Hasi hízás, száraz bőr, cikluszavar? Az inzulinrezisztencia tünetei és kezelése
A rendszertelen ciklus vagy az alma alak gyanúra adhat okot.
Az elmúlt években egyre többször hallhattad a szót: inzulinrezisztencia, mely egyfelől a cukorbetegség előszobáját jelenti, másfelől számos, különösen nőket érintő problémát okoz.
Az állapot felismerése azért nehéz, mert a tünetek nem elég specifikusak, így a probléma hosszú évekig rejtve maradhat.
Mit is jelent az inzulinrezisztencia?
Ahhoz, hogy a cukorfelvétel megtörténhessen a vérből, és a cukor beépülhessen a sejtekbe, inzulinra van szükség. Ezt a hormont a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei termelik. Amennyiben a sejtek nem reagálnak elég érzékenyen az inzulinra, a szervnek egyre több hormont kell termelnie ahhoz, hogy a cukor ne maradjon a vérben. Ezt a hormonális problémát nevezzük inzulinrezisztenciának.
Gyanús tünetek
- Száraz bőr.
- Cikluszavar.
- Gyakori fáradtság.
- Petefészekciszták.
- Hasi hízás, túlsúly.
- Rossz kedélyállapot.
- Fokozott szőrösödés, hajhullás.
Az inzulinrezisztencia a hasnyálmirigyet fokozott működésre készteti, ám a szerv idővel elfárad, és nem termel elegendő inzulint.
Ilyenkor alakul ki a kettes típusú cukorbetegség. A cukor-anyagcserezavar hátterében egyfelől genetikai okok állhatnak, másfelől viszont a rendszertelen és helytelen - finomított szénhidrátban gazdag táplálkozás -, valamint a mozgásszegény életmód.
Az inzulinrezisztencia következményei
Már az előtt, hogy a cukorbetegség kialakulna, számos komoly egészségügyi problémát eredményezhet az inzulinrezisztencia. Mivel a petefészekben nagyobb számban találhatók inzulinreceptorok, ezért a szerv különösen érzékenyen reagál a hormonszint változására: a magas inzulinszint összezavarja a petefészek hormontermelő rendszerét. Hatására a petefészek nagyobb mennyiségű tesztoszteront termel, ami hajhulláshoz, fokozott szőrösödéshez, valamint csökkent folliculus-stimuláló hormon termeléséhez vezet. A folyamat eredményeképpen akadályozottá válik a peteérés, és idővel policisztás ovárium szindróma, valamint hosszabb távon meddőség alakulhat ki.
Mivel a magasabb inzulinszint hatására felborul az anyagcsere, így könnyebben szaladnak fel a kilók, túlsúly, illetve elhízás alakul ki. Kezdetben különösen a hasi - úgynevezett alma típusú - hízás jellemző: ilyenkor nemcsak a hasfal bőre alatt halmozódik fel a zsír, hanem belek és a zsigeri szervek körül is.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Az inzulinrezisztencia felismerését nehezíti, hogy az egyszerű vérvizsgálat nem mutatja ki, terheléses vércukorvizsgálat szükséges a diagnózishoz. Erről pontosabb információkat szerezhetsz korábbi cikkünkből.
Az inzulinrezisztencia kezelése
A diéta szerepe
A kezelés kettő - illetve szükség esetén három - alappilléren nyugszik. Az első a megfelelő diéta, melynek alapja a napi öt-hatszori kis adagokban történő étkezés és a finomított szénhidrátok - fehér liszt, cukor - kizárása. Fontos emellett a rostban gazdag ételek fogyasztása, mert segítenek, hogy vércukorszinted kiegyensúlyozott maradjon. A részletes diétáról további információkat kaphatsz korábbi cikkünkből.
Mozgással az inzulinrezisztencia ellen
Az inzulinrezisztencia kezelésének második pillére a rendszeres mozgás. A sport javítja a sejtek inzulinérzékenységét, aminek eredményeképpen kevesebb hormont kell termelnie a hasnyálmirigynek.
Fontos tudnod, hogy az inzulin egyik feladata a vércukorszint szabályozása, ám a másik a zsírraktározás. A megemelkedett inzulinszint túlsúly kialakulásához vezet, a többletzsír azonban tovább rontja a sejtek inzulinérzékenységét. Könnyen kialakulhat tehát az ördögi kör, amelyből látható, a túlsúly nem csupán esztétikai problémát jelent, hanem növeli az egészségügyi kockázatokat.
Ha túlsúlyos vagy, elsősorban a kardió edzések javasoltak, azon belül is az intervall edzés, amely változó intenzitásának köszönhetően felgyorsítja a zsírégetést. Erről a mozgásformáról többet is megtudhatsz korábbi cikkünkből.
Ha inzulinrezisztenciád van, de nincs túlsúlyod, inkább az izomtömeg növelésre kell koncentrálnod, vagyis a súlyzós edzések lesznek fontosabbak számodra. Lényeges, hogy hetente legalább három-négy alkalommal férjen bele az életedbe egy-egy óra mozgás. Mielőtt belefognál az edzésbe, érdemes kikérned egy személyi edző tanácsát.
Eleget tudsz a kardió edzésről?
Kattints az alábbi videóra, ha szeretnél többet megtudni a kardió edzésekkel kapcsolatban.
Gyógyszeres kezelés
Előfordulhat, hogy az endokrinológus nem érzi elegendőnek az életmódváltást, és gyógyszerszedést is javasol számodra. Ilyenkor valószínűleg metformint ír fel, amely a máj, illetve az izomzat inzulinérzékenységét segít helyreállítani. Néhány évvel ezelőtt jelentek új gyógyszer is megjelent a piacon: a glitazonok a zsírszövet inzulinérzékenységét segítenek helyreállítani. Fontos azonban észben tartanod, hogy a gyógyszeres kezelés önmagában nem megoldás: ha nem változtatsz az életmódodon - túl lazán veszed a diétát és a sportot -, állapotod romlik, és az inzulinrezisztenciából idővel cukorbetegség alakul ki.
OLVASD EL EZT IS!
- hormon
- cukorbetegség
Hasi hízás, cikluszavar, száraz bőr: az inzulinrezisztencia vészjelző tünetei
- cukorbetegség
- meddőség