A laktózérzékenység 5 gyakori tünete: több mint 100 ezer forint járhat évente az érintetteknek
A laktózérzékenységet néhány jellemző tünet segít felismerni.
A laktózérzékenység sokakat érintő egészségügyi probléma, melynek lényege, hogy a szervezetben nem termelődik elégséges laktázenzim, mely nélkülözhetetlen a tejtermékekben levő tejcukor lebontásához, így azt nem képes megfelelően megemészteni a szervezet.
Az elsősorban az emésztő szervrendszert érintő tünetek megelőzését szolgáló étrend kialakítása szerencsére ma már nem okoz lehetetlen kihívást az érintettek számára. A laktózintolerancia esetén a tej- vagy laktózmentes termékek és a laktázenzim pótlása egyaránt megfelelő megoldást jelenthet. A diagnózisig azonban sokan el sem jutnak, pedig a felismerés sok felesleges szenvedéstől kímélné meg az embert.
A laktózérzékenység jellemző tünetei
A laktózérzékenység gyakori jelei közé tartozik a fokozott gázképződés, a hasmenés, a haspuffadás, a görcsös hasfájás, az emésztőszervek korgása. Gyanúra adhat okot, ha a tejtermékek elfogyasztását követő néhány órán belül kialakul a kellemetlenség. Súlyosságuk mértéke az elfogyasztott laktóz mennyiségétől és az érzékenység mértékétől is függ, van, aki egy kevés tejet még következmények nélkül képes elfogyasztani például a kávéjához, másoknak ez már érezhető problémát okoz.
Sokkal ritkábban, de előfordulhat, hogy hányinger, fejfájás, koncentrációs zavar vagy székrekedés is jelentkezik, ám ezek egyike sem kifejezetten jellemző tünet.
A laktózintolerancia vizsgálatának bevett gyakorlata a hidrogénkilégzéses teszt, amelynek során laktózt oldanak fel egy pohár vízben, amelynek elfogyasztása után megadott időnként egy készülékbe kell fújni, így mérik a kilélegzett levegő hidrogénszintjének emelkedését. Az eredmény alapján állítja fel a szakorvos a diagnózist.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az egészségügyi problémára való hajlam kimutatható többek közt a szájnyálkahártya felszínéről vett minta genetikai vizsgálatával is, ám ez a diagnózishoz önmagában nem elég.
Adókedvezmény igényelhető rá
Amennyiben a kilégzéses teszt igazolja a laktózérzékenységet, adókedvezmény igényelhető, mely 2021-ben havonta 8 370,
az egész évre vonatkozóan 100 400 forint adójóváírást jelent, mely a diagnózistól kezdődően igényelhető, de legfeljebb öt évre visszamenőleg, az évente aktuálisan érvényes összeg mértékéig.
Az igényléshez a pozitív teszteredmény mellett a szakorvosnak kell kiállítani egy igazolást, mely feljogosítja a pácienst az adókedvezmény igénybevételére. Ezt követően lehetséges a havi vagy az egy összeg mellett dönteni: előbbi esetben a munkáltatónak kell leadni a kitöltött adóelőleg-nyilatkozatot, utóbbira adóbevalláskor van lehetőség - a részletekről korábbi cikkünkben írtunk. A kedvezmény SZJA-köteles jövedelemre vehető fel, ezért nyugdíj, gyes és katás vállalkozás esetén nem igényelhető.
A laktázenzim szedése sem mindegy
A laktázenzim szedésénél azzal is érdemes tisztában lenni, hogy hány tablettát kell az adott tejtermékmennyiségre szedni, és mennyivel az étkezés előtt.
Amit laktózérzékenyként muszáj tudni: mikor és hogyan kell bevenni a laktázenzimet?
A laktázenzim pótlásánál oda kell figyelni néhány szabályra.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
- laktózérzékenység
- laktóz intolerancia
- laktózmentes
- ételérzékenység
- ételintolerancia
- tejcukor
- emésztés
- emésztőrendszeri betegség
- Életmód
OLVASD EL EZT IS!
- tej
- szűrővizsgálat
Így zajlik a laktózintolerancia-vizsgálat: 5 dolog, amire figyelni kell
- hagyma
- gluténérzékenység