Elhízást, magas vérnyomást, állandó migrént is okoz: a magnéziumhiány tünetei és kezelése

A magnéziumhiány a lábgörcsön túl is igen változatos és kellemetlen tüneteket okozhat.

Magnéziumhiány tünetei és kezelése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magnézium az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyag. Az idegrendszer és az izomzat működésében, a csontok és a fogak felépítésében, továbbá a test anyagcsere-folyamatainak szabályozásában is részt vesz. Hatással van a vérkeringésre, a vérnyomásra, és nehezen képzelhető el nélküle pihentető, jó minőségű alvás.

A magnéziumhiánynak számos oka lehet, és a mindennapokat nehezítő, kellemetlen tünetekkel járhat. Ráadásul hosszú távon növeli a szív- és a cukorbetegség, valamint a csontritkulás kialakulásának veszélyét is.

Magnéziumhiány tünetei

A magnéziumhiány tünetei igen változatosak lehetnek, súlyosságuk attól is függ, hogy mióta áll fenn az állapot. A korai jelekre gyakran nem is figyelnek fel az érintettek, és az is előfordulhat, hogy eleinte nem okoz nehezen elviselhető kellemetlenségeket a probléma. A legáltalánosabb szimptómák közé a következők tartoznak:

  • gyengeség,
  • fáradtság,
  • izomgörcsök,
  • ingerlékenység,
  • koncentrációzavar.

Idővel szívritmuszavarok, szapora szívverés, magas vérnyomás, a végtagok zsibbadása, migrénes fejfájás, valamint egyre gyakoribbá és erősebbé váló izomgörcsök jelentkezhetnek. A magnézium tartós hiánya 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához vezethet, és azt is megfigyelték, hogy a cukorbetegséggel, illetve az inzulinrezisztenciával élők, azaz a prediabéteszesek körében általában alacsonyabbak a magnéziumértékek.

Az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú diabétesz kéz a kézben járhat a testsúlygyarapodással is, de a szakemberek nem csak ebben látják a magnéziumhiány és a hízás kapcsolatát: a stressz és a szorongás is csipegetéssel, nassolással társulhat.

Mire kell figyelni a pótlásakor?

A magnéziumhiányt a nem megfelelő táplálkozáson túl okozhatják emésztőrendszeri rendellenességek, például Crohn-betegség vagy cöliákia, de a várandósság, az alkoholizmus és egyes gyógyszerek, például bizonyos vízhajtók és antibiotikumok, valamint a vérnyomáscsökkentőkhöz tartozó ACE-gátlók is szerepet játszhatnak a kialakulásában. A cukorbetegség is megnöveli a magnéziumszint csökkenésének valószínűségét.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A probléma gyanújakor mindenképp szakemberrel történő konzultáció ajánlott. A javasolt napi magnéziumbevitel általában 300-400 milligramm között mozog, ám a szükségletet befolyásolja az életkor, a nem, a testsúly, és növelik az erősebb fizikai megterheléssel járó élethelyzetek, például a terhesség. A túladagolás nem jellemző, ám a vesekárosodással élők körében előfordulhat.

A B6-vitamin segíti az ásványi anyag felszívódását, ezért sokszor javasolják az együttes szedésüket, illetve a vitamin a magnéziumpótló készítmények gyakori összetevője.

A magnéziumtartalmú étrend-kiegészítők ronthatják bizonyos gyógyszerek hatékonyságát, és ez fordítva is igaz, egyes orvosságok csökkenthetik a magnéziumpótlók felszívódását, így a beszedésük között érdemes legalább két órát várni. Ide tartoznak például a csontritkulás kezelésében alkalmazott biszfoszfonátok, valamint némely antibiotikumok is.

A magnézium szinten tartásában és pótlásában a jól összeállított étrend is segíthet, remek magnéziumforrásnak számítanak a magvak, illetve a zöld leveles zöldségek, például a spenót. 

10 étel, ami tele van magnéziummal

A magnézium természetes forrásból is pótolható, de tudni kell, hogy a magas zsírtartalmú ételek nehezítik a felszívódását. Tíz olyan ételt mutatunk, ami tele van magnéziummal, így érdemes lehet beépíteni az étrendbe.

Görcsoldó, savlekötő, és a szívet is segíti: 10 étel, ami tele van magnéziummal

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük