A pajzsmirigyzavar rejtett tünetei - Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
A pajzsmirigyzavar örökletes betegség is lehet, és megannyi, nem túl feltűnő tünet jelezheti a problémát.
A pajzsmirigyzavarok gyakran sokáig rejtve maradnak, melynek elsősorban az az oka, hogy a betegséget nem jelzik tipikus figyelemfelhívó tünetek.
Dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája ezért elmondja, mikor érdemes ellenőriztetni a pajzsmirigyfunkciókat.
Családban előfordult pajzsmirigybetegség
Ahogy sok másik betegség, úgy a pajzsmirigyzavarok is öröklődhetnek, ezért érdemes rendszeresen ellenőriztetni az értékeket, ha a családban előfordult már valamilyen pajzsmirigybetegség. Ekkor lehetőleg évente el kell menni vérvizsgálatra, valamint ultrahangra is, ahol kiderülhet, ha megnagyobbodott a pajzsmirigy, illetve göbök keletkeztek rajta.
Testsúlyváltozások
Ha valaki - látszólag minden ok nélkül - jelentősebb súlyt veszít vagy szed fel, akkor fennáll a pajzsmirigyzavar gyanúja, fogyás esetén a pajzsmirigy-túlműködés, hízás esetén az alulműködés. Érdemes belegondolni, volt-e valamilyen változás az étrendben, mozgásában, és ha nem, úgy célszerű vérvételre mennie!
Gombócérzés, nyelési nehézség, rekedtség
A torokban lévő gombócérzés, nyelési nehézség, rekedtség gyakran felső légúti megbetegedés tünete, ám ha nem áll fenn ilyen probléma, akkor meglehet, hogy a pajzsmirigy megnagyobbodása, göbös strúma okozza a kellemetlen érzést. Nem ritka az sem, amikor a beteg arról számol be, hogy olyan, mintha folyamatosan szorítaná a ruhája, nyakkendője a nyakát. Ultrahangos vizsgálattal ez könnyen kideríthető, és gyógyszerrel, esetleg műtéttel orvosolható.
Hangulatingadozások
Mind a pajzsmirigy alul-, mind a túlműködése produkálhat pszichés tüneteket, így könnyű összekeverni mentális zavarokkal. Depressziós tüneteket például a pajzsmirigy-alulműködés okozhat, míg idegességet, stresszt a túlműködés. Megfelelő kezelés hatására ezek a panaszok azonban csökkennek, megszűnnek - mondja dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Családalapítás előtt
Családalapítás előtt érdemes ellenőriztetni a pajzsmirigy funkcióit, mivel annak zavarai könnyen okozhatnak meddőséget, vetélést, koraszülés, a babánál fejlődési, idegrendszeri problémákat. Mivel nagyon gyakori problémának számítanak a pajzsmirigyzavarok, fontos, hogy még a terhesség előtt kiderüljenek a problémák, nehogy meddőség vagy egy vetélés miatt kerüljön diagnosztizálásra.
Ételek a pajzsmirigy megfelelő működéséhez
A pajzsmirigy megfelelő működését támogatják egyes vitaminok és ásványi anyagok is, ilyen esetben különösen hasznos a szervezet számára a cink, a szelén, illetve a jódhiányos pajzsmirigy-alulműködés esetén természetesen a jódban gazdag ételek.
10 étel, ami védi a pajzsmirigy működését: orvosi kezelés mellett is ajánlottak
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)
- pajzsmirigy
- vizsgálat
- endokrinológia
- hormon
- hormonális zavar
- súly
- vetélés
- hangulat
- gombócérzet
- nyelési nehézség
- torokfájás
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- gyógyszer
- pajzsmirigy
Tünetmentes is lehet a pajzsmirigygyulladás - Ezek a legfontosabb vizsgálatok
- gyógyszer
- autoimmun betegség