Így látnak a színvakok: képeken mutatjuk a különbséget

Egy egészséges látású ember számára elképzelhetetlennek tűnik, hogyan érzékeli egy színvak a világot – most a szakértő elmagyarázza.

Így látnak a színvakok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Amikor ránézünk egy-egy tárgyra, a kék égre, vagy egy gyümölcsre, automatikusan észleljük a színeket, és ezek az apró részletek teszik teljessé a világot körülöttünk. De mi történik akkor, ha valaki nem látja a színeket úgy, ahogy mi? Mi van azokkal, akik színvaksággal élnek?

A színvakság gyakran félreértett fogalom. Sokan a neve miatt azt feltételezik, hogy a „színvak” azt jelenti, hogy az illető csak fekete-fehérben lát.

Így látnak a színvakok

Valójában a színvakságban szenvedők túlnyomó többsége lát színeket, csak szűkebb színtartományban, mint a teljes színlátással rendelkezők. Becslések szerint egy normális színlátással élő akár 1 millió különböző színárnyalatot is láthat, egy színvak ehhez képest mindössze 10 ezer színt képes befogni, vagyis a normális színtartomány 1%-át.

szinvak
Fotó: Vlad Georgescu / Getty Images Hungary

Hogyan néz ki a világ egy színvak számára?

Aki nem lát színeket, az nem képes érzékelni a színspektrum minden részét. Ez azt jelenti, hogy nehezen különböztet meg egyes színeket, vagy ugyanannak a színnek az árnyalatait. – Az emberi szem három különböző típusú fényérzékelő sejtet (csapok) tartalmaz, amelyek a vörös, zöld és kék fényt érzékelik. Ezek kombinációja adja a látott színek széles palettáját. A színvakság akkor alakul ki, amikor ezek közül valamelyik sejt nem működik megfelelően vagy teljesen hiányzik – mondja dr. Gaál Zsuzsanna, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa.

Például egy színvak ember számára a zöld fű – ami nekünk élénkzöld – egy szürkésebb vagy barnás árnyalatban jelenhet meg. A kék ég, amit mi égszínkéknek látunk, sokszor inkább szürkének tűnik számukra. Olyan, mintha egy szűrőn keresztül érzékelnék a világ színeit. De ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy a színvakok szürke világban élnének. Ők is látják a formákat, a textúrákat, a fényt, tehát a világ számukra ugyanolyan gazdag, csak épp nincs teli színkavalkáddal.

De nem minden színvak látja egyformának a világot. Van, aki csak egy-egy színt nem érzékel, míg másoknak az egész színskála másként jelenik meg. A teljes színvakság, amikor valaki csak fekete-fehérben lát, rendkívül ritka, de létezik. Ilyenkor a világ leginkább a szürke árnyalataiban jelenik meg, ami a színekre való érzékenység teljes hiányát jelenti.

Ezek az emberek általában csökkent látóélességgel is rendelkeznek, mivel az éleslátás helyét főként a fényérzékelő csapok töltik ki, melyek hiányában a centrális látásélesség is erősen csökkent.

A cikk az ajánló után folytatódik

Prémium vitaminok szerves forrásából

Fedezd fel a BioTechUSA új, prémium étrendkiegészítőit, melyeket a természet által inspirált hatóanyagok gondos válogatásával alkottunk meg a szervezetünk optimális működésének támogatására. A funkcionális termékek tökéletesen kiegészítik egymást, így teljeskörű megoldást nyújtanak a legmagasabb szintű napi rutinhoz.   

Promóció

– A leggyakoribb a vörös-zöld színvakság, ami az esetek többségében örökletes, és leginkább férfiaknál fordul elő. Az érintetteknek a vörös és a zöld színek gyakran szinte ugyanolyan árnyalatúnak tűnnek, így nehéz számukra a két szín megkülönböztetése. Olyan, mintha egy zöld almát és egy pirosat egyszerre néznének, és mindkettőt szürkének látnák anélkül, hogy felismernék a különbséget – magyarázza dr. Gaál Zsuzsanna.

GettyImages-1392195635
Fotó: Dobri Dobrev / Getty Images Hungary

Így diagnosztizálható

A szemész szakorvos három különböző vizuális teszt alapján diagnosztizálhatja a színvakságot:

  • Színtáblateszt: ez a leggyakrabban alkalmazott teszt a színvakság vizsgálatára, és általában ez az egyetlen szükséges vizsgálat a diagnózis felállításához. Ennél a tesztnél nincs más dolgunk, mint a különböző színekből alkotott számot felismerni. A színvakság ezzel a teszttel könnyen és gyorsan kiszűrhető, mivel a színvakok számára nem rajzolódnak ki a számok.
  • Anomaloszkóp: a teszt során egy speciális eszközt, az anomaloszkópot használják, amely lehetővé teszi a színek pontos keverését. Az eszköz segítségével két különböző fény színét kell úgy beállítanunk, hogy azok egyezzenek egy harmadik, előre megadott színnel. Ha valaki nem tudja pontosan elhelyezni a színeket, akkor gyanítható, hogy színlátási zavara van.
  • Árnyalatteszt: a színárnyalatteszt során 10 különböző színű tömböt kapunk, amelyeket növekvő sorrendbe kell helyezni a legvilágosabb árnyalattól (pl. rózsaszín) a legsötétebbig (pl. ibolya). Ha nehezen tudjuk őket sorrendbe állítani, akkor színvakságban szenvedhetünk. A színárnyalattesztet gyakran a színtáblateszt után használják, mert ennek segítségével meghatározható, hogy esetünkben milyen súlyos színvakság áll fenn. A szemspecialisták azoknál használják ezt a tesztet, akiknek pontos színlátásra van szükségük a munkájukhoz, például fotósok, webdesignerek és pilóták esetében.
szinvak1
Fotó: Ricardo Mendoza Garbayo / Getty Images Hungary

A színvakság kezelése

Bár a színvakságra jelenleg nincs gyógymód, gyakran nem olyan drámai állapot, mint amilyennek elsőre hangzik. Azok, akik színvaksággal élnek, megtanulják, hogyan igazodjanak a színek hiányzó vagy torzított érzékeléséhez. Ráadásul ma már számos technológiai újítás segíti őket a színek megkülönböztetésében, mint például a speciális szemüvegek vagy a színfelismerő alkalmazások (Color Blind Pal és a ColorAssist Lite), amelyek képesek a körülöttünk lévő színeket hangjelzésekkel vagy szóban is meghatározni. Így a színvakok is képesek színek alapján tájékozódni, legyen szó ruhák kiválasztásáról vagy egy festmény megértéséről. Illetve léteznek olyan speciális szemüvegek, amelyek kiemelnek bizonyos színeket, és javíthatják a színérzékelést, ezek azonban nem működnek mindenkinél.

Milyen szám van a képen? Teszteld, hogy jól látod-e a vörös színt

Most kiderül, hogy a szemed mennyire érzékeny a vörös színre – sikerül felismerned, hogy milyen számok rejtőznek a képeken?

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük