Mágneses karkötő: gyógyító csodaszer vagy humbug? Íme, az orvosok véleménye
Sokszor vizsgálták már, hogy a mágneses karkötő placebo, vagy valóban hatékony gyógyeszköz-e.
Az alternatív gyógyászat a virágkorát éli, ami azzal jár, hogy sok kétes értékű terméket is piacra dobnak: a kereslet pedig nem mindig képes megszűrni, melyik gyógymód hatásos, és melyik egyszerű humbug.
A mágnes gyógyító erejében már Kleopátra idején is hittek. Mára a termékskála persze kiszélesedett, lehet kapni zoknit és matracot is a karkötők mellett. Az emberek a sarkon, lábon, csuklón kialakult ízületi gyulladásokat is kezelik ezekkel a termékekkel, valamint a szédülést, illetve egyéb fájdalmak megszűnését is remélik tőlük. Jelentős múltja ellenére a mágneses karkötő megítélése igen vegyes. Más a véleményük természetesen a tudósoknak és az üzletembereknek.
Vizsgálták a hatékonyságukat
A mágnes gyógyászati felhasználása a reneszánszát éli: a hívei úgy gondolják, a mágnesnek élő energiája van, amit a hasznukra tudnak fordítani. Fémet viselnek annak reményében, hogy megakadályozzák a betegségeket és fertőzéseket, vagy enyhítsék a krónikus fájdalmaikat.
Az orvostudomány az 1800-as években a mágneseket értéktelennek, sőt, veszélyes terápiás eszköznek nyilvánította, az 1970-es években ennek ellenére újra elterjedtek. Albert Roy Davis Ph.D. természettudós egy egész tanulmányt szentelt a mágneses gyógyászati eszközök emberi szervezetre gyakorolt pozitív és negatív hatásainak.
Davis azt állította, hogy a mágneses energia képes megölni a rosszindulatú sejteket, enyhíteni az ízületi gyulladást, és még a meddőségen is segít. Ma ezen termékek értékesítése több milliárd dolláros iparág világszerte, annak ellenére, hogy a közelmúltban napvilágot látott egy másik tanulmány, mely megállapította, hogy Albert Roy Davis bizonyítékai nem meggyőzőek.
Működik, vagy nem?
A legfrissebb kutatások túlnyomó többsége szerint a válasz: nem. Mint kiderült, Davis 1976-os kutatásait megrendelésre végezte, és elsősorban a neki fizető cég érdekeit tartotta szem előtt, de kevés az egyértelmű bizonyíték a mágneses termékek viselését követő jótékony hatásokról is.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Egy 2007-es kutatás szerint a mágneses és réz csuklópántok nem hatásosak, csak mint placebók működnek a fájdalomkezelésben, ezért nem szabad ilyen termékeket orvosi kezelés helyett használni. Egy másik, 2013-as vizsgálat szintén alátámasztotta, hogy a karkötők nem számítanak hatásos megoldásnak az ízületi gyulladásra és a reumára.
Veszélyesek a mágnesek?
A fájdalomcsillapításra használt mágnesek fémből készülnek, vas- és rézötvözetből. Ezek mágneses ereje 0,03-0,5 tesla, ami jóval elmarad az MRI-készülékek 1-3 tesla erejétől. A szakemberek azonban a pacemakert viselőket és az inzulinpumpát használókat kiemelten figyelmeztetik a lehetséges veszélyekre.
A kutatások többsége tehát egyértelműen arra az eredményre jutott, hogy a mágneses karkötők gyógyító ereje nem bizonyítható, lehetséges káros hatásai miatt pedig inkább nem ajánlják viselését senkinek.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- fájdalomcsillapító