary

Több méretű szigetkötszer használható kisebb sérüléseknél. Légáteresztők, és a külsejükön lévő tapadós rész gátolja, hogy a belső borítás a sebbe ragadjon.
Fotó: Getty Images Hungary

A ragtapasz is nagyon sok esetben hasznos, hiszen egyszerű felvinni. Ugyanakkor kisebb sérülések esetén megfontolandó a használata, huzamosabb ideig nem érdemes lefedni a sebet - kivéve, ha máskülönben folyamatosan irritálná valami.
Fotó: Getty Images Hungary
(Képek forrása: Getty Images Hungary)