Mi az a funkcionális edzés, és miért jó csinálni? Az edző válaszol
Nagyon sok edzést hirdetnek funkcionálisként, így nem árt tudni.
Számos konditerem órái, edzők és fitneszvideók ígérik a fogyni és formásodni vágyóknak, hogy a pénzükért cserébe funkcionális edzést kapnak. A hangzatos kifejezés azonban nem biztos, hogy sokat mond, ha még csak most ismerkedsz a lehetőségekkel.
Megkérdeztünk egy edzőt, Kiss Sándort, a Sasafitness és a Beyond the Motion oldalak bloggerét, hogy mitől lesz funkcionális az edzés, és milyen előnyökkel jár az ilyen mozgás.
A funkcionális edzés
Sasa elmondta, hogy, míg a konditermi edzések legtöbb mozdulatsora egy-egy izomra fókuszáló izolációs gyakorlat, ami az egész edzés során is legfeljebb néhány izomcsoportot dolgoztat meg, addig a funkcionális edzések alatt a teljes test megmozgatása a cél. Ilyenkor egyetlen tréning alatt előkerül az állóképesség fejlesztése, az erősítés, a mobilizáció és még akár sok más.
A funkcionális edzések gyakorlatainak java a természetes mozdulatsorokon alapul, csupa olyasmi, amit a hétköznapi életben is csinálsz. Hason fekvésből a fekvőtámaszhoz hasonló mozdulattal kelsz fel, egy nehezebb tárgyat úgy veszel fel a földről, mintha elemelést csinálnál, és valószínűleg a guggolás is a mindennapjaid része. A gyakorlatok nagyon sokfélék, sőt, összetett variációik is léteznek.
Mivel a mozdulatok végrehajtása számos nagy izomcsoport munkáját igényli, kiemelkedően hatékonyak.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Amikor erősítesz, az izmaidon mikroszkopikus repedések keletkeznek, melyeket a szervezeted a pihenőidőben regenerál. A repedések kitöltésével növekszik az izom, míg ezzel párhuzamosan megtörténik az izomban és májban a szénhidrátraktárak újra- és túltöltése. A folyamatot utóégetésnek nevezik, ugyanis sok kalória felhasználásával jár, és akár 24-48 órán át is eltarthat az edzés után.
Ha funkcionális edzést végeztél, akkor az utóégetés során több kalória használódik fel, mintha csak a hát- és a vállizmaidat vagy a bicepszedet és a tricepszedet dolgoztattad volna. Ebből adódik, hogy, ha fogyni szeretnél, érdemes a leginkább az izomtömeg növelésére alkalmas, néhány izomcsoportra fókuszáló edzések helyett a funkcionális tréningeket előnyben részesíteni. Közéjük tartoznak a CrossFit-, a kettlebell-edzések és a HIIT-programok is.
A legjobb zsírégető mozgásformák
Ha nem szeretnél hosszú órákat vesztegetni azzal, hogy hiábavaló erőfeszítéseket teszel a fogyásra, akkor hatékony módszereket kell keresned. Mutatjuk, hogy az edzéstípusok közül melyek a legjobb választások!
OLVASD EL EZT IS!