Terheléses vércukorvizsgálat: tudod, mit ihatsz előtte?
Mire kell ügyelned a terheléses cukorvizsgálat előtt, és hogyan zajlik maga a vizsgálat?
A terheléses cukorvizsgálat célja, hogy megállapítsa, a szervezet hogyan használja fel a glükózt - mint fő energiaforrását. Segítségével megállapítható a cukorbetegség, valamint az azt megelőző állapotok.
Ezzel a vizsgálattal szűrik ki például a terhességi cukorbetegséget - a várandósság 24-28 hete között -, valamint az inzulinrezisztenciát, mely a diabétesz előszobája és gyermekáldás elmaradásának gyakori oka napjainkban.
A terheléses cukorvizsgálat előtt
Mivel a terheléses cukorvizsgálatot reggel, éhgyomorra végzik el, ezért reggelit ki kell hagynod: az orvosi előírás szerint a vizsgálatot megelőző nyolc-tíz órában már semmit sem ehetsz.
Mit ihatsz előtte?
A reggeli kávé vagy tea még ízesítés nélkül is tilos, a dohányzás szintúgy. A vizsgálat reggelén csak vizet ihatsz.
Három nappal korábban
Érdemes arra is figyelned, hogy a vizsgálatot megelőző három napon korlátozás nélkül, de legalább napi 150 gramm szénhidrátot fogyassz. Ami a sportot illeti, ezekben a napokban igyekezz a megszokott fizikai aktivitásodhoz tartani magad.
Így zajlik a terheléses cukorvizsgálat
A terheléses cukorvizsgálat során 75 gramm folyadékban oldott glükózt kell öt percen belül elfogyasztanod. Tehát lényegében egy nagy pohár émelyítő cukros vizet kell gyorsan meginnod. Hogy kicsit könnyíts a helyzeteden, érdemes magaddal vinni egy citromot, melyet belefacsarhatsz a pohárba - így a pohárban lévő cukros víz egy szirupos limonádé ízvilágára emlékeztet majd.
Még a cukros víz fogyasztása előtt vérvétellel megállapítják az éhgyomri vércukorszintet, majd 120 perccel azután, hogy megittad a vizet, újra vért vesznek tőled. Pontosabb eredményt nyerhető, ha félóránként vagy óránként ellenőrzik a vércukorszintedet - hiszen ilyenkor tested cukorfelhasználásának dinamikájáról is képet kaphatsz.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Inzulinszintet is mérhetnek
Ha az inzulinrezisztencia kiszűrése a cél, úgy a vércukorszintek mérésével párhuzamosan ennek a hormonnak a szintjét is többször megmérik. Amennyiben az élettanilag még normálisnak tekinthető vércukorszintértékek mellett emelkedett inzulinértékeket mutat ki a vizsgálat, az induló szénhidrátanyagcsere-zavarra utal.
Cukor helyett
Ha kiderül, hogy gondok vannak a cukorfeldolgozásoddal, helyettesítsd étrendedben a kristálycukrot természetes édesítőkkel.
A terheléses cukorvizsgálat eredménye
Emelkedett éhgyomri glükózszintről van szó, ha az első vérvétel során mért glükóz érték 6,1 mmol/l vagy magasabb, de nem éri el a 7,0 mmol/l-t. Amennyiben a cukros víz elfogyasztása után két órával mért vércukorszinted 7,9 és 11,1 mmol/l közé esik, úgy csökkent glükóztoleranciáról, illetve inzulinrezisztenciáról beszélünk, mely a szénhidrát-anyagcsere egyértelmű zavarát jelzi. A 11,1 mmol/l fölötti érték esetén már cukorbetegségről van szó.
A kapott vércukorértékeket tovább árnyalhatják az inzulinértékek. Kiindulási helyzetben - tehát a cukros víz elfogyasztása előtt - az inzulinszintednek a 3,0-25,0 mIU/L referencia értékek között kell lennie. Az inzulinszintet 30 és 120 perccel a cukorfogyasztást követően is mérik, ám itt már nem adnak meg referenciaértéket, mert az értékelés minden esetben egyedi elbírását igényel.
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- hormon
Hamarosan gyógyítható lesz a cukorbetegség?
- fogyás
- tudomány
Cukorbetegség ellen: ennyit kell fogynod a szakértők szerint!
- barátság
- tudomány