Változatosak és finomak, így sok húsevő is használja őket - Mik a növényi alapú húshelyettesítők előnyei?

A húsfogyasztás csökkentése bizonyítottan egészséges, így sok mindenevő is szívesen használja a húshelyettesítő ételeket a kiegyensúlyozott táplálkozás érdekében.

Hús helyett
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb egészségügyi szakember azon az állásponton van, hogy az egészséges és kiegyensúlyozott étrend döntő többségét növényi táplálékok alkotják. Egy átlagember tehát sokkal több hús fogyaszt, mint ami szükséges lenne. 

A növényi alapú étrend egyre népszerűbb, illetve a vegán és vegetáriánus ételeket sok mindenevő szereti, mert finomak, és változatosságot csempésznek az étrendbe.

Mik a növényi alapú húshelyettesítők előnyei?

A növényi alapú húshelyettesítők előnyei lehetnek szubjektívek és egészségügyiek. Szubjektív ok lehet a személyes döntése valakinek, aki nem akarja támogatni az iparosított állattenyésztést, annak közegészségügyre és környezetre gyakorolt hatásait. Egészségügyi előnyei közé tartozik, hogy bizonyos növényi alapú húsok mentesek a telített zsíroktól és a nátriumtól, olyan tápanyagoktól, amelyeket a szív egészsége érdekében érdemes korlátozni. 

GettyImages-668951254
Fotó: by D.Jiang / Getty Images Hungary

Az elmúlt években végzett kutatások összefüggésbe hozták a feldolgozott húsok és vörös húsok magas bevitelét és bizonyos rákos megbetegedések, különösen a vastagbél- és mellrák kialakulásának fokozott kockázatát. Ráadásul a legtöbb nyugati étrendből hiányoznak olyan fontos tápanyagok, mint a rost, amelyről ismert, hogy segít csökkenteni számos krónikus betegség kockázatát. A növényi alapú húsokat az is nagyszerűvé teszi, hogy ízük, állaguk és sokoldalúságuk hasonló a húshoz, így nemcsak a vegánok és vegetáriánusok számára hasznosak, de azoknak a mindenevőknek is, akik alternatívákat keresnek a húsfogyasztás csökkentése érdekében. 

Mik a legegészségesebb húshelyettesítők?

Mint minden ételről, a növényi alapú húsalternatívákról is elmondható, hogy azok a legegészségesebbek, amelyek eredeti, teljes értékű változatukhoz a lehető legközelebb állnak. A szójaalapú ételek vagy a jackfruit lényegesen kevesebb feldolgozáson mentek keresztül, mint a készen kapható növényi húspogácsák vagy hamburgerek, így érdemes előbbieket beépíteni az étrendünkbe, utóbbiakat pedig ritkábban fogyasztani. 

GettyImages-1208981015
Fotó: Jenner Images / Getty Images Hungary

Sok receptben hús helyett hüvelyesek is használhatóak, mint a lencse, bab, csicseriborsó. Ezek nem csak olcsók, rendkívül táplálóak és egészségesek is, fehérjetartalmuk pedig igen magas. 

A növényi alapú húsalternatívák típusai

A legnépszerűbb húshelyettesítők a szejtán, a jackfruit és a szójaalapú helyettesítők, mint a szójabab, tofu és tempeh. 

Szejtán

A szejtán búzagluténből készül. Finom íze és rágós állaga jól használhatóvá teszi rántott ételekhez, szendvicsekhez, pörköltekhez és tésztaételekhez. A szejtán magas fehérjetartalmú növényi alapú húsalternatíva. Általában kis mennyiségű vasat, kalciumot és káliumot is tartalmaz. Mivel azonban gluténből készül, a szejtán nem megfelelő azoknak a számára, akik cöliákiában vagy nem cöliákiás gluténérzékenységben szenvednek.

GettyImages-1265026981
Fotó: Ivan / Getty Images Hungary

Jackfruit

A jackfruit egy trópusi gyümölcs, amely Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerika egyes területein terem. Vastag, zöld, dudoros héja van, és puha, rostos belső húsa, magjai ehetőek. Állaga és enyhe íze miatt a jackfruit húsát gyakran használják húsételek, például a sertéshús helyettesítésére. A magyaros székelykáposztának egy tökéletes alapanyaga, ha hús helyett növényi alternatívát szeretnél használni. A jackfruit alacsony kalóriatartalmú, és nem sok fehérjét vagy zsírt tartalmaz a többi növényi alapú húsalternatívához képest. Azonban kínál némi rostot és kisszámú mikrotápanyagot, mint például vasat, káliumot és kalciumot.

Szójaalapú helyettesítők

A szójaalapú élelmiszerek enyhe ízűek és sokféle állagúak. Ideálisak sok hagyományos, húsalapú étel alternatív elkészítéséhez. A szójabab, más néven edamame bab remekül pörkölhető, de főzhető, vagy harapnivalóként is fogyasztható. A tofu szójababból és vízből készül: sajtolható, kockázható, főzhető. A tempeh pedig erjesztett szójababtermék, amelyet hosszú tömbökben árulnak. A tempeh jól használható vékony csíkokra szeletelve és kirántva vagy morzsolva, pörkölve is. 

Olvass tovább - A 8 legjobb növényi fehérjeforrás hús helyett

Ha az egészséged vagy a meggyőződésed érdekében csökkentenéd a húsfogyasztásod, értékes növényi fehérjeforrások közül válogathatsz.

A 8 legjobb növényi fehérjeforrás hús helyett: laktatnak, zsírszegények, és tele vannak vitaminokkal

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük