Hány napig jó még a lejárt a joghurt? Meglepő, milyen sokáig fogyasztható
Hiába tejtermék, még a joghurt is viszonylag sokáig fogyasztható.
Az elmúlt években egyre többet hallani az élelmiszer-hulladékok veszélyeiről, az élelmiszer-pazarlás következményeiről. Túl azon, hogy a családi kasszán is meglátszik a rosszul átgondolt élelmiszer-vásárlás, -felhasználás, globális következményei is vannak a sok kidobott élelmiszernek.
Az élelmiszer-hulladékokból felszabaduló gázok - kiemelten a metán - felelős például globálisan az üvegházhatású gázok mintegy 8-10 százalékáért. Az élelmiszer-hulladékok több mint fele a háztartásokból származik, és még mindig kevesen tudják, hogy sok élelmiszer a lejárati időn túl is biztonsággal fogyasztható.
Mit nevezünk élelmiszer-pazarlásnak?
A Nébih - Nemzeti Élelmiszerbiztonsági Hivatal - definíciója szerint „élelmiszer-hulladéknak számít minden olyan élelmiszer vagy élelmiszer-alapanyag, amit valamilyen okból nem emberek fogyasztanak el. Ezek között vannak úgynevezett nem elkerülhetőek (pl. csont, kávézacc, tojáshéj) és elkerülhető (pl. lejárt, helytelenül tárolás miatt megromlott) hulladékok. Élelmiszer-pazarlásnak ezen utóbbi kategóriába tartozó termékek számítanak, amelyek kizárólag emberi figyelmetlenségből mennek veszendőbe”.
Fogyaszthatósági idő és minőségmerőzési idő
A „fogyaszthatósági idő” olyan termékekre vonatkozik, melyek romlékony élelmiszerek, frissen kell elfogyasztani őket, ilyenek például a készételek vagy a húskészítmények. A „minőségmerőzési idő”-vel rendelkező tartós élelmiszerek közé tartoznak például a tésztafélék, méz, lekvár, kávé, kakaó, konzervek. Ezek akár több hónappal a minőségmegőrzési idő lejártát követően is fogyaszthatóak.
Meddig jó még a lejárt a joghurt?
Bár a tejtermékek alapvetően a romlandó élelmiszerek közé tartoznak, savanyított tejtermék lévén még a joghurt is viszonylag sokáig fogyasztható. Martin Wiedmann élelmiszer-biztonsági szakember, a Cornell Egyetem professzora például a következőképpen nyilatkozott erről:
- A joghurton lévő „fogyasztható”(best before) felirat azt jelenti, hogy az előtt az időpont előtt biztosan jó ízű lesz, olyan, amilyennek lennie kell. Minél tovább vár valaki a fogyasztásával, annál jobban nő a kockázata annak, hogy nem lesz olyan jó íze. Ettől azonban nem lesz kevésbé biztonságos a fogyasztása.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tehát egy egyszerű szag- és ízlelésteszttel könnyedén eldöntheted, hogy jó-e még a joghurt, vagy sem: ha furcsa szaga vagy íze van, nyilván nem fogod megenni. Ilyen egyszerű. De ha hűtőben tároltad, és nem volt felbontva, jellemzően akár csaknem két héttel, vagyis bő tíz nappal a fogyaszthatósági időn túl is meg lehet enni.
Olvass tovább: mivel helyettesíthető a tojás, a liszt vagy a sütőpor?
A konyhában rendkívül célravezető a kreativitás, egy-egy alapélelmiszer helyettesítésénél pedig különösen érdemes lazábban kezelni a főzési szabályokat, a legtöbbször a megfelelő állag elérhető otthon fellelhető anyagokból.
Mivel helyettesíthető a tojás, a liszt vagy a sütőpor, ha elfogyott? Mutatjuk, mit használhatsz
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek: maradeknelkul.hu, Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- étrend-kiegészítő
Tilos ezeket az étrend-kiegészítőket fogyasztani - Egészségkárosodást okoznak
- élelmiszer
- élelmiszerbiztonság