8 emésztéssel kapcsolatos mítosz, ami nem segít a fogyásban: egyik sem igaz, mégis elhiszik őket

A hús tovább marad a gyomorban, mint a zöldség? Megdöntjük az étkezési mítoszokat.

Fogyókúrás mítoszok
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ki ne hallotta volna már azokat a sokat hangoztatott elképzeléseket, hogy a húst tovább tart megemészteni, vagy hogy a főtt étel könnyebb a gyomornak. De amikor emésztésről van szó, különösen fontos elválasztani a tudományosan bizonyított tényt a mítosztól.

Számtalan olyan tévhit vagy féligazság kering ugyanis, amely nem hogy segítené a diétát, éppen ellenkezőleg, kifejezetten hátráltatja a sikeres fogyást.

Tévhitek az emésztésről

Összeszedtük a leggyakoribb emésztéssel kapcsolatos téveszméket, és utánajártunk annak, mi az igazság bennük, és mi az, amit el kéne felejteni, ha az ember gyors és tartós fogyásra vágyik. Mutatjuk a leggyakrabban hangoztatott mítoszokat, és ami mögöttük van.

A víz étkezés közben segíti az emésztést? Ha az ember elég folyadékot fogyaszt nap közben, akkor nem segít, ha evés mellé is iszik, sőt, lassíthatja az emésztést. Azonban evés előtt egy pohár víz akár 44%-kal nagyobb fogyást is eredményezhet.
Valóban igaz, hogy a főtt ételt könnyebb megemészteni? Az igaz, hogy bizonyos ételekből könnyebb kinyerni a tápanyagokat főtten, de más ételek tápanyagtartalma elveszik a főzés során, így például a legtöbb vízben oldódó vitamin, és a zsírban oldódó vitaminok nagy része nem szereti a főzést. Az ásványi anyagok közül a magnézium, a kálium és a kalcium is kifejezetten érzékeny.
Fotó: Szakaly / Getty Images Hungary
Minél több a rost, annál jobb? A szakértők szerint naponta 25 gramm rostot kéne fogyasztani, de ennél nem többet, ez éppen elég. Sőt, az irritábilis bél szindrómában szenvedőknek arra is külön oda kell figyelniük, milyen rostokat vesznek magukhoz. Egy 275 részvevős kutatás, ami a British Medical Journal című folyóiratban jelent meg, azt mutatta, hogy az oldható rostok kevesebb bélirritációt okoztak.
A hús tovább marad a gyomorban? Igazából semmi nem marad "tovább" a gyomorban, az ételek lebontása egyszerre zajlik, amit megesz az ember, abból a gyomorsav folyékony masszát csinál, ami így lép be a vékonybélbe. Azonban a tápanyagok felszívódása, azok feldolgozása hosszabb időt vehet igénybe, és egyes húsoknál - főleg a vörös húsoknál - ez akár 4 óra is lehet.
Érdemes üres hassal lefeküdni, mert éjszaka már csak raktároz a szervezet, állítják sokan, pedig a fehérje fél órával lefekvés előtt jót tesz, és biztos, hogy nem okoz rémálmokat. Olyankor viszont tényleg érdemes lefekvés előtt 2-3 órán át nem enni, ha valakinek gyomorsavproblémái vannak.
Fotó: millann / Getty Images Hungary
A probiotikus joghurtok olyan jó bélbaktériumokat tartalmaznak, melyek segítenek helyreállítani a bélflóra egészségét, és jót tesznek az emésztésnek, de a mikrobiom kutatása még gyerekcipőben jár, és bár ártani nem ártanak ezek az élőflórát tartalmazó joghurtok, nem is biztos, hogy segítenek.
A vastagbélmosás méregteleníti az emésztőrendszert, mondják, de ne higgy nekik! A test méregteleníti magát, ez a máj feladata. Ráadásul egy ilyen bélmosás akár kiszáradáshoz is vezethet, tönkreteszi a bélflórát veseelégtelenséget és a sóháztartás felborulását hozhatja magával, nem érdemes kísérletezni vele, ráadásul nem lesz tőle egészségesebb és gyorsabb az emésztés sem.

A képek forrása: Getty Images, Pixabay.com

Prémium vitaminok szerves forrásából

Fedezd fel a BioTechUSA új, prémium étrendkiegészítőit, melyeket a természet által inspirált hatóanyagok gondos válogatásával alkottunk meg a szervezetünk optimális működésének támogatására. A funkcionális termékek tökéletesen kiegészítik egymást, így teljeskörű megoldást nyújtanak a legmagasabb szintű napi rutinhoz.   

Promóció

Olvastad már?

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük